--}}

Göksu Kasrı

Göksu Kasrı milli saraylardan.İstanbul’da Boğaz’ın incisi, son derece zarif ve göz alıcı 19. yüzyılda yapılan Osmanlı kasırlarından birisidir. Göksu Kasrı, ilk defa Sadrazam Divitdar MehmetPaşa tarafından büyük bir arazi üzerine 1752 yılında yaptırılarak Birinci SultanMahmud Hana hediye (1730-1754) edilmiştir.Kasra,Güneştepe’sinden getirilen suyun akıtıldığı bir havuz ve bir de sebil eklendi. Daha sonra Üçüncü Sultan Selim Han (1789-1807) ve İkinci Sultan Mahmud Han (1808-1839) bu kasr

Göksu Kasrı milli saraylardan.İstanbul’da Boğaz’ın incisi, son derece zarif ve göz alıcı 19. yüzyılda yapılan Osmanlı kasırlarından birisidir.

Göksu Kasrı, ilk defa Sadrazam Divitdar MehmetPaşa tarafından büyük bir arazi üzerine 1752 yılında yaptırılarak Birinci SultanMahmud Hana hediye (1730-1754) edilmiştir.Kasra,Güneştepe’sinden getirilen suyun akıtıldığı bir havuz ve bir de sebil eklendi. Daha sonra Üçüncü Sultan Selim Han (1789-1807) ve İkinci Sultan Mahmud Han (1808-1839) bu kasrı tamir ettirdiler. Küçüksu İskelesi ile Kasır arasında SultanÜçüncü SelimHan, 1806’da annesi Mihrişah Sultanın hatırasına mermerden bir çeşme ilave ettirdi.Çeşmenin bitişiğinde de bir namazgah yapıldı. Sultan Abdülmecid Han (1839-1861), Göksu Kyüzyılını yıktırarak bugünkü haliyle yeni baştan imar ettirdi(1857).SultanAbdülaziz Han (1861-1867) ise kyüzyılın ön yüzünün kabartma süslerle hareketlendirilmesini, ayrıca bahçe duvarlarının parmaklıklarını ve bahçe kapılarını da aynı şekilde süslenerek hareketlendirilmesini istemiştir.Kyüzyılın cephesinin bugünkü şekli o zamandan kalmadır.

Mermerden yapılmış olan Göksu Kasrı, bodrum üzerinde iki katlıdır. Her katta büyük bir salon etrafında dörder oda vardır.

SultanYıldırım BayezidHanın İstanbul’un fethinden çok önce yaptırdığı Anadolu Hisarının eteklerinde bulunan bu saray, eski devrin abideleşmiş eserlerinden olup, diğer saraylar gibi Türkiye Büyük MilletMeclisine bağlıdır. Anadolu Hisarı ile Kandilli arasında akan Göksu ve Küçüksu Derelerinin birleştiği yerde yapılan kasra, bugün Küçüksu Kasrı denmektedir. Bu kyüzyılın bulunduğu iki dere kenarı Osmanlılar zamanında mesire yeriydi ve pekçok yalı vardı. Zamanla önemini kaybeden buradaki yalılar harap oldu ve 1909 Göksu taşkını ile ekserisi ortadan kalktı. Valide Mihrişah Sultan için kyüzyılın karşısında yaptırılan Küçüksu Mescidi ise daha sonraları yıktırılmıştır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Göksu Kasrı
Göksu Kasrı