Gaz Maskesi

Çeşitli yerlerde ve çoklukla savaşlarda kullanılan zehirli ve boğucu gazlardan korunmak için hazırlanmış maske. Bir kişinin solunum yaparken, havayı süzmek ve zehirli gazı tutmak esasına...

Çeşitli yerlerde ve çoklukla savaşlarda kullanılan zehirli ve boğucu gazlardan korunmak için hazırlanmış maske. Bir kişinin solunum yaparken, havayı süzmek ve zehirli gazı tutmak esasına göre yapılmıştır. Ya başa tamamen giyilen (lastik kauçuk, bezden yapılmış) bir maske halinde, yada burun ve ağzı iyice örtecek yarım maske şeklinde olur. Her iki şekilde de, solunum yaparken havadaki gazı süzmeye yarayan bir süzgeci vardır. Bu süzgeç, özel kömürlerle doldurulmak suretiyle düzenlenmiştir. Bir süzgeç için 100 gram kadar kömür yeter bir miktardır (Bir insan, ortalama olarak bir' saatte 600 litre hava solunumu yapar. Bu gazlı havada da 1 gram kadar klor ya da fosgen gazı bulunur. 1 gram zehirli gaz 10 gram kadar kömürle süzdürülebilir. Bu duruma göre bir süzgeç 10 saat gaz hücumuna dayanabilir.)

Birinci Dünya Savaşı sırasında dikin Almanlar tarafından kullanılmağa başlanmış olan zehirli gazlar, daha sonra Mussolini tarafından Habeşistan savaşı sırasında kullanılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmamıştır. Kullanılması da milletlerarası hukuk kurallarına göre yasaktır. Bugün ancak itfaiyeler ve bazı tehlikeli işlerde çalışanlar tarafından gaz maskesini kullanmayı gerektirecek durumlar meydana gelmektedir.

Diğer anlamları

gaz maskesi

Zehirli gazlardan korunmak amacıyla özel olarak yapılmış gereç:
"Bunların hemen hepsi, cici bici el çantaları yerine, gaz maskeleri taşımakta idi."- Y. K. Karaosmanoğlu.

gaz maskesi

Türkçe gaz maskesi kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. gas mask, respirator

gaz maskesi

zehirli gazlardan korunmak amacıyla özel olarak yapılmış gereç. zehirli gazlardan korunmak amacıyla özel olarak yapılmış gereç.

gaz maskesi

Türkçe gaz maskesi kelimelerinin Fransızca karşılığı.
masque à gaz

gaz maskesi

Türkçe gaz maskesi kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Gasmaske, Schutzmaske

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Gaz Maskesi
gaz maskesi