Fruits Basket

Kısaca: Fruits Basket (フルーツバスケット, Furuutsu Basuketto, Meyve Sepeti), Natsuki Takaya (takma isim) tarafından çizilen ve Hana to Yume (Çiçekler ve Rüyalar) dergisinde yayınlanan bir manga serisidir. 2001 yılında shoujo dalında Kōdanşa Manga Ödülü’nü aldı. ...devamı ☟

Fruits Basket
Fruits Basket

animanga/başlık|
başlık_ismi=Meyve Sepeti
|resim=Fruits_Basket_manga.jpga€Ž
|resim_yazısı=Fruits Basket Manga 1. Sayı kapağı
|japonca_ismi=フルーツバスケット
|isim_çevirisi=Furuutsu Basuketto
|tür=Doğaüstü, Dram, Komedi, Romantik, Shoujo


animanga/manga|
|başlık=
|yazar=Natsuki Takaya
|yayımcı=Hakusenşa
|yayın_bilgisi= Hana to Yume
|ilk_gösterim=Ocak 1999
|son_gösterim=Mart 2007
|cilt_sayısı=23


animanga/anime|
|başlık=
|yönetmen=Akitaro Daiçi
|stüdyo=Stüdyo Deen
|kanal= TV Tokyo
|ilk_gösterim=5 Temmuz 2001
|son_gösterim=27 Aralık 2001
|bölüm_sayısı=26


animanga/son

nihongo|Fruits Basket|フルーツバスケット|Furuutsu Basuketto|Meyve Sepeti, Natsuki Takaya (takma isim) tarafından çizilen ve Hana to Yume (Çiçekler ve Rüyalar) dergisinde yayınlanan bir manga serisidir. 2001 yılında shoujo dalında Kōdanşa Manga Ödülü`nü aldı. Ayrıca Akitaro Daiçi (yönetmen) tarafından TV Tokyo`da yayınlanmak üzere 26 bölümlük bir anime serisine çevrildi.

Hayranları tarafından Furuba (Furuutsu Basuketto) kısaltması kullanılır.

Konu

``Fruits Basket``, bir lise öğrencisi olan Tohru Honda`nın hayatını konu alır. Tohru`nun annesi, Kyoko Honda, mayıs ayında bir trafik kazasında ölünce Tohru öksüz kalmıştır. Dedesiyle yaşamaya başlar fakat evin yeniden biçimlendirilmesi ve Tohru`nun bir süreliğine yaşayacak başka bir yer bulması gerekmektedir. Böylece bir çadırda yaşamaya başlar ve kendisini kalkındırmak için bir de hademelik işi bulur. Yaşadığı zorluklara rağmen, Tohru, neşesini ve iyimserliğini hiç kaybetmez. spoiler Bir gün Tohru ağaçların arasında Shigure Sohma`nın ve Yuki Sohma (Tohru`yla aynı sınıftan)a€˜nın olan bir eve rastlar. Sohmalar Tohru`nun gerçekte bir çadırda yaşadığını öğrenince oldukça şaşırırlar. Bütün arazi Sohma mülküdür ve Tohru kira ücreti karşılığı arazilerinde çadır kurmasına izin vermelerini ister. Hem onun için üzüldüklerinden hem de kendi dışarıda yeme alışkanlıklarından ve pis yaşamaktan kurtulmak için, yemek pişirme ve ev işleri karşılığında Tohru`ya bir oda vermeyi önerirler. O gece bir toprak kayması sonucu çadırı, annesinin resmi ve okul kıyafetleri gömüldüğü için bu seçeneği kabul etmekten başka çaresi kalmaz.

Tohru, çok yakında, Sohma Ailesi`nin sırrını ve Yuki Sohma`nın bu kadar ketum olmasının nedenini keşfedecektir: ailenin 13 üyesi Çin Zodyağı (Japonca`da "JyÅ«nişi") `nın 12 hayvan ruhunu ve kedi ruhunu (Efsane`ye göre kedi Zodyak`ın dışında kalmıştır) taşımaktadır. Karşı cinsten birisine sarıldıkları zaman veya aşırı stres altına girdikleri zaman hayvana dönüşmektedirler. Tohru sırrı saklamaya söz verince Sohmalar, hafızasını hipnozla silmekten vazgeçerler. Çünkü normalde sırrı öğrenen ve Sohma olmayan birinin başına bu gelir. Hikaye Tohru`nun ve Sohma Ailesi`nin hayatını, birbirleriyle ilişkilerini ve her bir üyenin Akito Sohma -Sohma Ailesi`nin başı- ile olan korkulu mücadelelerini konu alarak devam eder.

