Gaziantep Dolmenleri

Gaziantep dolmenleri, Gaziantep Karadağ'ın eteklerinde bulunan 26 adet dolmen. Dolmenlerin bir kısmı Yavuzeli ilçesinde, Yavuzeli-Araban yolunun batısında, biri Ballık köyünde, diğerleri ise Küçük Karakuyu Köyünün sınırları içerisinde bulunmaktadır.[http://gaziantep.kulturturizm.gov.tr/belge/1-60489/gaziantep-dolmen-mezarlari.html Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürşüğü Sitesi] Yöredeki köylüler tarafından Gavrikul (Deliklitaş) olarak da anılırlar.

Gaziantep dolmenleri, Gaziantep Karadağ'ın eteklerinde bulunan 26 adet dolmen. Dolmenlerin bir kısmı Yavuzeli ilçesinde, Yavuzeli-Araban yolunun batısında, biri Ballık köyünde, diğerleri ise Küçük Karakuyu Köyünün sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yöredeki köylüler tarafından Gavrikul (Deliklitaş) olarak da anılırlar.

Özellikleri

Gaziantep dolmenlerinde ayakta kalan parçalar daha çok yan yana konulan iki blok taş ve bunların üstündeki bir blok taş olmak üzere üç adet yassı blok taştan ibarettir. Dolmenlerin içi taşlarla doludur.Dolmenlerden birinin ölçüleri yükseklik:1.90m uzunluğunda 3.40m eni 2.20m.dir. Bölgedeki dolmenler yaklaşık 650 m yükseklikten itibaren görülmeye başlar ve 850m kadar araziye yayılır. Dolmenlerin yayıldığı bu coğrafik alan Karadağ'ın eteklerindeki kireçtaşı tepeliklerdir. Gaziantep dolmenleri Adıyaman Kargalı dolmenleri gibi dörtgen podyum, dolmen örtüsünün biçimi ve oda biçimi ile taşların kabalığı ,boyutları açısından Levant bölgesinin Akdeniz özelliğini taşımakta, İsrail dolmenleri ile de benzerlikler göstermektedir. Bu eserlerin Levant dolmenleri gibi,Bronz çağı toplumlarınca yapıldığı sanılmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.