Güllük, Milas

Güllük, Milas-Bodrum yolu üzerinden sağa ayrılan 8 km`lik yoldan varılan ve aynı adı taşıyan körfezin (Güllük Körfezi; Mandalya Körfezi olarak da anılır) ucundaki bir koyda (Asın Koyu) yer alan şirin bir sahil kasabasıdır. Milas`a bağlı bir belde konumunda olmakla, ilçe görünümüne sahiptir.

Güllük, Milas

} Güllük, Milas-Bodrum yolu üzerinden sağa ayrılan 8 km`lik yoldan varılan ve aynı adı taşıyan körfezin (Güllük Körfezi; Mandalya Körfezi olarak da anılır) ucundaki bir koyda (Asın Koyu) yer alan şirin bir sahil kasabasıdır. Milas`a bağlı bir belde konumunda olmakla, ilçe görünümüne sahiptir. Bodrum`un kalabalığı ile tezat oluşturan sakin atmosferli bir tatil yöresidir.

Güllük limanı, özellikle çevredeki boksit ve feldispat rezervlerinin sevk noktası olması sebebiyle hayli işlek ve gelişmiştir. Limanın dışında balıkçılık ve turizm önemli faaliyet alanları ve geçim kaynaklarıdır. Kentin kuzeyine kurulu dalyanda ve denizde iyi balık çıkmakta, en çok lüfer, kefal ve yılanbalığı avlanmaktadır. Ayrıca çevredeki koyların çoğunda kültür balıkçılığı da yapılmakta, çipura ve levrek yetiştirilmektedir. Turistik açıdan Güllük sahil şeridinden hemen sonra yükselen tepelerdeki turistik tesisler ve yazlıklarla dikkati çeker.

Yöreye özgü gulet teknelerinin inşaatı da Güllük`te Bodrum kadar gelişmiştir. Bodrum ilçe sınırları içinde İçmeler, Gümbet, Ortakent, Yalıkavak ve Tavşanburnu`nda inşa edilen guletlerde ilk sıralara Giritli Nami Kaptan`ın oğlu Mehmet Uyav`ın sürdürdüğü aile tersanesi ile Güllük de girmektedir.

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar