Georgi Parvanov

Bulgaristan Cumhurbaşkanı(UPI, Mediapool.bg; Reuters, BTA; Bulgaristan Sosyalist Parti Web Sitesi)Georgi Parvanov 18 Aralık 2001'de Bulgaristan cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. Sosyalist Parti’nin lideri olan Parvanov, Bulgaristan’da 1990’larda sona eren komünist dönemin ardından cumhurbaşkanı seçilen ilk eski komünist olmuştur.

Georgi Parvanov kaç yaşında?

Georgi Parvanov 60 yaşında.
Georgi Parvanov, günü, bir Cuma günü doğdu. 61. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 192 gün var.
Georgi Parvanov'un burcu Yengeç.
Evet, Georgi Parvanov yaşıyor.

Georgi Parvanov hakkında detaylı bilgi

Bulgaristan Cumhurbaşkanı
(UPI, Mediapool.bg; Reuters, BTA; Bulgaristan Sosyalist Parti Web Sitesi)


Georgi Parvanov 18 Aralık 2001'de Bulgaristan cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. Sosyalist Parti’nin lideri olan Parvanov, Bulgaristan’da 1990’larda sona eren komünist dönemin ardından cumhurbaşkanı seçilen ilk eski komünist olmuştur. Seçim kampanyasında “Sizin tarafınızdayım.” sloganını kullanan ve toplumsal konulara vurgu yapan Parvanov, cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinin meclis seçimlerinde aldığı oyun iki katı oya ulaşmıştır.

28 Haziran 1957 doğumlu olan Parvanov, 1981 yılında Bulgar Komünist Partisi’ne (BKP) katılmıştır. 1989’da pareti başkanı Todor Jivkov’un görevden alınmasından bir yıl sonra, BKP adını Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) olarak değiştirmiştir. 1991’de Parti’de ilk kez bir göreve seçilen Parvanov, parti hiyerarşisinde hızla yükselerek 1996 yılının Aralık ayında BSP başkanı olmuştur. Parvanov söz konusu göreve, aylar süren sokak gösterilerinin ardından düşürülen başbakan Zhan Videnov’un yerine seçilmiştir. İki aydan daha kısa bir süre sonra, Parti iradesine karşı çıkan Parvanov ve BSP'nin başbakan adayı Nikolay Dobrev, krizi daha da derinleştirmemek için, yeni bir hükümet kurma görevini kabul etmemişlerdir.

Bu hareket krizi sona erdirmiş, BSP’nin muhalefete düşmesine yol açmış fakat Parvanov’un halk tarafından saygın, dengeli bir kişi olarak algılanmasına yol açarak onu Bulgar siyasi tabakasının en tanınan simalarından biri yapmıştır. Reform yanlısı Parvanov, o günlerden bu yana BSP’yi Avrupai bir sosyal demokrat partiye dönüştürmeye çabalamıştır.

1999’da Yugoslavya’da süren hava bombardımanına Parvanov ve onun Meclis’teki grubu karşı çıkarak NATO’nun Bulgaristan hava sahasını kullanması aleyhinde oy kullanmıştır. Sosyalist lider bir yıl sonra ise partisinin Bulgaristan’ın AB ve NATO üyeliğini desteklediğini belirten bir açıklama yapmıştır.

Seçim zaferinin ardından Parvanov, NATO ve AB konusundaki desteğini yeniden dile getirmiştir. Cumhurbaşkanı Bulgaristan’ın geleneksel ortakları Rusya, Ukrayna ve diğerleri ile de ilişkilerini yeniden diriltmesi gerektiğine de inanmaktadır. Herhangi meşru bir hükümetle yakın işbirliği içinde çalışacağına söz veren Parvanov, tüm Bulgaristanlılar’ın cumhurbaşkanı olacağını taahhüt ederek devletin üstlenmesi gereken daha güçlü rollere ve halkın devlete olan güveninin yeniden sağlanması gereğine atıfta bulunmuştur. Bulgaristan cumhurbaşkanlığı simgesel ve sınırlı yetkilere sahip olsa da, kurumların hızlı çalışması ve ülkenin uluslararası imajı açısından önemli bir görevdir. Aslen tarihçi olan Parvanov, birçok makale ve deneme kaleme almıştır. 1981’de Sofya Üniveristesi’nden mezun olduktan sonra, 1991 yılına kadar araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Parvanov Bulgar Bilimler Akademisi’nde araştırmacı olarak görev yapan Zorka Parvanova ile evli ve iki oğul babasıdır.

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Parvanov

Georgi Sedefçov Pırvanov (Bulgarca: Георги Седефчов Първанов) (d. 28 Haziran 1957), 22 Ocak 2002'den beri Bulgaristan cumhurbaşkanıdır.

Türkiye'nin Kafkasya Cumhuriyetleri Ile İlişkileri

Türkiye'nin Kafkasya Cumhuriyetleri ile İlişkileri. Türkiye'nin Kafkasya'ya yaklaşımı, bölgedeki üç Kafkas ülkesinin katılımıyla kapsamlı işbirliğinin kurulması arzusuyla şekillenmektedir. Bu çerçevede Türkiye, sözkonusu ülkelerin bağımsızlıklarının pekiştirilmesi, ...

1957

1957 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

Cumhurbaşkanları

Turgut Özal*Rauf Denktaş*Süleyman Demirel*Ebulfeyz Elçibey*Muhammed Hatemi*Mehmet Emin Resulzade*Charles de Gaulle*Mustafa Kemal Atatürk*İsmet İnönü*Cemal Gürsel*Kenan Evren*Cevdet Sunay*Tayfur Sökmen*Nursultan Nazarbayev*İslam Kerimov*Enver Sedat*Saparmurat Niyazov Türkmenbaşı*Fahri ...

Sergey Stanishev

Bulgaristan Başbakanı(BBC - 04/09/05; AFO - 16/08/05; Sofya Haber Ajansı - 15/08/05; Southeast Europe Online; Bulgaria Online; Wikipedia)Sergey Stanishev, Bulgar Sosyalist Partisinin (BSP) 25 Haziran’da yapılan parlamento seçimlerindeki galibiyetinin ardından 16 Ağustos 2005 tarihinde ...

Petar Stoyanov

Petar Stefanov Stoyanov (d. 25 Mayıs, 1952), 1997 ile 2002 yılları arasında Bulgaristan cumhurbaşkanlığı yapmış Bulgar siyasetçidir.

Sofya Üniversitesi

Sofya Üniversitesi, (Bg:Софийски университет „Св. Климент Охридски“ St. Clement of Ohrid University of Sofia - Ohri`nin Merhametli Azizi Üniversitesi-Sofya) 1 Ekim 1888`de ...

Bulgar Sosyalist Partisi

Bulgar Sosyalist Partisi (Bulgarca: Българска социалистическа партия) (BSP ya da Ğ‘Ğ¡ĞŸ) Bulgaristan`da faaliyet gösteren politik partidir. Bulgar Komünist Partisi`nin devamcısıdır.

Haydar Aliyev Nişanı

Haydar Aliyev Nişanı (), Azerbaycan′ın en yüksek nişanıdır.[http://e-qanun.az/print.php?internal=view&target=1&docid=7898&doctype=0 ''"Azərbaycan Respublikasının orden və medallarının təsis edilməsi haqqında"'' Azərbaycan Respublikasının 10 noyabr 1992-ci il tarixli, 370 ...

Haydar Aliyev Nişanı Alanların Listesi

Haydar Aliyev Nişanı alanların listesi, Bu listede Haydar Aliyev Nişanı sahipleri bulunmakdadır. Haydar Aliyev Nişanı Azerbaycan′ın en yüksek nişanıdır.[http://e-qanun.az/print.php?internal=view&target=1&docid=7898&doctype=0 ''"Azərbaycan Respublikasının orden və medallarının ...

Bulgaristan Devlet Başkanları Listesi

Bulgaristan devlet başkanları listesi, monarşinin kaldırıldığı 1946'dan bugüne kadar görev yapmış Bulgaristan devlet başkanlarının listesini içerir.