Güneş Taner, (d. 1949, İstanbul, Türkiye), Türk siyasetçi.

Güneş Taner

thumb|right|Güneş Taner Güneş Taner, (d. 1949, İstanbul, Türkiye), Türk siyasetçi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi`ni bitirdi. New York Polytechnic Üniversitesi Sanayi İşletmesi konusunda Master yaptı. Rusya Plakhanov Akademisi`nden Ekonomi Fahri Doktorası aldı. Citibank Yöneticiliği, Başbakan Siyasi Danışmanlığı, Anavatan Partisi Kurucu Üyeliği, XVIII., XIX., XX. ve XXI. Dönem İstanbul Milletvekilliği ile Devlet Bakanlığı yaptı. Evli ve 2 Çocuk babasıdır.

Mesut Yılmaz ile birlikte "Türkbank ihalesi sürecinde malın satımında ve değerinde fesat oluşturacak ilişki ve görüşmelere girdikleri ve bu eylemlerinin Türk Ceza Kanunu`nun 205. Maddesine uyduğu iddiasıyla" 13 Temmuz 2004 tarihinde Yüce Divan`a sevk kararı TBMM tarafından alındı.

Yüce Divan sıfatıyla görev yapan Anayasa Mahkemesi, her iki kişinin suçlama kararlarının ayrı ayrı alınması gereği nedeniyle kararı iade etti. Karar 27 Ekim 2004`de tekrarlandı ve onaylandı.

Yüce Divan, 23 Haziran 2006 tarihinde davanın kesin hükme bağlanmasını 4616 sayılı Şartla Salıverilme Yasası (Rahşan Ecevit affı) uyarınca erteledi. Üç üyenin sanıkların beraatini istemesine karşın oyçokluğuyla verilen karar sonucunda, dava normal aşımı süresine kadar muhafaza edildikten sonra düşecek.

TC 46. Hükümet TC 47. Hükümet TC 55. Hükümet

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar