--}}

Güney Kafkasya

Güney Kafkasya (Rusça: Закавказ), Kafkasya`da Kafkas Sıradağlarının güneyinde kalan bölge. Transkafkasya da denir. Güney Kafkasya`da bugün bağımsız Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan devletleri vardır. Ayrıca bağımsızlık ilanında bulunan Gürcistan`a bağlı Abhazya ve Güney Osetya, Azerbaycan`a bağlı Karabağ da vardır. Tek yanlı bu bağımsızlık ilanları çözüme bağlanmış değildir. BM, AGİT ve uluslararası toplum, bu tür etnik sorunların savaşsız ve barış yoluyl

Güney Kafkasya (Rusça: Закавказ), Kafkasya`da Kafkas Sıradağlarının güneyinde kalan bölge. Transkafkasya da denir. Güney Kafkasya`da bugün bağımsız Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan devletleri vardır. Ayrıca bağımsızlık ilanında bulunan Gürcistan`a bağlı Abhazya ve Güney Osetya, Azerbaycan`a bağlı Karabağ da vardır. Tek yanlı bu bağımsızlık ilanları çözüme bağlanmış değildir. BM, AGİT ve uluslararası toplum, bu tür etnik sorunların savaşsız ve barış yoluyla bir çözüme kavuşturulması için çalışmalar yürütmektedir.

Bölge ülkelerini kaynaştırmak ve ekonomik yönden kalkındırmak için Baku-Tiflis-Ceyhan hattı gibi doğal gaz ve petrol boru hatları, Hazar ötesine uzanacak demiryolu hatları inşası çalışmaları sürdürülmektedir. Ancak bu gelişmeden Karabağ`ın ve Azerbaycan topraklarının bir bölümünün Ermenistan işgali altında olması nedeniyle Ermenistan dışlanmış olup, ayrıca 1915`te Osmanlılar tarafından uygulanan toplu Ermeni sürgünü ve katliamları nedeniyle de, Ermenistan ve Türkiye arasında sınırların kapalı tutulması gibi çözülmemiş sorunlar vardır.

coğrafya-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Güney Kafkasya
Güney Kafkasya