Fullmetal Alchemist Devlet Askeriyesi

Kısaca: Bu madde anime Fullmetal Alchemist’te görülen ve Ulusal Simyacı olan karakterler hakkında bilgiler içermektedir. Amestris’in kurgusal ülkesinde Başkomutan hem askeriyeyi hem de ülkeyi yönetmektedir. ...devamı ☟

Fullmetal Alchemist Devlet Askeriyesi
Fullmetal Alchemist Devlet Askeriyesi

Bu madde anime Fullmetal Alchemist`te görülen ve Devlet Simyacısı olan karakterler hakkında bilgiler içermektedir.

Amestris`in kurgusal ülkesinde Başkomutan hem askeriyeyi hem de ülkeyi yönetmektedir. Edward Elric Amestris Askeriyesi`nin bir üyesi olduğundan beri Hiromu Arakawa`nın Fullmetal Alchemist anime ve manga serisinde ordu ve çalışanları çok önemli bir rol oynamaktadır. Zaman zaman Devlet Askeriyesi`nin çeşitli mensuplarının gözünden hikaye gelişir ve hem Ishbal Savaşı`nın hem de Lior Savaşı`nın iç yüzünü kavrama imkanı sağlanır.

Amestris`in askeriyesi çok büyüktür ve birkaç askeri birime ayrılır, bunlar; mekanize kuvvetler, piyade, mekanize piyade, zırhlı birimler, özel kuvvetler birimleri, istihbarat müfrezesi, adli bölümler, araştırma organizasyonları, askeri polis vs. Askeriye için çalışan tüm simyacılar ”Devlet Simyacısı” (veya daha az yaygın “Milli Simyacı”) olarak adlandırılır ve simya yetenekleri doğrultusunda unvanlar elde ederler. Amestris`teki tüm Devlet Simyacıları Binbaşı rütbesi ile göreve başlar ve bu seviyeden yükselebilir. Herbir karakterin geçmişi ve askeriyedeki rolü, Elric kardeşlerin Felsefe Taşı`nı arayışını daha ileri bir aşamaya taşır.

Jack Crowley, Linco ve Cravis Fagott, video oyunlarındandır ve animede görülmezler. Buna ek olarak, 5. Laboratuvar`da tutulan kimeralardan bazıları da hapsedilmeden önce Amestris`in Devlet Askeriyesi`nin veya Askeriye`nin Özel Kuvvetleri`nin üyeleri idiler. Bu karakterler, bu bölümde tanımlanmamışlardır. Ayrıca Mustang ve emrindekiler, II. Dünya Savaşı`nın savaş uçaklarının adları ile isimlendirilmişlerdir. Çevirilerdeki düzensizliklerden dolayı bazı isimlerin birden çok telaffuzu vardır.

Askeri Rütbeler

Amestris`in en üst seviyeden en alt seviyeye askeri rütbeleri.

Görevli Subaylar

Rütbe Rütbe İşaretleri Bilinen Karakterler
Başkomutan(Führer)(大総統 - ``daisōtō``) King Bradley
General(大将 - ``taishō``)
Korgeneral(中将 - ``chūjō``) Grumman
Tümgeneral(å°‘å°† - ``shōshō``) Hakuro
Tuğgeneral(准将 - ``junshō``) Basque Grand
Albay(大佐 - ``taisa``) Roy Mustang, Juliet Douglas
Yarbay(中佐 - ``chūsa``) Frank Archer, Maes Hughes, Zolf J. Kimblee
Binbaşı(少佐 - ``shōsa``) Alex Louis Armstrong, Edward Elric, Tim Marco
Üsteğmen(中尉 - ``chÅ«`i``) Riza Hawkeye, Yoki
Asteğmen(å°‘å°‰ - ``shō`i``) Heymans Breda, Jean Havoc, Maria Ross


Gedikli SubaylarRütbe Rütbe İşaretleri Bilinen Karakterler
Gedikli Subay(准尉 - ``jun`i``) Vato Falman


Edward Elric

thumb|180px|right|Edward Elric, Alchemist bölüm listesi #Anime |Kapının Diğer Tarafı`nda.] main|Edward Elric

Binbaşı Edward Elric, Metal Simyacısı, dizinin ana karakteridir. 12 (dizi boyunca 15-16, filmde 18) yaşında ilk sertifikasını alarak Devlet Askeriyesi tarihindeki en genç Devlet Simyacı olmuştur. Küçük kardeşi Alphonse ile birlikte annelerini canlandırma teşebbüsleri esnasında kaybettikleri vücudlarını geri kazanmak için efsanevi Felsefe Taşı`nı ararlar.

