Gökalp Baykal

Kısaca: Gökalp Baykal (d. 1959, Trabzon) Türk müzisyen. Türkçe rock müzik çalışmaları ile tanınır. Albümlerinde genellikle kendi şarkılarını seslendirir ve elektro gitar çalar. ...devamı ☟

Gökalp Baykal
Gökalp Baykal

Gökalp Baykal (d. 1959, Trabzon) Türk müzisyen. Türkçe rock müzik çalışmaları ile tanınır. Albümlerinde genellikle kendi şarkılarını seslendirir ve elektro gitar çalar.

Uzun yıllar mimarlık yapmış, dergi yöneticisi olarak çalışmış ve makaleler yazmıştır. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünde, öğretim görevlisi olarak bilgisayar destekli tasarım dersleri vermektedir. Bu alanda kitap yazma çalışmalarını da sürdürmektedir.

Bob Dylan hayranı olan Baykal`ın ayrıca, sanatçı üzerine yayımlanmış üç tane kitabı bulunmaktadır.

Yaşamının ilk yılları ve öğrenimi

1959 yılında Trabzon`da doğmuş, dört yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul`a yerleşmiştir.

Önce Saint Benoit Kolejini, ardından DGSA Mimarlık Yüksek Okulu`nu bitirmiştir. Yüksek lisansını ise, İTÜ Mimarlık bölümünde tamamlamıştır.

Müzik çalışmaları

Şarkı söylemeye ve beste yapmaya 1980 yılında başladı. 1986 yılında, ilk demo albümünü kaydetti. İkinci demo albümünü ise, 1992 yılında kaydetti.

Bu çalışmaları, kendisinin finanse ettiği ve bağımsız yapımcı firma ``Kod Müzik`` tarafından 1997 yılında yayımlanan ilk resmi albümü Ağustos 1996 izledi. Bu albümde tüm enstürmanları, MIDI desteğiyle kendisi çalmıştır. Albümün çıkmasının ardından, basçı Cenk Tarhan`la tanışmış ve birlikte çalmaya başlamıştır.

1998`de, davulcu Serkan Ayman`ın grubu ``Catwalk`` ile, yine kendisinin finanse ettiği dört şarkılık Günaydın Hüzün isimli EP`yi yayımladı. Blues ağırlıklı bu albümün ardından, kendi albüm çalışmalarına devam etti.

1999 yılında, farklı müzisyen arkadaşlarının farklı dönemlerdeki katkılarıyla kaydedilmiş olan ve ``Zihni Müzik``çe yayımlanan Yabancılar albümünü çıkardı. 1980`lerin ünlü rock grubu RA`nın gitaristi ``Sabih Cangil``, bu albümün kayıtlarını ve mikslerini yapmış ve Gökalp Baykal`ın müziğinin ses örgüsünde etkili olmaya başlamıştır.

Yabancılar`ın yayınlanmasından kısa bir süre sonra, ikiliye, klasik müzik kökenli piyanist ``İsmail Safa Yalbaz`` katılmış ve hazırlanan şarkıların düzenlemesini yapmıştır. 2002 yılında, Baykal`ın ilk konser albümü Akustik Anılar çıkmıştır.

Aynı yıl, yine farklı müzisyenlerin katkılarıyla kaydedilen Her Zaman Bir Şarkı adlı albümünü yayınladı.

2004 yılının Şubat ayında, ``Zardanadam`` grubuyla ortak iki şarkılık Sevgililer Günü / Bir İş Bir Eş hatıra single`ı ücretsiz olarak dağıtıldı.

2007`nin Mayısında Yağmuru Beklerken albümü, kendi yapımı ve çift CD olarak çıktı. Yine pek çok farklı müzisyenle çalışmış olan Baykal`ın bu albümü, elektrik ve akustik olarak ayrı konsept içermektedir.

Sanatçının 2007 yılı itibariyle birlikte çalıştığı grubu, gitarda ``Levent Karaoğlu``, bas gitarda ``Cenk Tarhan``, gitar ve bas gitarda ``Utku Kırksekizoğlu`` ile davul ve geri vokalde ``Tutku Kutludan oluşmaktadır. Baykal, son albümü Yağmuru Beklerken`in 24 Mayıs 2007`de Balans`ta yapılan tanıtım konserini de, bu müzisyenlerden oluşan grubuyla vermiştir. Konsere Sabih Cangil ile bir süredir grup çalışmalarına katılamayan basçı Cenk Tarhan da konuk sanatçı olarak katılmıştır. Konserde Baykal, Yağmuru Beklerken albümündeki şarkıların yanında, eski şarkılarına da yer vermiştir.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

1959 1980 1986 1992 1997 1998 1999 2002 2004 2007

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Gökalp Baykal Resimleri