Galatasaray Müzesi

Galatasaray Spor Kulübü`nün kurucusu Ali Sami Yen 1905 yılında Kalamış`da ilk Galatasaray Müzesi`ni açtı.

Galatasaray Müzesi

Galatasaray Spor Kulübü`nün kurucusu Ali Sami Yen 1905 yılında Kalamış`da ilk Galatasaray Müzesi`ni açtı.

Müzede o güne kadar kazanılmış madalyalar ve kupaların yanı sıra tarihi fotoğraf ve belgelerle forma ve şiltler bulunuyordu.

Birinci Dünya Savaşı sonunda Galatasaray Spor Kulübü`nün anılarına el konulacağı haberini alan kurucu Ali Sami Yen müzeyi 15 Mayıs 1919 tarihli Genel Kurul kararıyla Galatasaray Lisesi`ne taşıdı.

Türkiye`nin ilk spor müzesi niteliğini taşıyan Galatasaray Müzesi`nin müdürlüğünü şu an Ali Oraloğlu yapmaktadır.Müze her Çarşamba saat 13.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Müze`de Galatasaray Spor Kulübü`nün kuruluşundan bu yana kazanılan kupalar, şilt ve formaların yanı sıra Birinci Dünya Savaşı`na gönüllü olarak katılan 200 lise öğrencisinin kılıç, karabina silahları da bulunmaktadır.

Ayrıca müzede kulüp arşivi, 97 yıllık resim koleksiyonu, başta Atatürk olmak üzere Türk ve Yabancı Devlet Başkan`larının imzalı fotoğrafları ve 2000 yılında kazanılan UEFA Kupası ve Süper Kupa ile birlikte 3000 adet kupa bulunmaktadır. Bulunan kupa sayısıyla Türkiye`de birinci, Dünya`da ise dördüncü sırada yer almaktadır.

Galatasaray Spor Kulübü

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar