Güvahi

Güvahi,(d:?,ö:?)16. yy'da yaşamış Türk şairlerden biridir. Tımarlı sipahi olarak Yavuz Sultan Selim'in Çaldıran ve Mısır Seferi'ne katılmıştır.Bu seferdeyken Anadolu'dan derlediği atasözü,deyim,fıkra ve masalları manzum olarak eserine aktarmıştır.Eserlerinde öğüt vermişitir ve öğüt verirken atasözlerinden yararlanmıştır.Şair'in Pendname adlı eseri Klasik edebiyatımızda bir atasözleri kitabı olarak kabul edilmiştir.Şair bu eseri mesnevi tarzında yazmıştır ve 2133 beyitten oluşmaktadır.

Güvahi,(d:?,ö:?)16. yy'da yaşamış Türk şairlerden biridir. Tımarlı sipahi olarak Yavuz Sultan Selim'in Çaldıran ve Mısır Seferi'ne katılmıştır.Bu seferdeyken Anadolu'dan derlediği atasözü,deyim,fıkra ve masalları manzum olarak eserine aktarmıştır.

Eserleri

nde öğüt vermişitir ve öğüt verirken atasözlerinden yararlanmıştır.Şair'in Pendname adlı eseri Klasik edebiyatımızda bir atasözleri kitabı olarak kabul edilmiştir.Şair bu eseri mesnevi tarzında yazmıştır ve 2133 beyitten oluşmaktadır. Eserleri * Pendname * Kenz-ül-Bedayi

Diğer anlamları

güvahi

Osmanlıca güvahi kelimesinin Türkçe karşılığı.
f. şahitlik. şahitlik etmek.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.