Gentoo

Linux dağıtımları arasında en hızlılardan biri olan Gentoo, kaynak kurulumunun zorluğu sebebiyle her ne kadar diğer dağıtımlar kadar popüler olamasa da; kaynak kurumlar arasında en popüleridir. Linux From Scratch'e nazaran işleyişi kurulumundan sonra oldukça rahat olan Gentoo; Source Mage'e nazaran da kurulumu çok daha zordur.

Linux dağıtımları arasında en hızlılardan biri olan Gentoo, kaynak kurulumunun zorluğu sebebiyle her ne kadar diğer dağıtımlar kadar popüler olamasa da; kaynak kurumlar arasında en popüleridir. Linux From Scratch'e nazaran işleyişi kurulumundan sonra oldukça rahat olan Gentoo; Source Mage'e nazaran da kurulumu çok daha zordur. Gentoo, kelime anlamı olarak bir çeşit penguendir.

İlk versiyonu 31 Mart 2002 tarihinde sunulan Gentoo, 2004 yılına kadar 1.4 versiyonuna kadar ulaşmış, bu tarihten sonra yıl içerisinde sunumlar 2004.0, 2004.1, 2004.2 ve 2004.3 olarak gelişmiştir. 2005 yılı itibariyle de, 2005.0 versiyonu mevcuttur.

Hemen hemen tüm bilgisayarlarda kusursuzca çalışabilen Gentoo; kurucusu Daniel Robbins'in 26 Nisan 2004 tarihinde Gentoo Foundation'u kurarak başından ayrılmasıyla demokratik olarak seçimlerle işleyişine devam etmektedir. Daniel Robbins halen başmimar olarak Gentoo projesine katkılarına devam etmektedir.

Her ne kadar 2005.0 versiyonunda Live-Cd ve grafiksel kuruluma geçmeye hazırlanılsa da GLIS'in çok kapsamlı olarak geliştirilememesi, Anaconda 'nın kurulum sırasında bir çok sorun ile karşılaşmasıyla ümitler 2005.1'e kalmıştır . Yine de Gentoo halen Microsoft da başta olmak üzere dünyadaki hemen hemen tüm işletim sistemleri, ayrıca Google ve Yahoo da başta olmak üzere hemen hemen tüm büyük web siteleri tarafından yakından izlenmektedir ve test aşamalarında sunucularında Gentoo denenmektedir.

Lakin Gentoo; her ne kadar program kurumları uzun olsa da programların işlemesinde akıllara durgunluk verecek bir hıza sahiptir. Özellikle NPTL (Native Posix Thread Library)'in glibc (GNU C Library)'de aktif olması durumunda ; işletim sisteminizin hızı normal bir seviyenin yüzlerce katına ulaşır. Her ne kadar Kernel'in thread alt yapısını değiştirmek zorunda kalsanız da; edineceğiniz sonuç hem Kernel hacker'ları için büyük bir zorluk, hem de sizin için büyük bir kolaylık olacaktır. NPTL; Red Hat 9 serisi ile kullanıcılarla tanışmış, Red Hat'i de yüksek fiyatına rağmen sunucularda en fazla rağbet gören sistemlerden biri yapmıştır. Örnek olarak: 1 GB RAM'e sahip herhangi bir bilgisayarda dilerseniz aynı anda açık olan Porthole, Terminal, Gimp, Mozilla Firefox, Gaim, Noatun, Limewire, Amule, Evolution, Kstars, Knotes, Kcalc, Abiword, File Browser, Kontrol paneli ve Cd yazma programları yanı sıra aynı anda oynayacağınız bir kaç oyun bilgisayarınızı dirhem yavaşlatmamaktadır. (Editör notu : Çok uğraştım, açabildiğim kadar program da açtım; şu ana kadar sistemin yavaşladığına, durakladığına şahit olmadım.) Bunun yanı sıra, kullanılan tüm programların işleme hızı anlayış getirilebilecek bir seviyede değildir.

Kurulumu oldukça üzün süren Gentoo'nun, resmi web sitesinde kurulumunu adım adım anlatan kurulum yardım dokümanı bulunmaktadır. Her ne kadar bu kurulum dokümanı bilgisayarlara göre eksiklikler içerse de, bir kaç denemenin ardından ve Gentoo forumlarını dolaşarak tüm sorunlarınızı çözebilirsiniz. Eğer ki daha önceden Gentoo kurulumunu yapabilmişseniz, Gentoo'yu tekrar geniş bir program yelpazesiyle egzersiz amaçlı kuruşunuz sadece 1-2 gününüzü alacaktır.

