Güney Adası (Yeni Zelanda)

Güney Adası, Yeni Zelanda'nın, 35 kilometre genişliğindeki Cook Boğazı ile yoğun yerleşimi olan Kuzey Adası'ndan ayrılan adasıdır. Alanı 151.757 km² tutar.

Güney Adası, Yeni Zelanda`nın, 35 kilometre genişliğindeki Cook Boğazı ile yoğun yerleşimi olan Kuzey Adası`ndan ayrılan adasıdır. Alanı 151.757 km² tutar. Ada üzerinde, Yeni Zelanda`nın en yüksek dağı olan, Yeni Zelanda Alpleri`nin Cook Dağı (``Mount Cook``) bulunur. Adanın doğusunda Canterbury Plains bölgesi bulunurken, güneyinde çok sayıda fiyort vardır. Güney Adası`nın en büyük şehirleri Christchurch ve Dunedin`dir.

Güney Adası`nın Maori`deki ismi ``Te Wai Pounamu`` `dur (Yeşim Su). Aynı zamanda ``Te Waka a Māui`` yani Maori mitolojisinde yarıtanrı olan "Maui`nin kanosu" olarak da bilinir.

Tarihçe

Güney Adası, 19. yüzyılda ``Orta Ada`` olarak tanımlanır. O zamanlar Güney Adası olarak, bugünkü Güney Adası`nın güneyinde kalan küçük Stewart Adası kabul edilir.

Güney Adası`nın tarihi eyaletleri şunlardı

Güney Adası`nın bazı şehir ve beldeleri

Kaynakça

  • kaynak wiki | url=http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=S%C3%BCdinsel_%28Neuseeland%29&oldid=25129510| tarih=14 Aralık 2006 | dil=Almanca| madde=Südinsel (Neuseeland)


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Güney Adası (Yeni Zelanda)
Güney Adası (Yeni Zelanda)