Gaius Julius Caesar (MÖ 140– MÖ 85), Gaius Marius'ın destekçilerinden ve Roma Cumhuriyeti diktatörü Jül Sezar'ın babası olan Romalı senatör.
Sezar, Aurelii ve Rutilii ailelerinden gelen bir kadın olan Aurelia Cotta ile evlenmiş ve bu evlilikten her ikisinin de adı aynı olan Julia adlı kızlar ve MÖ 100 yılında doğan Jül Sezar dünyaya gelmiştir.

Gaius Julius Caesar (Jül Sezar'ın babası)

Gaius Julius Caesar (M.Ö. 140†“ M.Ö. 85), Gaius Marius'ın destekçilerinden ve Roma Cumhuriyeti diktatörü Jül Sezar'ın babası olan Romalı senatör. Sezar, Aurelii ve Rutilii ailelerinden gelen bir kadın olan Aurelia Cotta ile evlenmiş ve bu evlilikten her ikisinin de adı aynı olan Julia adlı kızlar ve M.Ö. 100 yılında doğan Jül Sezar dünyaya gelmiştir.Plutarch, Caesar 1, 9; Suetonius, Julius 1, 74 M.Ö. 91 yılında konsüllük yapmış olan Sextus Julius Caesar'ın kardeşidirT.R.S. Broughton, Roma Cumhuriyeti Magistraları, ii.20ve bu yüzden de Gaius Julius Caesar'ın oğludur. Sezar, cursus honorum uyarınca askeri tribün, quaestor, praetor, ve en önemli görevi olarak Asya prokonsüllüğü yapmıştır.Inscriptiones Italiae, 13.3.51-52 Sezar M.Ö. 85 yılında bir sabah ayakkabılarını giyerken görünürde bir sebep olmaksızın aniden ölmüştür. Bir başka Sezar, belki de Babası benzer bir şekilde Pisa'da ölmüştür.Yaşlı Plinius, Doğal Tarih 7.54 Oğlu Jül Sezar hayatta kalmıştır.

Kaynaklar

}

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar