Gavin Menzies

Kısaca: Gavin Menzies (d. 1937) İngiliz emekli denizaltı komutanı ve amatör tarihçi – yazar. Menzies 1421 adlı eseriyle tanınmış ve bu eserinde Çinli Amiral Zheng He komutasındaki donanmanın Amerika kıtasını Kristof Kolomb’dan önce keşfettiğini iddia edecektir. Ayrıca aynı donanmanın dünyanın çevresinde Ferdinand Magellan’dan önce döndüğünü savunur. Menzies’in iddiaları modern akademik tarih çevrelerince kabul edilmemektedir. ...devamı ☟

Gavin Menzies (d. 1937) İngiliz emekli denizaltı komutanı ve amatör tarihçi – yazar. Menzies 1421 adlı eseriyle tanınmış ve bu eserinde Çinli Amiral Zheng He komutasındaki donanmanın Amerika kıtasını Kristof Kolomb’dan önce keşfettiğini iddia edecektir. Ayrıca aynı donanmanın dünyanın çevresinde Ferdinand Magellan’dan önce döndüğünü savunur. Menzies’in iddiaları modern akademik tarih çevrelerince kabul edilmemektedir. Hayatı Menzies, Londra’da doğmuştur. Doğduktan kısa bir süre sonra ailesi ile birlikte Çin’e gidecektir. Çin’de bulunmasına karşın Çince konuşamamaktadır. 1953 yılında Kraliyet Donanmasına katılmış ve 1959-1970 yılları arasında denizaltılarda görev yapmıştır.

Yazdığı eserler

de komutanı olduğu HMS Rorqual denizaltısıyla 1968-1970 yılları arasında Ferdinand Magellan ve James Cook’un izlediği rotalarda görev yaptığını yazmıştır.

Emeklilik

1969 yılında Filipinler’de görevdeyken HMS Rorqual ABD mayın tarayıcı gemisi USS Endurance ile çarpışır. Çarpışma sonucu denizaltıda bir hasar olmasa da savaş gemisinde büyük hasar meydana gelir. Yapılan soruşturmada Menzies ve komuta heyeti kusurlu bulunur. Kazadan kısa bir süre Menzies emekliye ayrılır. Menzies 1970 Genel Seçimlerinde Wolverhampton’dan bağımsız milletvekili adayı olsa da seçilemez.

Ailesi

Menzies eşi Marcella ile birlikte Kuzey Londra’da hayatını sürdürmektedir. Yazdığı eserler * 2002, 1421: The Year China Discovered the World, Londra, Bantam Press. ISBN 0-593-05078-9 * 2008, 1434: The Year a Magnificent Chinese Fleet Sailed to Italy and Ignited the Renaissance, New York, William Morrow. ISBN 0-06-149217-5 Ayrıca bakınız * 1421 * Çin coğrafi keşifleri

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.