Karakterler

Tohru Honda (本田 透 - ``Honda Tōru``)

Kyo Sohma (草摩 夾 - ``Sōma Kyō``)
  • SeiyÅ«: Tomokazu Seki, Kyousuke Ikeda (çocukken)


Yuki Sohma (草摩 由希 - ``Sōma Yuki``)

Arisa Uotani (魚谷 ありさ - ``Uotani Arisa``)

Saki Hanajima (花島 咲 - ``Hanajima Saki``)

Kyoko Honda (本田今日子 - ``Honda Kyōko``)/Kyoko Katsunuma (勝沼今日子 - ``Katsunuma Kyōko``) Kyoko,Tohru Honda`nın ölmüş olan annesidir. Hala yaşamamasına rağmen görüntüleri anlık geri dönüşlerle gösterilir. - Shigure Sohma (草摩 紫呉 - ``Sōma Shigure``) Fruits Basket`ın kurgusal karakterlerinden biridir. Karşı cinse sarıldığı veya aşırı stres altına girdiği zaman Çin Zodyağı`nın köpeğine dönüşür. Shigure, zodyağın en eski üyelerinden biridir.

Shigure`nin adı Japon ay takviminin onuncu ayın olan Şigurezuki`den türemiş bir kelimedir. “Sonbahar sağanaklarının ayı“ anlamına gelir.

Shigure sürekli favori sözünü tekrarlayıp durur: “Que será, será. Her ne olursa olsun, olsun. Ne olmayacak, olmayacak.” - Akito Sohma (草摩 慊人 - ``Sōma Akito``) Akito, Sohma klanının başıdır. Gizemlere bürünen ve zayıf sağlığına rağmen korkulan, Sohma klanının bir çok üyesi tarafından saygı duyulan biridir.

Animede erkek olarak, manga bayan olarak çizilmiştir. - Kagura Sohma (草摩 楽羅 - ``Sōma Kagura``) Tipik olarak tatlı ve şefkatli biridir. Karşı cinse sarıldığı veya aşırı stres altına girdiği zaman Çin Zodyağı`nın ``yaban domuzu``na dönüşür. Kagura aldatıcı bir şekilde utangaç, iyi kalpli ve tatlı bakışlı bir tutum içindedir aynı zamanda sert değişken bir benliğe sahiptir. Sert değişken benliği, Hatsuharu Sohma`nın “Siyah” değişken benliğiyle beraber ailede ikincidir. Şiddet dolu yöntemleriyle Kyo Sohma`yı elinde tutmaya çalışmaktadır. Yun-chan diye çağırdığı Yuki Sohma`ya da yakın olduğu görülür.

Kagura`nın adı Japon ay takviminin on birinci ayı olan Kagurazuki`den türemiştir. Kagurazuki, “Şinto şarkısı ve dansının ayı” anlamına gelir. - Kisa Sohma (草摩 杞紗 - ``Sōma Kisa``) Aşırı stres altına girdiği veya karşı cinse sarıldığı zaman Çin Zodyağı`nın ``kaplan``ına dönüşür. Kisa`nın adı Japon ay takviminin ikinci olan Kisaraginin bir türevidir. Kisaragi, “kıyafet değiştirme ayı” anlamına gelir.

Kisa, lanetin altındaki en küçük ikinci Sohma`dır. Hiro Sohma`dan bir yaş büyüktür. Tüm lanetli Sohmalar arasında en kibar olanı ve en az karşılaşılanıdır. - Hiro Sohma (草摩 燈路 - ``Sōma Hiro``) Karşı cinse sarılıdığında veya aşırı stres altına girdiğinde Çin Zodyağı`nın ``kuzu``suna dönüşür. Hiro Sohma, lanetli Sohmalar`ın en küçüğüdür. Çoğu zaman arkadaş olarak Kisa ile birlikte bulunur ve büyük kuzeni Isuzu Sohma`yla da yakın oldukları görülür.

