Friedland Muharebesi

Kısaca: Friedland Muharebesi, Napolyon'un Eylau'daki başarısızlığının (Şubat 1807) ardından kazandığı zafer (14 Haziran 1807). Doğu Prusya'daki Königsberg'in 43 km güneydoğusunda bulunan Friedland'da (bugün Pravdinsk, Rusya Federasyonu) geçen çarpışma, Napolyon ile Rus İmparatoru I. Aleksandr'ın arasında Tilsit Antlaşması'nın imzalanmasını sağlamıştır. ...devamı ☟

Friedland

Muharebe

si
, Napolyon'un Eylau'daki başarısızlığının (Şubat 1807) ardından kazandığı zafer (14 Haziran 1807). Doğu Prusya'daki Königsberg'in 43 km güneydoğusunda bulunan Friedland'da (bugün Pravdinsk, Rusya Federasyonu) geçen çarpışma, Napolyon ile Rus İmparatoru I. Aleksandr'ın arasında Tilsit Antlaşması'nın imzalanmasını sağlamıştır.

Muharebe

öncesi gelişmeler Mareşal François-Joseph Lefebvre komutasındaki Fransız ordusu Mayıs 1807'de Dantzig'i aldı ve Napoléon, Königsberg üzerine yürüdü. Fransızlar, 14 haziranda Bennigsen komutasındaki Rus ordusuyla Alle ırmağı kıyısında karşı karşıya geldiler. Polonya, Felemenk, İtalyan ve Alman birliklerini de içine alan yaklaşık 80 bin kişilik Büyük Ordu karşısında General Leonti Leontyeviç Bennigsen komutasındaki Rus ordusunun asker sayısı yaklaşık 58 bin kişiyi buluyordu. Muharebe Rus birliklerinin büyük bölümü Friedland'daki Alle Irmağının batı yakasına geçerek, 14 Haziran sabahı ana kuvvetlerden kopmuş görünen Mareşal Jean Lannes komutasındaki Fransız kolordusuna saldırdı. Birlikleri sayıca düşmanın yarısından daha az olan Lannes, Prens Pyotr İvanoviç Bagration'un yönettiği Rus saldırılarına dokuz saat dayandı. Bu sırada kuvvetlerini bir araya getiren Napolyon, öğleden sonra saat beşte, yaklaşık 65 bin kişiyle asıl saldırıya geçti ve iki saat içinde Rus ordusunun güneydeki yarısını küçük Friedland köyüne kadar sürdü. Köyde sıkışan Rus kuvvetleri, yakın menzildeki Fransız toplarının açtığı şarapnel ve misketli mermi yaylım ateşi altına girdiler. Köprüler önceden Fransızlarca yıkılmış olduğundan Rus askerlerinin çoğu öldürüldü, tutsak düştü ya da ırmağa döküldü. Ruslar yaklaşık 19 bin, Fransızlar ise yaklaşık 9 bin kayıp verdi. Bennigsen'in ordusu dağıldı; müttefiki Prusya komutanı Anton Lestocq'un ertesi gün yaklaşık 25 bin kişiyle Königsberg'i terk ederek Tilsit'e çekilmesiyle, Königsberg Fransızların eline geçti. Savaşın ardından Fransa ile Rusya arasında 7 Temmuz 1807 tarihinde yapılan Tilsit Antlaşması ile Rusya Dördüncü Koalisyon'dan çekilmiş oldu. Kaynaklar * Bu maddenin yazılmasında Encyclopædia Britannica Fifteenth Edition ve Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi'ndeki Friedland Çarpışması maddelerinden yararlanılmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.