--}}

Göktaşı

Göktaşı (veya Meteor), uzaydan dünya yüzeyine düşen maddelerin genel adıdır. Dünya atmosferine ortalama olarak senede birkaç bin göktaşı girer. Ancak bunların, beş yüz kadarı buharlaşmadan yere göktaşı olarak düşer. Göktaşları, Dünya atmosferine saniyede 11-72 km arasında değişen bir hızla girerler. Sürtünmeden meydana gelen ısıdan dolayı büyük bir kısmı eriyerek toz parçacıkları halinde yeryüzüne inebilir.

Göktaşı uzaydan dünya yüzeyine düşen, maddelerin genel adı. Dünya atmosferine ortalama olarak senede birkaç bin göktaşı girer.Ancak bunların, beş yüz kadarı buharlaşmadan yere göktaşı olarak düşer. Göktaşları, dünya atmosferine saniyede 11-72 km arasında değişen hızla girerler. Sürtünmeden meydana gelen ısıdan dolayı büyük bir kısmı eriyerek toz parçacıkları halinde yeryüzüne inebilir.

Göktaşları, kimyasal bileşimlerine göre taşsı (Aerolit), demirli (Siderit) ve taşsı demirli (Siderolit) olmak üzere üç gruba ayrılır. Taşsı göktaşları demir, silisyum, karbon, mağnezyum, alüminyum ve oksijenden meydana gelir. Demirli göktaşlarının içinde nikel, galyum, germanyum ve iridyum bulunur. Taşsı demirli göktaşları ise olivin ile çeşitli metaller ihtiva eder.

Büyük göktaşları yeryüzüne düştüğü zaman, krater meydana getirir. Arizona’daki Bassinger krateri, bir göktaşının düşmesinden meydana gelmiştir. (bkz. Akan yıldız)

Sınıflama

Göktaşları, kimyasal ve petrografik özelliklerine göre sınıflandırılırlar, kimyasal bileşimlerine göre

olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Taşsı göktaşları demir, silisyum, karbon, magnezyum, alüminyum ve oksijenden meydana gelir. Demirli göktaşlarının içinde nikel, galyum, germanyum ve iridyum bulunur. Taşsı demirli göktaşları ise olivinle çeşitli metaller içerir.

Büyük göktaşları yeryüzüne düştüğü zaman krater ya da bir büyük ve kopan parçalardan oluşan küçük kraterler meydana getirebilir. Ancak krater oluşumu göktaşının yoğunluğuna, hızına, atmosfere giriş açısına ve çarptığı malzemenin özelliklerine bağlı olduğundan her zaman bir krater yapısı oluşmaz.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

göktaşı

Türkçe göktaşı kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. meteorite, meteor, aerolite, shooting star

göktaşı

gezegenlerin arasında hareket eden, tümüyle gaz durumuna geçmeden yeryüzüne ulaşan katı cisim, meteortaşı, havataşı, meteorit.

göktaşı

Türkçe göktaşı kelimesinin Fransızca karşılığı.
météorite [la], aérolithe [le], astéroïde [le]

göktaşı

Türkçe göktaşı kelimesinin Almanca karşılığı.
das Meteor

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Göktaşı
göktaşı