Manganın seyri esnasında annesi hamile kalır ve Hinata isimli bir kız bebek dünyaya getirir. Hiro, her iki ebeveyni tarafından da kabul edilen ve sevilen tek Sohma`dır. - Hatori Sohma (草摩 はとり - ``Sōma Hatori``) Fruits Basket`ın kurgusal karakterlerinden biri olan Hatori Sohma`nın Çin Zodyağı`ndaki hayvanı ``ejderha``dır, fakat aşırı stres altına girdiğinde veya karşı cinse sarıldığında ``denizatı``na dönüşür çünkü denizatı, bebek ejderha olarak düşünülen bir hayvandır. Gerçekten oldukça bilinçli biridir ve bu durumu kullanarak kuzeni Shigure Sohma`yı, Tohru`ya, aslında hangi hayvan olduğunu söylememesi husunda korkutmuştur. - Ayame Sohma (草摩 綾女 - ``Sōma Ayame``) - Hatsuharu Sohma (草摩 溌春 - ``Sōma Hatsuharu``) Kısaca “Haru” kullanılır. Aşırı stres altına girdiği veya karşı cinse sarıldığında dönüştüğü Çin Zodyağı hayvanı ``inek``tir. Haru`nun yün duygusu berbattır ve genelde kaybolur. Adı Japonca`da “yeniyıl” veya “erken bahar” anlamına gelen hatsuharu kelimesinden gelmektedir. Bununla beraber, Hasuharu`nun adındaki Kanji (溌春), hatsuharu kelimesindeki Kanji (初春) ile aynı değildir, ikisiyle de birleşen hiragana aynı olmasına rağmen (はつはる , hatsuharu). - Momiji Sohma (草摩 紅葉 - ``Sōma Momiji``) Karşı cinse sarıldığında veya aşırı stres altına girdiğinde Çin Zodyağı`nın ``tavşan``ına dönüşür. Vietnam Zodyağı`nda Momiji`nin hayvanının yerine Kyo Sohma`nın hayvanı, kedi vardır.

Momiji`nin adı Japon ay takviminin dokuzuncu ayı olan Momijitsuki`den türemiştir. Momijitsuki, “sonbahar yapraklarının ayı” anlamına gelir. - Ritsu Sohma (草摩 利津 - ``Sōma Ritsu``) Karşı cinse sarıldığında veya aşırı stres altına girdiğinde Çin Zodyağı`nın ``maymun``una dönüşür. Ritsu`nun adı Japon ay takviminin sekizinci ayı Odakaritsuki`den türemiştir.

Odakaritsuki, “pirinç hasatı ayı” anlamına gelir. - Isuzu "Rin" Sohma (草摩 依鈴 - ``Sōma Isuzu``)

Kureno Sohma (草摩 紅野 - ``Sōma Kureno``)

Fruits Basket manga serisinin kurgusal karakterlerinden biridir. Karşı cinse sarıldığında veya aşırı stres altına girdiğinde Çin Zodyağı`nın ``horoz``una dönüşür. Kureno, sessiz ve kurallara uyan bir adamdır. Sadece mangada görülür. Kureno`nun adı Japon ay takviminin üçüncü ayı olan Kurenoharu`nun bir türevidir. Kurenoharu, “geç ilkbahar” anlamına gelir.

Kazuma Sohma (草摩籍真 - ``Sōma Kazuma``) Ren Sohma (草摩煉 - ``Sōma Ren``)

Akira Sohma`nın eşi ve Akito Sohma`nın annesidir.

Satsuki Sohma

Hiro Sohma`nın annesidir. Kisa`ya karşı bariz bir şefkat beslemektedir ve Kisa da ona genellikle “oba-san” (teyze) diye hitap eder. Shigure ilk olarak onun hakkında, eski kızarkadaşı Mayuko Shiraki`yi (Mayuko hala Hatori`yi sevmektektedir) şok etmek için Hatori`nin yeni kızarkadaşı olarak 10. ciltte bahseder. Hatori daha sonra Mayuko`ya, Shigure`nin muhtemelen şaka yaptığını çünkü Satsuki`nin aslında bir akraba olduğunu açıklar.

Satsuki, çocuğu Sohma lanetini taşımasına rağmen onu dürüstçe kabul eden ve seven birkaç anneden biridir. Hiro doğduğu zaman Satsuki onu kucaklayıp da bir kuzuya dönüştüğünde, anında, Tohru ve Hanajima`nın annesinin kişiliğini anımsatan ve benzer olduklarını kanıtlayan basit bir cümleyle “Kuzuyu seviyorum” diye bağırmıştı. Eksik akıllı doğası Hiro`yu, özellikle de kız kardeşi Hinata`ya hamile olduğunu söylediği zaman, sürekli endişenlendirmesine rağmen Satsuki, iyi kalpli ve sevecen bir insandır.

Momo Sohma

Momiji Sohma`nın kız kardeşidir. Abisinin aksine Zodyak`ın kinci bir ruhuyla lanetlenmemiştir. Momiji, annesinin hafızasından silindikten sonra, Momiji`nin anne ve babasının bir kızı -Momo- olmuştu. Yeni mutluluğunun yıkılmasını istemeyen Momiji`nin babası, Momiji`nin Momo ile görüşmesini yasaklar. Fakat Momo`nun, Momiji`yi tanımak ilgisini çeker ve onun hakkında daha fazla bilgi edinmek için yollar aramaya başlar. (Her ne kadar inkar etseler de) Annesi ile Momiji arasında büyük bir benzerlik olduğunu görür.

Momo, Tohru`yu Sohma kompleksinin içine gizlice girmeye çalışırken yakaladığı zaman ona içeri girmek için gizli bir yol gösterir. Tohru`ya, Momiji`nin onun abisi olmak isteyip istemediğini sormasını söyler. Momo, keman dersi almaya başlamıştı ve ayrılığı sağlamak için Momiji`ye babası, kendi derslerini almayı bırakmasını söylemişti (yoksa aynı öğretmenden ders almış olacaklardı). Momo, Momiji`yi keman çalarken görmüştür eğer birlikte çalarlarsa nasıl olacağını merak etmektedir. Momiji, Momo`nun ondan abisi olmasını istediğini Tohru`dan işittiği zaman mutluluk gözyaşlarına boğulur.

Momo, abisi tarafından “sevimli” diye adlandırılır ve neredeyse her zaman annesinin yanında durur.

Katsuya Honda

Kakeru Manabe (真鍋 翔 - ``Manabe Kakeru``)

Machi Kuragi (倉伎 真知 - ``Kuragi Machi``)

Kaibara Lisesi`nin mali işlerinden sorumlu öğrencisidir. Machi, sessiz, çekingen, hassas ve yalnız bir karakterdir. Fruits Basket`ın mangasında ve -Yuki Kaida`nın seslendirmesini yaptığı- CDlerinde görülür.

Kimi Toudou (藤堂 公 - ``Tōdō Kimi``)

Kaibara Lisesi`nin iki başkan sekreterinden biridir (diğeri Naohito Sakuragi`dir). Kimi, aşırı dışadönük, eğlence düşkünü, şaşırtıcı derecede güzel, sevimli ve dalavereci bir karakterdir. Sadece Fruits Basket manga ve drama CDsinde görülür, Yukari Tamura tarafından seslendirilmiştir.

Mit-chan

Mayuko Shraki (白木 繭子 - ``Shiraki Mayuko``)

Mine Kuramae (倉前 美音 - ``Kuramae Mine``) Kinimitsu Tomoda (友田 邦光 - ``Tomoda Kunimitsu``)

Naohito Sakuragi (桜木 直人 - ``Sakuragi Naohito``) Komaki Nakao (中尾 小牧 - ``Nakao Komaki``) Endspoiler

Müzikler

  • Açılış Müziği
Ritsuko Okazaki - For Fruits Basket
  • Kapanış Müziği
Ritsuko Okazaki - Chiisana Inori (Bölüm 1-24,26)

Ritsuko Okazaki - Serenade (Bölüm 25)

LinklerFruits Basket karakterleri

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.