gözlemevi

Gözlemevi ya da Rasathane; rasat gözlem, hane ise ev anlamına gelir. Uzaydaki her çeşit değişikliği gözlemlemek, veriler toplamak, incelemek için kurulabilirler.

GÖZLEMEVI (türkçe) anlamı
1. gökcisimlerini ve olaylarını gözlem yaparak inceleyen yer
2. rasathane
3. observatuvar
GÖZLEMEVI (türkçe) ingilizcesi
1. n. observatory
2. astronomical viewing place
3. place where nature can be observed,
GÖZLEMEVI (türkçe) fransızcası
1. observatoire [le]
GÖZLEMEVI (türkçe) almancası
1. Observatorium
2. Sternwarte

Gözlemevi hakkında bilgiler

thumb|280px|Gözlemevi Rasathane, gözlemevi anlamına gelir. Rasat gözlem, hane ise ev anlamına gelir. Uzaydaki her çeşit değişikliği gözlemlemek, veriler toplamak, incelemek için kurulabilirler.

Rasathaneler uzayı gözlemlemek için kurulurlar. Dolayısıyla en iyi gözlem yapılabilecek yüksek ve havasının yıl boyunca açık olan yerler tercih edilir. Türkiye`de Antalya`da Toroslarda kurulu olan rasathane en çok bilinen ve gelişmiş olanıdır.

Osmanlı`da ilk gözlemevi Takiyüddin Mehmet tarafından 1577 yılında İstanbul`da kurulmuş, ancak birkaç yıl sonra yıkılmıştır.

astronomi-taslak

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Greenwich Gözlemevi

Greenwich Gözlemevi İngiltere’nin kraliyet rasathanesi. 1675’te II. Charles tarafından Londra yakınlarındaki Greenwich kasabasında kuruldu. İslam dünyasında ise, bundan sekiz yüz yıl önce rasathaneler açılmaya başlamıştı. Abbasi Halifesi Memun zamanında (813-833) Bağdat’ta ...

Ege Üniversitesi Gözlemevi

Ege Üniversitesi Gözlemevi, Ege Üniversitesi'ne bağlı olarak İzmir yakınlarında Kemalpaşa Dağlarının Kurudağ Tepesinde astronomik gözlemler yapmak amacıyla kurulmuş olan bir gözlemevidir. Değişik boyutlarda teleskopları ve teleskoplara bağlı algılayıcıları vardır.

La Silla Gözlemevi

La Silla Gözlemevi Şili'de bulunan 18 teleskoplu bir gözlemevidir. Bu teleskopların 9 tanesi European Southern Observatory (ESO) (Avrupa Güney Gözlemevi) tarafından inşa edilmişlerdir ve gözlemevinde bulunan diğer teleskopların da birçoğuna yine ESO tarafından kumanda edilmektedir.