Bunun yanısıra GLIS (Gentoo Linux Installation Script) ve Anaconda da başta olmak üzere; Gentoo kurulumunun sadece 3'üncü aşamasını oldukça hızlı bir şekilde kurabilecek programlar da vardır. Anaconda Gentoo bazlı Vida Linux'de mevcuttur. Vida Linux her ne kadar bir takım sorunlar içerse de; basit bir Gentoo tecrübesi için oldukça rahat bir seçimdir. Bunun yanı sıra; diskette hazir tutacağınız GLIS tüm kurulum aşamasını çok daha rahat yapabilmektedir.

Paket kurucusu olarak portage'yi kullanan Gentoo; terminal'de yazacağınız basit bir "emerge world" komutu ile tüm programlarınızı en son sürümleriyle güncelleştirmektedir. KDE'nin henüz yeni sunduğu 3.3.2 versiyonu şu an Gentoo'nun sunucularında bulunmaktadır. (Örnek olan resimde de KDE 3.3.2 dir)

Çekirdeği kendinizin kurması gerekmesi; boot dahil olmak üzere mümkün mertebe heryeri mount etmek mecburiyetiniz de Gentoo kurulumunda çekilen çin işkencelerinden bir kaçıdır. Ancak kurulumun sonunda gayet performanslı bir linuxunuz olur.

BağlantılarDiğer anlamları

Gentoo

Gentoo İngilizce anlamı ve tanımı

Gentoo anlamları

 1. (noun) A native of Hindostan; a Hindoo.
 2. (noun) A penguin (Pygosceles taeniata).

Gentoo tanım:

Kelime: Gen·too
Söyleniş: 'jen-(")tü
İşlev: noun
Türleri: plural Gentoos
Kökeni: Portuguese gentio, literally, gentile, from Late Latin gentilis
archaic : HINDU

Gentoo

İngilizce Gentoo kelimesinin İspanyolca karşılığı.
adj. gentu, de o relativo a Gentoos o Gentus s. hindú; industaní; cualquiera de las lenguas habladas por los pueblos que practican el hinduismo

Gentoo

İngilizce Gentoo kelimesinin Fransızca karşılığı.
adj. gentoo, relatif à Gentoo n. Hindou; toute langue des peuples qui pratiquent l'hindouisme

Gentoo

İngilizce Gentoo kelimesinin Almanca karşılığı.
[gentoo] n. Gentoo Pinguin, in der Antarktik lebender Pinguin der als schnellster unterwasser Schwimmer unter den Pinguinen gilt adj. von oder sich auf Gentoos beziehend n. Hindu; jede Sprache von an Hinduismus glaubenden Menschen

Gentoo

İngilizce Gentoo kelimesinin İtalyanca karşılığı.
agg. che riguarda i Gentoo s. indù; una delle lingue parlate dalle popolazioni di religione induista

Gentoo

İngilizce Gentoo kelimesinin Portekizce karşılığı.
adj. de ou pertencente aos Gentoos s. hindu; qualquer uma das línguas faladas pelos povos que praticam o hinduismo

Gentoo

adj. of or pertaining to Gentoos n. Hindu; Hindoo; any of the languages of the people who practice Hinduism

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Gentoo ilgili konular

 • Linux

  Linux, Linus Torvalds adında Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisinin 1991 yılında Helsinki Üniversitesi'nde bir öğrenci iken Intel'in yeni i
 • Linux dağıtımları

  Dağıtım kavramı, özgür yazılım felsefesinin çok alternatifli dünyasının bir sonucu olarak ortaya çıkmış, Linux'a özgü bir terimdir.
 • Directadmin

  DirectAdmin; web tabanlı, grafik ara yüzlü, web hosting kontrol panelidir. Kullanımı kolay ve hızlıdır.
 • DistroWatch

  DistroWatch, Open Solaris ve BSD de dahil olmak üzere birçok Linux dağtımı ve açık kaynak yazılımlar hakkında haberlerin, incelemelerin, sı
 • LXDE

  LXDE (İngilizce: Lightweight X11 Desktop Environment Türkçe: ''Hafif X11 Masaüstü Ortamı''), UNIX benzeri işletim sistemleri için geliştirile
 • TorrentFlux

  TorrentFlux Web servisleri kullanan bir BitTorrent arabirimidir. Linux ve MacOSX desteklidir.
 • UNetbootin

  UNetbootin (''Universal Netboot Installer''), çeşitli Linux dağıtımlarının kalıp dosyasını bir USB belleğe yazdırarak, bilgisayar açılı
 • Sabayon Linux

  Sabayon Linux veya Sabayon, Gentoo tabanlı bir linux dağıtımıdır. Gentoo'dan farklı olarak, Sabayon önceden derlenmiş olarak kurulur. x86 ve