gelinlik

== Gelinlik ==Gelinlik, gelin tarafından düğün ya da nikah esnasında giyilen bir kıyafettir. Gelinliğin rengi, biçimi ve önemi davetlilerin dinine ya da kültürüne göre değişiklik gösterir.== Batı Kültürü ==Orta çağda yapılan düğünler iki insan arasında yapılan birlikten daha fazlasını ifade ediyordu.

GELINLIK (türkçe) anlamı
1. gelin olma durumu
2. gelin olma çağına gelmiş (kız).
3. gelin giysisi
4. gelin için hazırlanmış.
gelin giysisi yapmaya uygun (kumaş).
GELINLIK (türkçe) anlamı
5. 1 . Gelin olma durumu:
6. Düğünümde bulunmazsan gelinliğim içime sinmeyecek
7. diyor.- R. N. Güntekin.
8. 2 . Gelin giysisi:
9. Çalgısı
10. köçeği
11. rakısı
12. yemeği
13. gelinliği ile otomobil paralarını hep oğlanevi ödeyecekti.- N. Cumalı.
14. 3 . sıfatGelin giysisi yapmaya uygun (kumaş).
15. 4 . sıfatGelin olma çağına gelmiş (kız).
16. 5 . sıfatGelin için hazırlanmış.
17. Atasözü
18. deyim ve birleşik fiiller
19. gelinlik etmek (veya tutmak)
GELINLIK (türkçe) ingilizcesi
1. adj. marriageable
2. nubile
3. n. wedding gown
4. bridal dress
5. wedding dress,
GELINLIK (türkçe) fransızcası
1. nubile
GELINLIK (türkçe) almancası
1. Brautkleid

Gelinlik hakkında detaylı bilgi

Gelinlik

Gelinlik, gelin tarafından düğün ya da nikah esnasında giyilen bir kıyafettir. Gelinliğin rengi, biçimi ve önemi davetlilerin dinine ya da kültürüne göre değişiklik gösterir.

Batı Kültürü

Orta çağda yapılan düğünler iki insan arasında yapılan birlikten daha fazlasını ifade ediyordu. Bu düğünler daha çok iki aile arasındaki bağı, bir iş ortaklığını ya da iki ülke arasındaki anlaşmayı temsi ediyordu. Birçok düğün, özellikle sylular ve yüksek sosyal sınıflar arasında, sevgi temelli olmaktan çok politik sebeplerle yapılıyordu. Gelinlerden, sadece kendi güzelliklerini sergilemeleri için değil, ailelerini en iyi temsil edecek şekilde giyinmeleri beklenirdi. Üst sınıflardan olan gelinler, gelinliklerinde pahalı kumaşlar ve iddialı renkler kullanırdı. Böyle gelinlerin çarpıcı renkler, kat kat kürkler, kadife ve saten giymesine çok sık rastlanırdı. Daha düşük sosyal sınıflara mensup gelinler, ellerinden geldiği kadar bu şıklıkları taklit etmeye çalışırlardı. Yüzyıllardır, gelinler kendi sosyal statülerine uygun olarak, daima modaya uygun olan, pahalı malzemelerin kullanıldığı gelinlikler giymişlerdir. Sosyal sınıfı daha düşük gelinler de, kiliseye giydikleri en güzel elbiselerini giyerlerdi. Gelinliğin üzerinde kullanılan pahalı süslemeler, gelinin ailesinin zenginliğini davetlilere gösteren bir araçtı. Artık, bugün her bütçeye uygun gelinlik bulmak mümkün.Batı gelenekler., her çeşit renkte ve biçimde gelinliğin giyilmesini kabullenecek kadar gevşedi. Bugün gelinlikçilerde kadınların kendi zevklerine göre seçebileceği birçok gelinlik modeli mevcut. Gelinlikler, genelde çağın modasına göre şekil değiştirir. Örneğin, 1920'lerde gelinlikler günün modasına uygun olarak, ön etekleri kısa, arkasında uzun kuyruğu bulunan ve kloş duvakla kullanılan modeldeydi.Gelinliğin çağın modasına uydurmak 1940'lara kadar devam etti. Daha sonra viktorya dönemini andıran, uzun kabarık etekli gelinlikler popüler hale geldi. Her zaman gelinlik sektörüne hakim modalar değişse de, modern gelinlerin önemli bir çoğunluğu bu trendleri takip etmiyorlar. Bu trendler daha çok ikinci evliliklerde ya da geleneksel olmayan evlilik törenlerinde tercih ediliyor.

