Garanti Bankası

Garanti Bankası, 1946 yılında Ankara'da kurulmuş olan, 1983'te finans, sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Doğuş Grubu'na katılmış olan bir Türk bankasıdır. Halen %55,1'lik hissesi Doğuş'a ait olan Garanti'nin, 1990 yılında ilk halka arzı gerçekleştirdi, 1993'te ise Türkiye'de ilk defa yurtdışına hisse ihracı gerçekleştiren kurum oldu.

Garanti Bankası

Garanti Bankası, 1946 yılında Ankara'da kurulmuş olan, 1983'te finans, sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Doğuş Grubu'na katılmış olan bir Türk bankasıdır.

Halen %55,1'lik hissesi Doğuş'a ait olan Garanti'nin, 1990 yılında ilk halka arzı gerçekleştirdi, 1993'te ise Türkiye'de ilk defa yurtdışına hisse ihracı gerçekleştiren kurum oldu. Bugün, Garanti'nin sermayesinin %44,9'u halka açıktır.

Garanti, 24,4 milyar dolara ulaşmış aktif büyüklüğüyle (Eylül 2005 itibarıyla) Türkiye'nin en büyük 3. özel bankası konumundadır. 9.000'i aşan çalışanı, yurtiçindeki 418 ve yurtdışında Lüksemburg, Malta, Kıbrıs'taki şubeleriyle; kurumsal, ticari, KOBİ bankacılığı ve bireysel müşterilerine çok yönlü finansal hizmetler sunar. Hollanda'da Garanti Bank International ve Rusya'da Garanti Bank Moscow isimli bankaları bulunan Garanti, Çin'de temsilciliği bulunan tek Türk bankasıdır.

Rakamlar

Garanti Bankası aktifleri (Eylül 2005 itibarıyla) 24,4 milyar dolar; kredi toplamı (Nakdi + Gayri nakdi) 16,7 milyar dolar; mevduat toplamı 15,1 milyar dolar; yurtiçi şube sayısı 418 ve ATM sayısı 1.155'dir.

Türkiye Garanti Bankası A.Ş. 1946 yılında Ankara'da kurulan tek şubesi ile finans sektöründeki özel bankalar arasında yerini aldı

1983 yılında Doğuş Holding bünyesine katılan Garanti Bankası, 14 Aralık 2001 tarihinde Osmanlı Bankası ile birleşti. Finans, sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Doğuş Grubu, Garanti Bankası'nın %63.62'sine sahip. Garanti'nin şube sayısı 1983'te 297'den 2004 Eylül sonunda 369'a; aktif büyüklüğü ise 1983'te 386 milyon dolardan 2004 Haziran sonunda yaklaşık 17 milyar dolara yükseldi. Garanti Bankası'nın 30 Haziran 2004 itibariyle enflasyon muhasebesi uygulanmış rakamlarına göre aktif büyüklüğü 28,999 trilyon TL seviyesine ulaştı. Bugün Garanti, aktif büyüklüğü sıralamasına göre Türkiye'nin en büyük 3. özel bankası.

Garanti, Türkiye'nin on-line/real-time hizmete geçen ilk çok şubeli özel bankası.

Yaklaşık 8,654 çalışanı, yurtiçinde 369 şubesi, yurtdışında Lüksemburg, Malta ve Kıbrıs'taki şubeleriyle; kurumsal, ticari, işletme bankacılığı ve bireysel müşterilerine çok yönlü finansal hizmet sunuyor. Garanti Bankası'nın; Hollanda'da Garanti Bank International ve Rusya'da Garanti Bank Moscow isimli bankaları bulunuyor.

1990 yılında ilk halka arzı gerçekleştiren Garanti, 1993'te Türkiye'de ilk defa yurtdışına hisse ihracı gerçekleştiren kurum oldu. Bugün, Banka'nın sermayesinin %36,38'i halka açıktır.

Garanti Bankası, tüm şube, bölge ve genel müdürlük birimleri ile bankacılık fonksiyonlarının incelenmesi sonucunda, tüm birimler ve tüm fonksiyonları için ISO 9001:2000 versiyonu kalite belgesini alan ilk Türk bankası oldu.