Rütbeleri:
 • Binbaşı - Tüm seri boyunca aynı rütbede kalır.
-

Roy Mustang

thumb|180px|right|Roy Mustang main|Roy Mustang

Simyasal Teknikleri: Ateşlenen kumaştan yapılmış ve arkasında da küçük bir dönüştürme çemberi bulunan bir çift eldiven giyer. Bu eldiveni takarken parmaklarını şıklatarak küçük bir kıvılcım oluşturur ve havadaki oksijen konsantrasyonunu ile oynayarak ve dönüşüm kullanarak ateş topları yaratabilir.

Rütbeleri:
 • Binbaşı - Ishbal Savaşı sırasında.
 • Yarbay - Hikayede tanıtıldığı zaman.
 • Albay - Yoki kovulduktan sonra Doğu Karargahı`na tayin edildiğinde.
 • Tuğgeneral - Dizinin sonuna doğru, koruması için kuzey sınırına gönderildiğinde.
 • Onbaşı - Homunculus Pride/King Bradley ile olan savaşının ardından kendini bu rütbeye düşürttüğünde (filmde görülür).
-

Maes HughesYarbay Maes Hughes (bazen Mí¤es olarak telaffuz edilir) araştırma bölüğünün bir üyesidir ve Albay Mustang ile iyi arkadaştır. Animede tanıtıldığı sırada Hughes Binbaşı rütbesini taşımaktaydı ve Elric kardeşlerle ilk karşılaşmasında General Hakuro için iletişim memurluğu yapmaktaydı. Hughes ve Edward, asi Beld tarafından kaçırılan bir yolcu trenini geri alabilmek için birlikte çalışırlar. (Mekanik Kollu Adam). Mangada Hughes, General Hakuro rehin alındığı zaman trende değildir. Manganın 46. bölümünde mezar taşına yazıldığına göre 36 yaşında ölmüştür.

Rütbeleri:
 • Binbaşı - Hikayede tanıtıldığı sırada.
 • Yarbay - 13. bölümde Edward, Devlet Simyacısı sertifikasını yenileme sınavına girmeden önce.
 • Tuğgeneral - Görev esnasında öldürülmesinde dolayı ölümünün ardından.
 • Albay - “Felsefe Taşı” bölümünde yanlışlıkla hitap edilmiştir. Yarbaylık`tan Tuğgenerallik`e doğrudan yükseldiğinden bu rütbede hiç bulunmadı.


Riza Hawkeye

Üsteğmen Riza Hawkeye, Mustang`in arkadaşları arasında en çok güvendiği kişi, sağ-kolu ve korumasıdır. Kendi kelimeleriyle “korumam gereken (Roy Mustang) birisi var” diyen Hawkeye askeriyeye bu nedenle katılmıştır (İçindeki Günahkar).

Rütbeleri:
 • Asteğmen - Dizide tanıtıldığı haliyle.
 • Üsteğmen - Yoki askeriyeden atıldığı zaman bu rütbeye terfi etmiştir, dizinin sonuna kadar bu rütbede kalmıştır.


Alex Louis Armstrong

Binbaşı Alex Louis Armstrong, Güçlü Kol Simyacısı, simyacılardan oluşan seçkin bir ailede doğmuştur ve kendi ailesinin teknikleri üzerine uzmanlaşmıştır. Ailesinin üyeleri, geçmişte, devletin içinde en yüksek askeri ve politik mevkileri doldurmuşlardır. Simyacı unvanını, simyasını kol gücü ile birleştirmesinden almıştır. Animede tanıtıldığı sırada Armstrong, Dr. Marco`yu izleyen Elric kardeşlerin kuyruğunda gezmekteydi (Sağ Elin Yıkımı). Scar, Elric kardeşleri ve Dr. Marco`yu köşeye sıkıştırdığı zaman Armstrong, onların kaçmasına fırsat tanımak için kendini öne atmıştır. İlk görüşte göz korkutan bir izlenim uyandırmasına rağmen Armstrong, aslında en küçük bir tahrikte hemen ağlamaya başlayan hassas bir adamdır ve bu duygusallığı terfi edilmesine mani olmaktadır. Armstrong da ayrıca Ishbal Savaşı`nda yer almıştır fakat çok ağır yaralanmıştır ve için Kuzey İsyanı`na kadar savaş alanında bir daha görevlendirilmemiştir.

Rütbeleri:

 • Binbaşı - Dizide tanıtıldığından bu rütbeyi taşımaktadır ve dizinin büyük bir kısmında bu rütbede kalmıştır.
 • Yarbay - Mustang ile birlikte kuzey sınırına giderken terfi olmuştur ve Conqueror of Shamballa`da askeriyeden istifa edene kadar bu rütbede kalır.


Basque Grand

Tuğgeneral Basque Grand, Demir Kan Simyacısı, bir görevi tamamlamak için her çareye başvurması ile tanınan hırslı bir simyacıdır. Simya unvanını, kanındaki demiri çeşitli silahlara dönüştürmesinden almıştır. Grand ayrıca Merkez`deki 5. Laboratuvar`ın “feshedilmesi” görevindeydi fakat kendi amaçları için Felsefe Taşı`nı yapmak ümidiyle gizlice çalıştırmaya devam etti. Müsamahasız ve görkemli bir adam olan Grand Edward Elric`in Felsefe Taşı`nı arama amacından şüphelenmektedir ve Scar`in elinde ölünceye kadar küçük rolde bir düşman olarak hikayedeki rolüne devam eder.

