Gafurefendi, Tercan

Gafurefendi köyü Gafur adındaki bir ağanın adından alıntıdır. Kışın köyde ikamet eden 2 hane vardır yazın bu miktar 15 i bulup köyün nüfusunu arttırır.

düzenle|Ocak 2008

gafurefendi köyü adını eski tercan belediye başkanı tarafından verilmiştir esi adı köseninkomu dur.Şuanda köyde ikamet eden 2 hane vardır yazın bu iktar 15 i bulup köyün nüfusunu arttırır.Köyün en ünlü yeri soğuk köze ziyareti burası köy halkının kurbanlaar kesip duaların okunduğu bir yerdirayrıca buraya çevre köylerdende ziyaarete gelinir.Köyümüz 1982 depremi sırasında yıkılarak köyüün yeri değiştidevşet tarafından iki kartlı binalar inşa edildi (13 adet).Köyümüz çevre köyler içinde en güzel yerleşim alanına sahiptir.Köyün üst kısımları orman alt tarafında kara su nehri geçmektedir.Köyümüzün halkının geç,im kaynakları hayvançılık tarım dır. Devlet demir yollarının yakın olması nedeni ile bir çok köylü buradan emekli olup hala çalışanda vardır.Köyümüzün 1977 yılında kendi çabalarıyla bir ilk öğretim okulu yapılmıştır 1980 yılında devlet tarafından bir okul daha ilave edilip 3 öğretmen görevli olmuştur ayrıca bu dönem içinde yeşil yayla köyü yani hozbirik bu köyde öğrencileriniz okutmuştur köyde hiç bir sağlık kuruluşu yoktur.Köyümüze 1978 yılında telefon gelmiştir.1979 yılında karayolları yapımıştır.1986 yılında elektrik gelmiştiraynı yıl içersinde köyümüze suda bağlanmıştır.Köyümüzdeki gençler işsizlik dolayısıyla büyük kentlere göç etmiştir gençlerimizin uğraştığı meslek dalları ağırlıkla sıhhi tehsisat ve doğalgaz işleriyle uğraşmamktadır bu işle uğraşan kişiler:

KÖY MUHTARI:NECİP ECE Tercan belde ve köyleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  SLM HERKESE BEN MHP TEŞKİLATLARINDAN EMRAH YILMAZ KENDİM ERZİNCANLIYIM YEŞİL YAL KÖYÜNDE OTURUYODUMN ŞİMDİ İSTANBUL İLÇ TEŞKİLATLARINDANIM KÖYLERİMİZE YARDIM ELİNİ UZATYORUZ YANIZ CA KÖYLERİMİZDE Kİ BELEDİYE BAŞKANLARINI FAYDASINI ĞÖREMİYOK

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Gafurefendi, Tercan ilgili konular

 • Erzincan ekonomisi

  Erzincan’ın ekonomisi tarıma dayanır. Faal nüfûsun % 70’i tarım sektöründe çalışır. Mâden ve sanâyi sektörü gelişme hâlindedir.
 • Çayırlı

  Çayırlı ilçesi.
 • Tercan, Erzincan

  Erzincan ilçelerinden biridir. Tercan`ın en büyük köyü Çadırkaya`dır.
 • Çayırlı, Erzincan

  Çayırlı ilçesi.
 • Çadırkaya

  Çadırkaya kısaltmasının açılımları şu şekilde olabilir:
 • Başbudak, Tercan

  Başbudak, Erzincan ilinin Tercan ilçesine bağlı bir köydür.
 • Talip Kaban

  Talip Kaban, (d. 1955, Tercan, Erzincan, Türkiye), Türk siyasetçi.
 • Hüseyin Aksu

  Hüseyin Aksoy, (d.1893, Erzincan) - (ö.12 Aralık 1976, Erzincan), Türk siyasetçi.