Genel Hükümet (Almanca:Generalgouvernement, Polonyaca:Generalne Gubernatorstwo), 1941'de Barbarossa Harekatı'ndan sonra Doğu eski Polonya ayrı bir bölge (ilçe) idi. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Alman egemenliği altında Polonya topraklarının bir parçası oldu.

Genel Hükümet

Genel Hükümet (Almanca:Generalgouvernement, Polonyaca:Generalne Gubernatorstwo), 1941'de Barbarossa Harekatı'ndan sonra Doğu eski Polonya ayrı bir bölge (ilçe) idi. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Alman egemenliği altında Polonya topraklarının bir parçası oldu. Doğu Galiçya'da (çoğunluğu Ukraynalılar ile) Adolf Hitler tarafından yayınlanan bir kararname ile Genel Yönetime eklendi. Hans Frank bu işgal altındaki topraklarda Genel Vali olarak atandı. Bu yeni yönetim için seçilen resmi ad, daha sonra 31 Temmuz 1940'da ismi Frank'ın kararnamesi olan Generalgouvernement (Genel Hükümet) olarak değiştirilmiştir.

Sovyetler 1944 yılında Polonya'yı ele geçirdi ve Genel Hükümet çöktü. Frank Mayıs 1945'te Amerikan askerleri tarafından yakalandı ve Nürnberg Mahkemesi'nde yargılanarak idam edildi.

Yanıtlar