Gündüz Suphi Aktan

Kısaca: Gündüz Suphi Aktan (d. 7 Ağustos 1941 Safranbolu - ö. ...devamı ☟

Gündüz Suphi Aktan
Gündüz Suphi Aktan

Gündüz Suphi Aktan (d. 7 Ağustos 1941 Safranbolu) Diplomat ve köşe yazarı, ASAM Başkanı. Düzenli olarak Radikal gazetesinde 1998-2007 yılları arasında yazmıştır.

1962`de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi`nden mezun oldu. Bir süre İçişleri Bakanlığında çalıştı. 1967`de Dışişleri Bakanlığına girdi ve çeşitli görevlerde bulundu. 1988`de Atina Büyükelçiliği görevine atandı. 1989`da Turgut Özal takma adıyla ``Turkey in Europe`` kitabını yazdı. 1991`de BM Cenevre Ofisi Nezdinde Büyükelçilik görevine atandı. 1995 yılında Dışişleri Bakanlığı Politik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığına atandı. 1996`da Tokyo Büyükelçiliğine geçti. 1998 yılında Dışişleri Bakanlığından ayrıldı.

Dış ve iç siyasette izolasyoncu ve ulusalcı görüşleriyle tanınır. Prof. Dr. Ümit Özdağ`ın görevden alınmasından sonra ASAM başkanlığına getirilmiştir. Türkiye`nin AB`den ziyade Rusya ve Çin gibi doğu ülkelerine yönelmesini gerektiğini savunmaktadır. Türkiye`nin aşırı liberal ve demokratik politikaları ekonomisine zarar verdiğini düşünmektedir. Daha sert ve daha az liberal politikaların savunucusudur.

Ankara merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (U.S.A.K.) tarafından 3 ayda bir yayınlanmakta olan Uluslararası Hukuk ve Politika (UHP) dergisinin yazı kurulu üyesidir. Aktan`ın özel ilgi alanı Ermeni sorunudur.

Eski valilerden Bekir Suphi Aktan oğlu, XXIII. Dönem İstanbul milletvekili ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesidir.

İlgili LinklerKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.