--}}

Fritz Walter

diğer anlamı|Fritz Walter (anlam ayrımı)

Fritz Walter (d. 31 Ekim 1920 – ö. 17 Haziran 2002) döneminin en popüler Alman futbolcularından biridir. Futbol yaşamı boyunca Almanya Milli Futbol Takımı formasını 61 kez giydi ve bu maçlarda toplam 33 gol attı.

`nda oynamış 1.FC Kaiserslautern oyuncuları anısına. Soldan sağa: Werner Liebrich, Fritz Walter, Werner Kohlmeyer, Horst Eckel ve


Kulübün tesis sorumlu olan babası sayesinde futbola 1. FC Kaiserslautern kulübünde çok erken yaşta başladı. Henüz 8 yaşında iken Kaiserslautern genç takımına girdi ve 17 yaşında ilk kez üst seviyede maç oynadı ve uzun süren futbol hayatı boyunca bu kulübe bağlı kaldı.

Alman Milli Futbol Takımı`na ile kez 1940 yılında Sepp Herberger tarafından Romanya maçı için çağrıldı ve bu maçta hat-trick yaptı. Ancak 1942 yılında orduya çağrıldı. Savaş bittiğinde, 24 yaşında, Macaristan`da bir esir kampında bulundu. Bu kampta iken batıdan yardım gelene kadar, doğudan Rus Ordusu gelmiş ve esirleri çok kötü şartlar altında yaşam mücadelesi verilen Rusya`da bir kampa götürmüşlerdir. Şans eseri Fritz`i Almanya adına futbol oynarken gören Macar gardiyanlardan biri, Ruslara Alman değil Avusturyalı olduğunu söylemiş ve hayatını kurtarmıştır. Almanya`ya döndükten sonra tekrar Kaiserslautern`de oynamaya başlayan Fritz Walter, takımının 1951 ve 1953`deki lig şampiyonluklarında pay sahibi olmuştur. 1953`te 38 gol ile gol kralı oldu. Milli takıma da 1951 yılında dönmüş ve kaptanlığa kadar yükselmiştir.

Almanya`nın (Batı Almanya) ilk kez FIFA Dünya Kupası`nı kazandığı 1954 yılında takımın kaptanı olarak görev yaptı. İronik olarak finalde Macaristan`ı yenerek kupayı kaldıran futbolcu oldu. 1958`de İsveç`te düzenlenen Dünya Kupası`nda, 38 yaşında iken, takımın yarı finale kadar çıkmasında rol aldı. Bu maçtan sonra milli takımdan ayrıldı. 1959`da ise aktif futbl yaşantısını tamamladı.

Kendisi gibi futbolcu olan kardeşi Ottmar Walter ile aynı dönemde forma giymiş 1954`de Dünya Kupası kazanan kadroda yer almıştır. Fritz Walter 2002 yılında 81 yaşında iken öldü. En büyük hayallerinden olan 2006 FIFA Dünya Kupası`nın kendi evi Kaiserslautern`de düzenlenmesini göremedi. Ölümünün 4. yılında Kaiserslautern`de oynanan kupa maçı ABD - İtalya maçı öncesi anısına saygı duruşu yapıldı.

OnurlarDış bağlatılarKaynaklarSpor Portalı

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.