Osmanlı'dan Günümüze Gelinlik

Osmanlı'da giyim kültürü, geniş bir coğrafyada ve farklı kültürlerin ve inançların senteziyle oluştu. Genç kızların süslü ve gösterişli giyinmesi ayıp sayıldığı için, genç kızlar genellikle sade ve göze çarpmayan renklerde giyinirlerdi. Sadece evli kadınlar süslü giyinebildiği için, gelinlik süslü giyinmeye atılan ilk adımdı. Bu gelenek, Cumhuriyetin ilk dönemlerine kadar sürdü. Batlılılaşma hareketleri ve kıyafet devrimi ile genç kızların evlilik öncesi giyebildiği renkler ve kıyafetler değişse de, evlilik öncesi sadelik kuralı değişmedi. Batı kültüründe olduğu gibi Osmanlı kültüründe de gelinliğin biçimi sosyal sınıfa göre değişiklik gösteriyordu. Saray hanedanının, kırsal kesimde ve şehirde yaşayanları benimsedikleri gelinlik biçimleri farklıydı.Saray hanedanlığında kullanılan renk kırmızıyken, halk kesiminde çeşitli renkler kullanılıyordu.İlk beyaz gelinlik, 1898'de Kemalettin Paşa ile evlenen II Abdülhamit'in kızı Naime Sultan'dır. Beyaz gelinlik batılılaşma hareketleriyle birlikte Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde de popüler hale geldi. Günümüzde her modelde gelinlik Türkiye'de de kabul edilmektedir. Batıda moda haline gelen "vintage" tarzıyla birlikte eski gelinliklere olan rağbet artmıştır.

Kaynaklar

Sebahat Gül, Türk-İslam Eserleri Müzesi Etnografya Seksiyon Şefi.Skylife Mayıs 2002

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki gelinlik maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Şarkı Sözleri

Beyza Durmaz tarafından söylenen gelinlik adlı şarkının sözleri.


nerdesin ariyorum
göge degen yerlerdemi
asmaya gücüm yetmez
ahir hazanlara dalirim
farki yok askimin
yeri ayni bir sana sevdali
acizkar günlerim
sarhos gibiyim ben

dönüyor dünyam çaliyorum yine bizi
yillanmis hasretin kollarimda dans ediyor
o günkü gibi hala narin
üzerimde bembeyaz gelinlik
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Siyah Gelinlik (film)

Siyah Gelinlik, orijinal adı ile ``La marií©e í©tait en noir``, François Truffaut`nun bir filmidir.

Beyaz Gelinlik

Gelinlik, gelin tarafından düğün ya da nikah esnasında giyilen özel giysi.

Siyah Gelinlik

Siyah Gelinlik şu anlamlara gelebilir:

Gelinlik Kızlar

''Gelinlik Kızlar'', Atıf Yılmaz'ın yönettiği, Hamdi Değirmencioğlu'nun senaryosunu yazdığı 1972 yapımı Türk filmidir. Filmin yapımcısı Berker İnanoğlu'dur. Filmin başrol oyuncuları Sadri Alışık ve Zeynep Değirmencioğlu'dur.

Siyah Gelinlik (film, 1968)

''Siyah Gelinlik'', (''La mariée était en noir''), yönetmenliğini François Truffaut'nun yaptığı 1968, Fransa yapımı bir filmidir.

Siyah Gelinlik (film, 1973)

Hülya Koçyiğit ve Murat Soydan'ın (Hakan Ünsal) oynadığı Türk filmi. Babası ölmüş, dikiş diken annesi ile bir pansiyonda yaşayan genç kıza bir gece kötü adamlar araba ile musallat olur. Açık deniz kaptanı Murat Soydan genç kızı kurtarır.

Thor

Thor; babası Odin'den sonra İskandinav mitolojisinin en güçlü tanrısıdır.

El Sanatları

Alm. Handwerk (n), Fr. Arts (m.pl.) manuels, İng. Handicraft. İşleme, süsleme gibi daha çok el emeği ile yapılan ve incelikle işlenen eserlerdir. Güzel sanatların bir kolu olan el sanatları göz nurunun, ince zevkin, uzun sabrın, gönülllerde yatan düşüncelerin, sanat olarak ortaya ...

Gelin

Gelin, evlenmek üzere hazırlanmış, süslenmiş kız veya yeni evlenmiş kadın.

Dekolte

Dekolte, kadın kıyafetlerinde boyun ve göğüsleri kısmen açıkta bırakan kesim. Sözcük, aynı zamanda, bu şekilde hazırlanmış kıyafetleri tanımlamak için sıfat olarak da kullanılır.

Haute Couture

"Haute couture" (terim), kelime anlamı bakımından

Görücü

Görücü evlenecek erkek için, gelinlik kız arayıp bulmaya giden kadın hakkında kullanılan bir tabir. Eskiden kadın ve kızlar, genç olsun, ihtiyar olsun yakın akrabalarından mahrem olanların dışında erkeklerle bir araya gelmezlerdi. Evlenme çağına gelenler, görücü usulüyle ...