Gaga (Grago) Gölü, Ordu'nun Fatsa ilçesinde, Fatsa-Aybastı karayolunun 8. kilometresinde bulunan Meşebükü, Fatsa köyü'nde yer alan, Karadeniz Bölgesi'ndeki birkaç doğal gölden biridir.
Meşebükü Yassıtaş köyleri sınırında bulunan gölün kapladığı alana göre oldukça derin olmasıyla ünlü olan gölde birkaç adımda 4,5 metre derinliğine inilebilmektedir.

Gaga Gölü

Gaga Gölü, Ordu`nun Fatsa ilçesinde, Fatsa-Aybastı karayolunun 8. kilometresinde bulunan Karadeniz Bölgesi`ndeki birkaç doğal gölden biridir.

Meşebükü Yassıtaş köyleri sınırında bulunan gölün kapladığı alana göre oldukça derin olmasıyla ünlü olan gölde birkaç adımda 4,5 metre derinliğine inilebilmektedir. Ortasında küçük bir ada bulunmakta ve bu adaya eski bir yapının kalıntılarının varlığı ile bağlantı kurulmaktadır.

Aslında birkaç küçük gölden oluşan bu göllerin diğerleri sivrisinekle mücadele ve tarım alanı açmak maksadıyla kurutulmuştur. Göle akan akarsu olmamakla beraber küçük bir kanal ile Bolaman Irmağı`na bir çıkarı olan gölde kerevit, sazan ve yerel balıklar bulunmaktadır.

İlgili konuları ara

Yanıtlar