Güney Kutbu

Güney Kutbu, Dünya ekseninin alt kısmında (Güney ucunda) kalan noktayı tanımlar. “Güneydeki efsanevi kıta”nın bulunması 200 yıllık bir arayıştan sonra, ancak 1840’ta başarıyla sonuçlanmıştır. Yelkenlisiyle kıyılar boyunca yaklaşık 2.000 km yol alan Charles Wilkes, denizlerden oluşan Kuzey Kutbu’nun tersine, Güney Kutbu’nun olduğu yerde gerçekten bir kıta bulunduğunu kanıtlamıştır.

Güney Kutbu, Dünya ekseninin alt kısmında (Güney ucunda) kalan noktayı tanımlar.

“Güneydeki efsanevi kıta”nın bulunması 200 yıllık bir arayıştan sonra, ancak 1840’ta başarıyla sonuçlanmıştır. Yelkenlisiyle kıyılar boyunca yaklaşık 2.000 km yol alan Charles Wilkes, denizlerden oluşan Kuzey Kutbu’nun tersine, Güney Kutbu’nun olduğu yerde gerçekten bir kıta bulunduğunu kanıtlamıştır. 12,4 milyon km2’lik yüzölçümüyle bu kıta neredeyse Afrika’nın yarısı büyüklüğündedir. Bu bölgenin içinde Güney Shetland, Güney Georgia gibi birkaç takımada da yer alır.

Adı, “Arktika’nın karşısındaki” anlamına gelen Antarktika’yı ortalama 2.000 m kalınlığında büyük bir buz katmanı zırh gibi örter. Bir zamanlar “ulaşılamaz” diye adlandırılan kutup noktasında buzun kalınlığı 4.335 m’yi bulur. Bu buz kütlesi 24 milyon km3’lük hacmi ile yeryüzündeki bütün buzların yüzde 92’sini oluşturmaktadır. Kıyılarından kopan 350-600 m kalınlığındaki buz parçaları günde 1-3 m hızla ilerler ve birbiri üstüne yığılır. Bu tür yüzen yığınlardan biri olan Ross Buzlası 540.000 km’yi bulan alanıyla neredeyse Fransa büyüklüğündedir. Gelgit olayının buzladan kopardığı büyük parçalar yüzerek çevreye dağılır. Bu tür buzdağları arasında 20.000 km2 büyüklüğe ulaşanlar olur.

Güney Kutbu’nda yeryüzünün en soğuk ve en fırtınalı iklimi egemendir. Ortalama sıcaklık yaz aylarında -20°C’dir ve bu, güneyden fırtınalar estiğinde -70°C’ye kadar düşebilir. Coğrafi Güney Kutbu noktasında bulunan ABD gözlem istasyonunda yapılmış ölçümlerde sıcaklığın yıllık ortalamasının -50°C olduğu, en sıcak ayda ancak -29°C’ye yükseldiği belirlenmiştir. Yani yeryüzünün bu en büyük buzdolabının sıcaklığı Kuzey Kutbu’ndan ortalama 22 derece daha düşüktür. Bu durum doğal olarak yaşam koşullarını etkilemektedir. Kuzey Kutbu’nda 400’e yakın çiçek açan bitki türü sayılabilirken, Güney Kutbu’nda bir tane bile olmaması bunun bir belirtisidir. Buna karşılık kıtanın kıyılarında ve açık denizlerinde çok sayıda hayvan yaşar. Penguenler, martılar, foklar ve balinalar soğuk, ama besin maddesi açısından zengin Güney Kutbu denizlerindeki planktonları ve balıkları yiyerek yaşamlarını sürdürürler.

Kaynakça

Diğer anlamları

güney kutbu

İki kutuptan Ekvator'un güney tarafında yer alan kutup bölgesi.

güney kutbu

Türkçe güney kutbu kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. South Pole

güney kutbu

Türkçe güney kutbu kelimelerinin Fransızca karşılığı.
le pôle sud, pôle austral

güney kutbu

Türkçe güney kutbu kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Südpol

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Google da neşrolunan bir makalede Güney Kutbunda 25 devletin daimî,5 devletin de yaz aylarında nuvakkat gözlem istasyonları olduğunu okumuştum.Yine ABD.Yeni Zellanda,Avusturya ve Belçika'nın kendi gözlem istasyonlarına rüzgar enerjisi yaptırdıklarını okudum.Bu 30 devlet içinde Baltık Cumhuriyetleride var.Bu devletlerin gözlem istasyonları neyi gözler?Bizim memleketimizde ise bazı köşe yazarları hariciyemizin Afrikaya açılması politikasını eleştirmekteler (Fatih Altayhlı,Murat Bardakçı gibi).Elin adamı kutupları bıraktık Jüpiter'in 4 gezegenini bilhassa Europa'yı incelemek için özel uydu gönderiyor.Bizde ise meselâ Mali'de açılacak büyük elçiliği yerden yere vuranlar var. Bir akademik ünvan sahibi,hakikaten konuıyu bilen biri etraflı izah etsede zevkle okusak.Ne dersiniz sayın okuyucular?

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Güney Kutbu
Güney Kutbu