--}}

Galip Vardar

Türk Tarihçi ve Eğitimci (Serez 189x - İstanbul 1958)

Türk Tarihçi ve Eğitimci (Serez 189x - İstanbul 1958)

Subay babasının görev yeri olan Serez`de doğmuştur. Çok kimlikli bir Balkan kasabasında doğup büyümenin doğal sonucu olarak milli hassasiyetleri fazla gelişmiştir. Rum çocuklarıyla yaşadığı didişmeler ve küçük kavgalarla hatırladığı Serez Vardar`ın karakterinde önemli izler bırakmıştır.

Balkan Topraklarının ve memleketi bildiği kasabasının, Balkan Savaşları`nda kaybından sonra, öğrenimini Balıkesir İdadisi`nde tamamlamak zorunda kalmıştır. Darülfünun`un Tarih bölümünde öğrenciyken, gönüllü olarak Çanakkale Savaşları`na katılmış ve Anafartalar Kahramanı Yarbay Mustafa Kemal`in yönettiği 19.Tümen`de asteğmen rütbesiyle görev yapmıştır.

Mütareke`den sonra döndüğü İstanbul`da bir yandan öğrenimine devam ederken, geçimini sağlamak üzere Polis Kısm-ı Siyasi`de geçici olarak çalışmaya başlamıştır. Bir süre sonra da babasının arkadaşı Albay Hüsamettin Ertürk`ün teşvikiyle, Ankara`daki Milli Hükümet`in gizli servisi olan M.M Grubu`na katılmış ve burada çok önemli istihbarat başarılarına imza atmıştır. Mustafa Kemal`in İstanbul`daki fedailerinden bir olarak kendisine verilen görevleri yerine getirmiş ve Milli Mücadele`nin zaferle sonuçlanmasının ardından Darülfünun`a geri dönmüştür.

Tarih Bölümünü bitirdikten sonra öğretmenliği başlar. Tam 42 yıl Kabataş Erkek Lisesi`nde Tarih öğretmeni olarak çalışır. Ve 10 Kasım 1958 günü yine görevi başındayken, Atatürk`ü anma törenlerinde emrinde savaştığı Paşasını anlatırken, geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda eder.

Linklertbt

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.