Günaz Tv

Günaz Tv (Güney Azerbaycan TV), ABD'nin Şikago şehrinden Azerice yayım yapan tv kanalı. Günaz Tv ağırlıkla Güney Azerbaycan'ın sorunlarını TV ekranına getirmekdedir.

Günaz Tv

250px|thumb|right|Günaz TV`nin logosu

Günaz Tv (Güney Azerbaycan TV), Güney Azerbaycan`a Azerbaycan Türkçesinde program yapmaktadır.

Tarih

2005 yılında Ahmet Obalı tarafından bağımsız ve 24 saatlık bir Tv olrak TelStar 12 uydusundan yayna başladı. Yayın internet üzerinden de yapılmaya başlatıldı. Bir dönem Türksat`ten de yayın yapan Tv İran devletinin notsaı sonucunda bu uydudan kaldırıldı ve bir daha Telestar`a geçti. 2006 yılında Hotbird uydusundan yayına devam eden tv mali sıkıntılardan dolayı bir daha eski uyduya geçmek zorunda kaldı.

Bu Tv toplam 14 ay yayın planına rağmen Güney ve Kuzay Azerbaycan izleyici kitlesinden dolayı yayına devam etmektedir. Güney Azerbaycan`da ilk ve tek[1] Tv olduğundan dolayı Azerbaycan Milli Harekatı`nda çok etkili rol oynamaktadır[2][3]. Özellikle İran Karikatür Krizi`nde önemli rol ifa etmiştir.[4]

Yayın içeriği

Azerbaycan Milli Harekatı ile bağlı haberler ayrıca Türk tarihi ve kültürü hakkında programlar yayınlamaktadır.

Finansman

Bu Tv siyasi kanala olduğundan dolayı İran ve diğer ülkelerden reklam alamamaktadır ve sadece izleyicilerin yardımıyla yayına devam etmektedir. İki gönüllü çalışanı mevcuttur ve sadece uydu ve internet masrafları ödemektedir. Yardım kampanyalarıyla yardım toplamaktadır.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar