Gallia Lugdunensis

Kısaca: Gallia Lugdunensis, Galya'nın kelt kökenli halklarının yaşadığı ve Günümüzde Fransa olarak adlandırılan bölgeyi kapsayan Roma İmparatorluğu eyaleti. Adını, belki de zamanında İtalyanın batısında, Roma Avrupa'sının en büyük kenti olan ve ayrıca büyük bir imparatorluk darphanesine de ev sahipliği yapan başkenti Lugdunum'dan (modern Lyon) alır. ...devamı ☟

Gallia Lugdunensis
Gallia Lugdunensis

" target="_blank"> yılında Roma İmparatorluğu`nun ``Gallia Lugdunensis`` eyaleti] Gallia Lugdunensis, Galya`nın kelt kökenli halklarının yaşadığı ve Günümüzde Fransa olarak adlandırılan bölgeyi kapsayan Roma İmparatorluğu eyaleti. Adını, belkide zamanında İtalyanın batısında, Roma Avrupasının en büyük kenti olan ve ayrıca büyük bir imparatorluk darphanesine de ev sahipliği yapan başkenti Lugdunum`dan (modern Lyon) alır. Lugdunnum`un dışında, ``Roma ve Augustus`` kültünü kutlamak için buluşan üç galyalıyı temsil eden Condate Sunağı bulunurdu. Başlangıçta sınırları Sen Nehri ve kuzey-batıda Gallia Belgica ile sınır olan Marneden güney batıda Gallia Aquitania ile sınır olan Garonne nehrine arasında uzanırdı. Augustus zamanında Gallia Lugdunensis boyut olarak küçültüldü. Loire ve Garonne nehrileri arasında kalan kısım Gallia Aquitania eyaletine ve orta-doğu kısmı da yeni eyalet Germania Superior`a verildi. Harita, bu daralmadan sonraki sınırları göstermektedir. Eyalet bir imparatorluk eyaletiydi ve verilen önem yönetimde bulunan bir legate ile gösteriliyordu. Diokletian`ın 296 yılında kurduğu Tetrarşi`den sonra bir piskopos tarafından yönetilen büyük bir eyalet haline geldi.

Kurgu

Ünlü Fransız çizgi roman karakteri Asterix`in Romalılar tarafınan bir türlü fethedilemeyen köyü bu eyalette, Aremorican yarımadasındadır (modern Bretagne).

Antik Roma-taslak Fransa-taslak

Roma İmparatorluk Eyaletleri

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Gallia Lugdunensis Resimleri