Rütbeleri:

 • Albay - Ishbal İsyanı`na kadar bu rütbede kalmıştır (sadece geri-dönüşlerde).
 • Tuğgeneral - Tüm seri boyunca bu rütbeyi taşır.


Yoki

Üsteğmen Yoki, Youswell`deki madenlerde görevlidir ve oldukça yüklü rüşvetlerle mevkisine yükselen ahlaksız bir adamdır. Youswell`in insanlarının üzerinde negatif bir etkisi vardır: insanlardan zorla ağır vergiler toplamakla kalmamış, maaşlarını da düşürmüş ve kent sakinlerinin neredeyse iflas etmelerine neden olmuştur.

Rütbeleri:

 • Üsteğmen - Askeriyeden atılana kadar bu görevde kalır.


Sheska

Er Sheska, Merkez Kütüphanesi`nin Birinci Bölüm`ündeki kitapların tüm kayıtlarının korunması ve organize edilmesinden sorumlu bir kütüphanecidir. Sheska bir kitap kurdudur ve kütüphanedeki kitapları organize etmekten çok okumakla zaman harcamaktadır. Ayrıca, başa çıkma mekanizması olarak isterik bir panik haline girmeğe eğilimlidir. Elric kardeşler Merkez`e varıncaya kadar donuk performansı nedeniyle kütüphaneden kovulmuştur. Konu kitaplar olunca Sheska`nın görsel bir hafızası vardır ve bu kelimesi kelimesine ezberleme yeteneği, Scar ve Lust ile Gluttony`nin savaşından sonra yanan kütüphanede bulunan Dr. Marco`nun kitabını yeniden oluşturmada Elric kardeşlere çok yardımcı olmuştur. Ayrıca Hughes`e de Devlet Askeriyesi`nde, laboratuardaki kayıp dosyaların yeniden yazılması konusunda tekrar kovulana kadar (Hughes onu askeriyedeki üstlerinden korumak için kovmuştur) yardım etmiştir.

Rütbeleri:

 • Er - Tüm seri boyunca bu rütbeyi taşır.


Zolf J. Kimblee

Rütbeleri:

 • Binbaşı - Ishbal Savaşı sırasında ve tutuklanana kadar bu rütbeyi taşır.
 • Yarbay - Tekrar askeriyeye alındığında bu rütbe verilmiştir.

Tim Marco

Doktor Tim Marco, Kristal Simyacısı, askeriyenin eski bir üyesidir. 5. Laboratuvar`daki deneylere karışmıştır ve askeriye için tamamlanmamış Felsefe Taşı`nı icat etmiştir.

Rütbeleri:
 • Binbaşı - Ishbal Savaşı sırasında bu rütbeyi taşır fakat araştırmasının neden olduğu yıkımın farkına varınca askeriyeden kaçar.


Shou Tucker

Doktor Shou Tucker, Yaşam Diken Simyacı, Devlet Askeriyesi`nin eski bir üyesidir. Konuşan bir kimera yapan tek insandır; bununla beraber, yaptığı kimera sadece üç kelime söylemiştir (manga): “Bana ölüm ver.” Animede “Ölmek istiyorum” dediği söylenir. Dizi boyunca kızı Nina`yı, köpekleri Alexander`ı kullanarak başka konuşan kimeralar da yapar. İdam edilmesi düşünülmüştür fakat daha sonra animede ortaya çıkar ki kendisi de bir kimera olmuştur.

Shou Tucker, Edward ve Alphonse Elric`i Simya Sınavı`na çalışırlarken yanına alır ve onlara kütüphanesini kullanma izni verir.

Rütbeleri:

 • Binbaşı - Tüm Devlet Simyacıları bu mevkiden başladığı için askeri kariyeri boyunca bu rütbeyi taşıdığı düşünülmektedir. Bununla beraber, ne animede ne de mangada hiç terfi alıp almadığından bahsedilmez.

King Bradley

``Ana madde: Pride``
Führer King Bradley, tek gözü örtülü bir adamdır. İlk başta Al, onun Führer olduğunu bilmiyordu ve ondan Felsefe Taşı ile ilgili bilgi edindi. King Bradley`nin kendisi taşın hiç varolmadığına inanmaktadır. Dante tarafından askeriyeyi ve Amestris`i kontrol etmesi için yapılmış, gizli Homunculus Pride`dır. Sloth ile birlikte çalışır.

Rütbeleri:
 • Führer - Tüm dizi boyunca bu rütbeyi taşır.
- anime-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Fullmetal Alchemist Devlet Askeriyesi Resimleri