Georgi Parvanov

Bulgaristan Cumhurbaşkanı(UPI, Mediapool.bg; Reuters, BTA; Bulgaristan Sosyalist Parti Web Sitesi)Georgi Parvanov 18 Aralık 2001'de Bulgaristan cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. Sosyalist Parti’nin lideri olan Parvanov, Bulgaristan’da 1990’larda sona eren komünist dönemin ardından cumhurbaşkanı seçilen ilk eski komünist olmuştur.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı (UPI, Mediapool.bg; Reuters, BTA; Bulgaristan Sosyalist Parti Web Sitesi)

Georgi Parvanov 18 Aralık 2001'de Bulgaristan cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. Sosyalist Parti’nin lideri olan Parvanov, Bulgaristan’da 1990’larda sona eren komünist dönemin ardından cumhurbaşkanı seçilen ilk eski komünist olmuştur. Seçim kampanyasında “Sizin tarafınızdayım.” sloganını kullanan ve toplumsal konulara vurgu yapan Parvanov, cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinin meclis seçimlerinde aldığı oyun iki katı oya ulaşmıştır.

28 Haziran 1957 doğumlu olan Parvanov, 1981 yılında Bulgar Komünist Partisi’ne (BKP) katılmıştır. 1989’da pareti başkanı Todor Jivkov’un görevden alınmasından bir yıl sonra, BKP adını Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) olarak değiştirmiştir. 1991’de Parti’de ilk kez bir göreve seçilen Parvanov, parti hiyerarşisinde hızla yükselerek 1996 yılının Aralık ayında BSP başkanı olmuştur. Parvanov söz konusu göreve, aylar süren sokak gösterilerinin ardından düşürülen başbakan Zhan Videnov’un yerine seçilmiştir. İki aydan daha kısa bir süre sonra, Parti iradesine karşı çıkan Parvanov ve BSP'nin başbakan adayı Nikolay Dobrev, krizi daha da derinleştirmemek için, yeni bir hükümet kurma görevini kabul etmemişlerdir.

Bu hareket krizi sona erdirmiş, BSP’nin muhalefete düşmesine yol açmış fakat Parvanov’un halk tarafından saygın, dengeli bir kişi olarak algılanmasına yol açarak onu Bulgar siyasi tabakasının en tanınan simalarından biri yapmıştır. Reform yanlısı Parvanov, o günlerden bu yana BSP’yi Avrupai bir sosyal demokrat partiye dönüştürmeye çabalamıştır.

1999’da Yugoslavya’da süren hava bombardımanına Parvanov ve onun Meclis’teki grubu karşı çıkarak NATO’nun Bulgaristan hava sahasını kullanması aleyhinde oy kullanmıştır. Sosyalist lider bir yıl sonra ise partisinin Bulgaristan’ın AB ve NATO üyeliğini desteklediğini belirten bir açıklama yapmıştır.

Seçim zaferinin ardından Parvanov, NATO ve AB konusundaki desteğini yeniden dile getirmiştir. Cumhurbaşkanı Bulgaristan’ın geleneksel ortakları Rusya, Ukrayna ve diğerleri ile de ilişkilerini yeniden diriltmesi gerektiğine de inanmaktadır. Herhangi meşru bir hükümetle yakın işbirliği içinde çalışacağına söz veren Parvanov, tüm Bulgaristanlılar’ın cumhurbaşkanı olacağını taahhüt ederek devletin üstlenmesi gereken daha güçlü rollere ve halkın devlete olan güveninin yeniden sağlanması gereğine atıfta bulunmuştur. Bulgaristan cumhurbaşkanlığı simgesel ve sınırlı yetkilere sahip olsa da, kurumların hızlı çalışması ve ülkenin uluslararası imajı açısından önemli bir görevdir. Aslen tarihçi olan Parvanov, birçok makale ve deneme kaleme almıştır. 1981’de Sofya Üniveristesi’nden mezun olduktan sonra, 1991 yılına kadar araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Parvanov Bulgar Bilimler Akademisi’nde araştırmacı olarak görev yapan Zorka Parvanova ile evli ve iki oğul babasıdır.


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Georgi Parvanov ilgili konular

 • Cumhurbaşkanları

  Turgut Özal*Rauf Denktaş*Süleyman Demirel*Ebulfeyz Elçibey*Muhammed Hatemi*Mehmet Emin Resulzade*Charles de Gaulle*Mustafa Kemal Atatürk*İsmet
 • Georgi Parvanov

  Bulgaristan Cumhurbaşkanı(UPI, Mediapool.bg; Reuters, BTA; Bulgaristan Sosyalist Parti Web Sitesi)Georgi Parvanov 18 Aralık 2001'de Bulgaristan cum
 • Parvanov

  Georgi Sedefçov Pırvanov (Bulgarca: Георги Седефчов Първанов) (d. 28 Haziran 1957), 22 Ocak 2002'den beri Bulgaristan cumhurba
 • Petar Stoyanov

  Petar Stefanov Stoyanov (d. 25 Mayıs, 1952), 1997 ile 2002 yılları arasında Bulgaristan cumhurbaşkanlığı yapmış Bulgar siyasetçidir.
 • Sofya Üniversitesi

  Sofya Üniversitesi, (Bg:Софийски университет „Св. КлименÑ
 • Bulgar Sosyalist Partisi

  Bulgar Sosyalist Partisi (Bulgarca: Българска социалистическа Ğ¿Ğ°Ñ
 • Haydar Aliyev Nişanı alanların listesi

  Haydar Aliyev Nişanı alanların listesi, Bu listede Haydar Aliyev Nişanı sahipleri bulunmakdadır. Haydar Aliyev Nişanı Azerbaycan′ın en yük
 • Georgi Traykov

  Georgi Traykov Girovski, (Bulgarca: Георги Трайков Гировски, 14 Nisan 1898, Itéa (Florina), Osmanlı İmparatorluğu - 14 Ocak 1
 • Kimon Georgiev

  Kimon Georgiev, (Bulgarca: Кимон Георгиев) (11 Ağustos 1882, Pazarcık-28 Eylül 1969, Sofya, Bulgaristan), Bulgar siyaset adamı.
 • Nikola Kotkov

  Nikola Todorov Kotkov (Bulgarca: Никола Котков; 9 Aralık 1938, Sofya - 30 Haziran 1971, Vratsa), ''Koteto'' lakaplı Bulgar futbolcu.
Georgi Parvanov
Georgi Parvanov