Anadolu'nun en bilinen uygarlıklarından Frigler, M.Ö.11.yüzyıldan başlayarak İç Ege'den, Ankara'nın doğusuna kadar çok geniş bir alana yayılmışlar. Hüküm sürdükleri yıllardan geriye kalan görkemli kült alanları Eskişehir, Afyon arasında kalan ve Dağlık Frigya adıyla anılan bölgede yoğunlaşıyor. Muhteşem bir coğrafyada bulunan, kayalara oyulmuş evler, depolar, sarnıçlar, kaleler ve anıtsal tapınma alanları, Frig tarihi gibi pek fazla bilinmese de, Kral Midas'ın efsanelerini bilmeyen yok gibidir. Tanrı Dionysos'un hocası, Bilge Silenos'u, köylülerin elinden kurtarıp sarayında ağırlaması, Midas'a dokundığu herşeyin altın olması yeteneği kazandır. İşte bu efsane nedeniyle Midas aç gözlü kral olarak bilinir. Oysa, bilinenin aksine Midas zenginlikten nefret eder. Bu yüzden dağlardaki mağaralarda Pan ile birlikte yaşamayı seçtiği, Latin Ozan Ovidius'un "Metamorfoz" adlı eserinde anlatılı. Bu arkadaşlığın bedelini ödediği efsaneyi ise sanırım duymayan yoktur. Lir çalan Tanrı Apollon ile flüt çalan Pan arasındaki yarışmada, arkadaşından taraf olan Midas, onun müzikten anlamadığı düşünen Tanrı Apololon tarafından eşek kulaklı hale getirilir. Büyük bir şapka ile kulaklarını gizleyen Midas'ın bu halini berberi görür. Sırrı uzunca bir süre saklayan berber dayanamaz ve bir kuyuya,"Midas'ın kulakları eşek kulakları" diye fısıldar. Bu söz kuyudan tüm krallığa yayılır. Bu durum sadece kralın sırrı değil, "yerin kulağı var" deyimini de ortaya çıkarır.

<h3>Frigler'in İzi Midas Anıtı</h3>
Frigler'den geriye kalanlar arasında en etkileyici yapı olan Midas anıtı, Eskişehir yakınlarındaki Yazılıkaya Vadisi içinde yer alıyor M.Ö. 6.yüzyıla tarihlenen 17 metre yüksekliğindeki bu eşssiz eser her ne kadar Midas Anıtı olarak adlandırılsa da, aslında dinsel bir anıt. Frigler'in Ana Tanrıça'sı Matar için dinsel törenler yapılırmış. Ana Tanrıça Matar ise çok bilinen adıyla Kibele'dir. Frigler, dağlarda yaşadığını düşündükleri Tanrıça Kibele'nin doğanın, şehirlerin, tarımın, bolluğun ve genç kızların koruyucusu olduğuna inanılırdı. Yazılıkaya Anıtı, Frig Vadisi'ndeki en popüler mekan olsa da en az onun kadar etkileyici pek çok anıt çok geniş bir coğrafyaya yayılmış durumda. Yapıldak Vadisi, Kümbet Vadisi, Bahşeyiş Çeşme Anıtı, Asmainler, Saklı Vadi, Zahran Vadisi, Porsuk Vadisi, İscehisar, İhsaniye ve daha onlarca mekan söz konusu anıtlar ve Frigler'den geriye kalanlarla dolu.

Kümbet Köyü, Frig Vadisi içinde kalan en ilginç mekan. Frig kalıntılarının bulunduğu bir tepenin üzerinde kurulu olan köyde Selçuklu eserleride bulunuyor. Tepenin üstünde bulunan bir kümbet köye adını vermiş. Afyon yakınlarındaki İscehisar Kasabası ise Hititler'den Friglere'e kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Kasabanın çeşitli yerlerinde bu uygarlıklardan geriye kalanları görmek mümkün. Kayara oyulmış tarihi yerleşimin yerlerinin bulundığu Kırkinler oldukça şaşırtıcı. Üç katlı kaya kütlesinin birinci katında Kibele kabartması göze çarpıyor. İkinci katta birbirine bağlı odalar ve şapel mezarlar var. Üçüncü katta ise su yollr ve adak kuyuları görülebilir. iscehisar'ın Çatalkayalar Mevkii ise Kapadokya'nın minyatürü adeta. Yan yana yarım ay biçimde sıralanmış peri bacaları görünümündeki, sıradışı kaya formları görenleri şaşırtıyor.

Yanıtlar