Büyüme stratejisini bireysel bankacılık ve işletme bankacılığına kaydıran Garanti, bu alanda müşterilerine sürekli olarak yeni ve yaratıcı ürünler sunuyor. Türkiye'nin ilk çip'li kredi kartı Bonus Card, 2000 Nisan ayı ortalarında pazara girdi. Çok ortaklı kredi kartları arasında Avrupa'nın en büyük markası seçilen Bonus Card'ın kazandığı başarı Amerikan Card Techology dergisine kapak haberi oldu. 2003 yılında Bonus Card, Power dergisi ve CRM Institute of Turkey tarafından Müşteri Odaklı Teknoloji Kullanımı ve En Avantajlı Müşteri Programı ödüllerine layık görüldü. Bonus Card ayrıca 2004 yılında Avrupa'da ilk defa verilen "Master Card Co-Branding" ödüllerinden "En uzun süreli başarı gostermis program" kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Garanti 2000 Ağustos ayında ise THY ile gerçekleştirdiği işbirliği çerçevesinde, kart sahiplerine harcamaları karşılığında "mil" kazandıran Shop&Miles kredi kartını hizmete sundu. Garanti'nin toplam kredi kartı sayısı 2004 Eylül sonunda 3.85 milyonu aşmıştır. Kredi kartı hacimlerinde de Haziran 2004 itibariyle Garanti'nin piyasa payı %19,1 olarak gerçekleşmiştir.

Garanti Bankası'nda Ağustos 2004 itibariyle tüm işlemlerin %73'ü alternatif dağıtım kanalları tarafından gerçekleştirilmektedir. Garanti Çağrı Merkezi, Türkiye'nin en büyük ve gelişmiş çağrı merkezlerinden biridir; 2004 yılında Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) tarafından verilen "Mükemmeliyete Adanmışlık" ödülünü alarak Türkiye'de ve dünyada EFQM kalite ödülünü alan ilk çağrı merkezi olmuştur.

İnternet bankacılığındaki hizmetlerini sürekli geliştiren Garanti Bankası, finans dünyasındaki gelişmelerin ve Maxi İMKB Saniye Endeksi aracılığı ile anlık piyasa verilerinin izlendiği finans portalı paragaranti.com'u ise 2001 yılında hizmete sundu. paragaranti.com; Paragaranti Hatırlat anında uyarı servisi, araştırma raporları, ayrıntılı güncel yorumlar ve yardımcı finansal araçlar sunarak, kullanıcılarına piyasalardaki gelişmeleri yakından takip etme, portföylerinin anlık değerini izleme ve işlem yapma imkanı vermektedir.

Türkiye'de internet üzerinden ticaret yapmak isteyen sanal mağazalara en yeni ve etkin ödeme sistemi çözümlerini sunan Garanti Bankası, Türkiye'de ilk kez SET uyumlu işlemi (dünyada yedinci, Avrupa'da dördüncü) Şubat 1998'de gerçekleştirdi. E-ticaret ödeme altyapısını kullanan 900'ün üzerinde üye mağazası bulunan Garanti, internette güvenli alışveriş imkanı sağlayan Sanal POS, SanalKart ve Sanal Kredi Kartı ile hizmet vermeye devam etmektedir. Ayrıca, Garanti Alışveriş ve bonuscardshop.com ile internet üzerinde mağaza açmak isteyen işyerlerine de bir e-ticaret platformu sunmaktadır.

Garanti, Temmuz 2002'de Euromoney dergisi tarafından altıncı kez "Türkiye'nin En İyi Bankası" seçildi. 1999'da yine Euromoney tarafından küçük ve orta ölçekli bankalar arasında "Dünya'nın En İyi Bankası" seçilen Garanti, New York'ta yayınlanan Global Finance Dergisi tarafından da 1999 ve 2000'de iki yıl üst üste "Türkiye'nin En İyi Bankası", 2002 ve 2003'te "Türkiye'nin En İyi Dış Ticaret Finansmanı Bankası", 2004'te üst üste dördüncü kez "Türkiye'nin İnternet Üzerinden En İyi Bankacılık Hizmeti Veren Bankası", 2003 ve 2004 yıllarında da "Türkiye'nin En İyi Menkul Takas ve Saklama Hizmeti Veren Bankası" seçildi. Garanti Bankası aynı ödülü yedi yıl üst üste Global Custodian dergisinden, 2002 yılında da GSCS Benchmarks ve Global Investor dergilerinden de aldı. 2000'de The Banker dergisi tarafından "Türkiye'nin En İyi Bankası" seçilen Garanti, 2001 yılında da Emerging Markets Investor dergisi tarafından aynı ödüle layık görüldü. Türkiye'de yayınlanan Capital dergisinin, dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden Accenture'ın sponsorluğunda düzenlediği "Türkiye'nin En Beğenilen Şirketleri" araştırmasında ise, 2001 yılında bankacılık sektöründe Türkiye'nin en beğenilen şirketi seçildi. 2002 ve 2003 yılında da Türkiye'nin En Beğenilen İlk 10 Şirketi arasına girmeyi başaran tek banka olurken, sektörlere göre Türkiye'nin en beğenilen şirketleri sıralamasında ise 'Türkiye'nin En Beğenilen Bankası' seçildi. Kaynak: [1]

Yanıtlar