Gazeteciler Cemiyeti

Kısaca: Gazeteciler Cemiyeti gazeteciler arasında meslek dayanışmasını ve yardımlaşmayı sağlamak amacıyla kurulmuş teşkilat. Merkezi İstanbul’dadır. Türkiye’de ilk gazetecilik teşkilatı 1908’de İstanbul’da kuruldu. Hüseyin Cahid Yalçın, Ahmed Cevdet ve Ahmed Rasim gibi gazetecilerin öncülüğünde kurulan bu teşkilatın adı Matbuat-ı Osmaniye Cemiyetiydi. Bu teşkilatı 25 Haziran 1917’de kurulan Osmanlı Matbuat Cemiyeti takib etti. Cemiyetin başkanlığını Mahmud Sadık Bey, sonra Hüseyin Cahid Bey üs ...devamı ☟

Gazeteciler Cemiyeti
Gazeteciler Cemiyeti

Gazeteciler Cemiyeti gazeteciler arasında meslek dayanışmasını ve yardımlaşmayı sağlamak amacıyla kurulmuş teşkilat. Merkezi İstanbul’dadır.

Türkiye’de ilk gazetecilik teşkilatı 1908’de İstanbul’da kuruldu. Hüseyin Cahid Yalçın, Ahmed Cevdet ve Ahmed Rasim gibi gazetecilerin öncülüğünde kurulan bu teşkilatın adı Matbuat-ı Osmaniye Cemiyetiydi. Bu teşkilatı 25 Haziran 1917’de kurulan Osmanlı Matbuat Cemiyeti takib etti. Cemiyetin başkanlığını Mahmud Sadık Bey, sonra Hüseyin Cahid Bey üstlendi. Cemiyetin adı 1919’da Türk Matbuat Cemiyeti, 1921’de İstanbul Matbuat Cemiyeti olarak değiştirildi. 1934’lere kadar bu isim altında faaliyetlerini sürdüren cemiyetin adı bu tarihte Basın Kurumu olarak değiştirildi. 27 Haziran 1938’de özel kanunla kurulan Basın Birliğine katılarak çalışmalarını Basın Birliği İstanbul Şubesi adı altında yürüttü.

Basın Birliğinin 13 Haziran 1946’da 4932 sayılı kanunla lağv edilmesi üzerine İstanbul Şubesi üyeleri, Gazeteciler Cemiyetini kurdular. Bu tarihten itibaren üyelerine mesleki ve sosyal alanda hizmet veren cemiyet, özel bir kanunun verdiği yetkiyle her yıl Ramazan ve Kurban bayramları sırasında toplam beş gün İstanbul Bayram Gazetesi’ni yayınlamaktaydılar. Anayasa Mahkemesinin 21.1.1993 tarih ve 1993/4 karar sayısıyla, bu özel kanun iptal edildi. 1993 Ramazan Bayramından itibaren İstanbul Bayram Gazetesiyle birlikte diğer gazeler de yayınlarına devam ettiler. Ankara’da bu alandaki ilk teşkilatlanma Cumhuriyetin ilanından sonra, 1926’da Matbuat Cemiyeti adı altında gerçekleştirildi. Basın Birliğinin lağv edilmesinden sonra İstanbul’da Gazeteciler Cemiyeti kurulunca Temmuz 1946’da Ankara’da da Gazeteciler Cemiyeti kuruldu. Cemiyet 1988’de yapılan kongrede adını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak değiştirdi.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.