Prof. Dr. Gazi Çağlar tarih ve din bilimleri uzmanı.

Gazi Çağlar

Prof. Dr. Gazi Çağlar tarih ve din bilimleri uzmanı.

12 Eylül 1980 sonrası Almanya`ya yerleşti. Hannover Yüksek Okulu`nda sosyal hizmetler bölümünü bitirdikten sonra Hannover Üniversitesi`nde siyasal bilgiler, tarih ve din bilimleri okudu. 2005`te Hildesheim Yüksek Okulu`nda profesör oldu.

Görüşleri

Eserlerinde Samuel P. Huntington`un Medeniyetler Çatışması ve Bassam Tibi`nin görüşlerine karşı çıkmaktadır. Siyasal İslamcı hareketi "kapitalist modernizmin bir ürünü" olarak değerlendirir. "Diller bakımından zengin bir göç toplumunu" savunur; Almanya`daki göç ve uyum tartışmalarını yalnızca Almanca bilgisine indirgemenin sözkonusu göç toplumuna giden yolu tıkadığını dile getirir.......

Eserleri

  • Staat und Zivilgesellschaft in der Türkei und im Osmanischen Reich. Frankfurt am Main, 2000,
  • Der Mythos vom Krieg der Zivilisationen. Der Westen gegen den Rest der Welt. Eine Replik auf Samuel P. Huntingtons Kampf der Kulturen. Münster, 2002, Türkçesi: Uygarlıklar Arası Savaş Miti Dünyanın Geri Kalan Bölümüne Karşı Batı, Gazi Çağlar, Belge Yayınları, Nisan 2003.
  • Die Türkei zwischen Orient und Okzident. Eine politische Analyse ihrer Geschichte und Gegenwart. Münster, 2003.
  • Die USA im Nahen Osten. Geschichte und Gegenwart einer imperialistischen Beziehung (Hakan Bates Akar ile birlikte). Münster, 2005.


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar