--}}

Gökdelen

Gökdelen Alm. Hochhaus (m), Fr. Gratte-ciel (m), İng. Skyscraper. Çelik veya betonarme iskelet inşası gerektirecek kadar bir yüksekliği sahib olan çok katlı yapı. Bu tarife göre New York’taki Dünya Ticaret Merkezi gökdelen, fakat Eyfel Kulesi değildir. Gökdelen yapımı ilk olarak Amerika’da başlamıştır.İnsanları gökdelen binaların yapılmasına sevk eden birçok sebepler vardır. Eskiden insanoğlu bahçeli müstakil evlerde otururken, bugün köylerden şehirle

Gökdelen Alm. Hochhaus (m), Fr. Gratte-ciel (m), İng. Skyscraper. Çelik veya betonarme iskelet inşası gerektirecek kadar bir yüksekliği sahib olan çok katlı yapı. Bu tarife göre New York’taki Dünya Ticaret Merkezi gökdelen, fakat Eyfel Kulesi değildir.

Gökdelen yapımı ilk olarak Amerika’da başlamıştır.İnsanları gökdelen binaların yapılmasına sevk eden birçok sebepler vardır. Eskiden insanoğlu bahçeli müstakil evlerde otururken, bugün köylerden şehirlere artan göç, nüfusun büyük şehirlerde alabildiğine artmasına sebeb olmuştur. Bunun sonucunda havagazı, su ve elektrik dağıtımı, temizlik işleri, ulaşım imkanları bakımından birçok problemler çıktığı için, küçük arsadan çok faydalanmak yoluna gidilmiş ve yüksek katlı beton binalar yapılmıştır.

Önceleri yapılan gökdelenlerde yükseklik oranına göre duvarlar kalın oluyor ve çok yer kaplıyordu. Yüksek binalarda metal iskelet kullanılmaya başlayınca, gökdelen yapımı hızla artmıştır.İlk gökdelen W.L. B. Jenney tarafındanCago’da 1883-85 senesinde yapılan Home Insurance Bulding adındaki on yedi katlı binadır.Gökdelenlerin inşası için, uygun kayalık araziler tercih edilir.Kayalar üzerine gökdelenin yüksekliğinde olan ve binanın ağırlığını taşıyan çelik sütunların arasına binanın duvarları örülür.

Asansörün binalarda kullanılmaya başlanmasıyla gökdelenlerin yüksekliği artmış ve üst katlara inip çıkmak bu araç kullanılarak kolaylaşmıştır.Ancak gökdelenlerle birçok çevre meselesi de çıkmıştır. Bunlar arasında trafik izdihamı, su sıkıntısı, yangın ihtimali ve arsa fiyatlarının artması, üzerinde en çok durulanlarıdır.

Dünya nüfusunun gittikçe artması üzerine, sayıları artan binlerce gökdelenin yapımına başlandı. Nitekim ülkemizde de son senelerde bu tip binaların inşası hızlanmıştır.Gelecekte dünyanın pekçok ülkesinde daha yüksek gökdelenlerin yapılacağı tahmin edilmektedir.

Pekçok nüfusu barındıran gökdelenlerin insan sağlığını, şahsiyetini ve sinir sistemini bozduğu, uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

Türkiye’deki En Yüksek Binalar (1992)

Binanın İsmi Bulunduğu Yüksekliği Şehir (Kat)

Mersin Ticaret Merkezi MERSİN 52

Şişe Cam Genel Müd. İSTANBUL 47

Sabancı Center (I)İSTANBUL 44

Sabancı Center (II)İSTANBUL 39

Maya İş Merkezi (I)İSTANBUL 34

Kızılay Emek İşhanıANKARA 24

Sheraton Oteli İSTANBUL 23

Dünyadaki En Yüksek Binalar

Binanın İsmi Devleti Yüksekliği Bulunduğu (m) Şehir

Sears Tower Binası ABD 443 Şikago

Empire State Binası ABD 381 New York

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

gökdelen

Osmanlıca gökdelen kelimesinin Türkçe karşılığı.
t. Yirmi veya daha çok katlı bina.

gökdelen

Türkçe gökdelen kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. skyscraper, tower block

gökdelen

yirmi ya da daha çok katlı çok yüksek yapı.

gökdelen

Türkçe gökdelen kelimesinin Fransızca karşılığı.
gratte-ciel [le]

gökdelen

Türkçe gökdelen kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Wolkenkratzer

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Gökdelen
gökdelen