--}}

Gülay Uğurata

Gülay Uğurata, (d. 1940 - ö. 1995). Türk piyanist, müzisyen.

Gülay Uğurata, (d. 1940 - ö. 1995). Türk piyanist, müzisyen.

Beş yaşında piyanoya başladı. 1947`de İstanbul Belediye Konservatuvarı`na girerek Ferdi Statzer`in öğrencisi oldu ve konservatuvarı 1955`te bitirdi. 1956`da Bavyera Müzik Akademisi`nin bursuyla Almanya`ya gitti. Friedrich Wührer`le piyano, Wilhelm Stross`la oda müziği çalıştı. Wührer`in master sınıfında öğrenimini 1959`ta tamamladı.

Öğrenciliği sırasında Münih Filarmoni Orkestrası ile konçertolar seslendiren piyanist, girdiği yarışmalarda ödüller aldı.

Kariyerini 1963`e kadar Almanya`da sürdüren sanatçı, yurda dönünce Ankara Devlet Konservatuvarı`nda öğretmenlik yapmaya başladı.

1966`da Suna Kan ile keman - piyano ikilisi kurararak, Kan`la birlikte yurtdışında çok sayıda resital verdi. Ayrıca bireysel olarak da hemen bütün kıtalarda konserler sundu.

Gülay Uğurata`nın "dünya prömiyeri" kapsamında yorumladığı yapıtlar şöyle sayılabilir:1971 yılında "Devlet Sanatçısı" unvanıyla onurlandırılan ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası`nın yıllarca solistliğini yapmış olan Uğurata`nın piyano edebiyatının yapıtlarına ilişkin zengin nota koleksiyonu, ölümünden sonra Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı`na bağışlandı.

Gülay Uğurata, gazeteci Yasemin Çongar`ın annesidir.

Ödülleri1940 doğumlular

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.