Genişleyen Dünya teorisi

Genişleyen Dünya teorisi kıtaların hareketini ve konumunu açıklamaya çalışan bir teoridir. Levha hareketleri teorisine göre görece daha az desteklenmekte ve hiçbir sağlam temele dayanmamaktadır.

Genişleyen Dünya teorisi

Okyanusu mekrezli; sağda: Büyük Okyanus merkezli.] Genişleyen Dünya teorisi kıtaların hareketini ve konumunu açıklamaya çalışan bir teoridir. Levha hareketleri teorisine göre görece daha az desteklenmesine rağmaen daha sağlam temellere dayanmaktadır. Teori, sadece Dünya gezegeninde değil, Güneş sisteminde manyetik alanı bulunan tüm gezegenlerde (gaz halindeki gezegenler hakkında bir bilgi yok) de gözlemlenebilmektedir.

Teori, 1960`larda okyanus yataklarındaki kayaç oluşumlarını açıklamak için geliştirilmişti.

Açıklamalar

Madde Üretimi

Dünya dışından gelen enerjinin (elektron ve nötron yağmurları) bir kısmı kabuğu aşıp iç çekirdeğe ulaşır. Burda enerjinin bir kısmı maddeye dönüşür (iki nötronun çarpışmasıyla elektron ya da pozitron ortaya çıkar). Manyetik alan madde üretiminin göstergesidir.

Yer Çekimi

Teori, geçmişte gezegenin daha küçük olması ve dolayısıyla yer çekiminin daha küçük olması, niye dinozorların devasa boyutlara gelebildiğini ve bu boyutlarına rağmen çevik hareket edebildiklerini açıklayabiliyor.

İklim Kuşaklarının Genişlemesi

Dinozorlar döneminde tüm dünyada sadece tropik iklim koşulları hakimdi. Ilıman ve kutup kuşakları Dünya`nın büyümesiyle oluştu.

Dış bağlantılarTeoriler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar