Gercüş, Batman

Gercüş (Arapça: Kfer Cevz‎), Batman ilinin 13.500 nüfuslu bir ilçesidir ve Mardin ile komşudur. İlçe 1926 yılına kadar Midyat ilçesine bağlı bir köy iken bu tarihten itibaren ilçe olmuştur.

Gercüş, Batman hakkında bilgiler

Gercüş, Batman ilinin 29, 938 nüfüslu bir ilçesidir ve Mardin ile komşudur. Adının ceviz memleketi anlamına geldiği söylenmektedir. İlçe 1926 yılına kadar Midyat ilçesine bağlı bir köy iken bu tarihten itibaren ilçe olmuştur. Batman 1987 yılınd il olduktan sonra Mardinin ilçesi olan Gercüş Batman iline bağlanmıştır. İlçe Mardine 96 km, Batmana 59 Km.uzaklıktadır.

İlçede sağlık ocağı, devlet hastanesi, öğretmen evi, lise ve yatılı bölge ilköğretim okulu mevcuttur. Batman`a 59 km, Diyarbakır`a 160 km mesafededir. Zamanında ilçenin insanının tek ekmek kapısı olan Sümerbank lastik ayakkabı fabrikası olarak faaliyete açılan bina kullanıma kapatılınca ilçe jandarma binası olarak seçilmiştir. Buda işsizliği had safhaya ulaştırmıştır. İlçe tarım arazileri bağlarla kaplı olmasına rağmen tarımda önemli bir gelişme kaydedilememiştir.}

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Yenice, Gercüş

Yenice, Batman ilinin Gercüş ilçesine bağlı bir köydür.

Kayalar, Gercüş

Kayalar, Batman ilinin Gercüş ilçesine bağlı bir köydür.

Kayapınar, Gercüş

Kayapınar, Batman ilinin Gercüş ilçesine bağlı bir köydür.

Yolağzı, Gercüş

Yolağzı, Batman ilinin Gercüş ilçesine bağlı bir köydür.

Seki, Gercüş

Seki, Batman ilinin Gercüş ilçesine bağlı bir köydür.

Batman Ilçeleri

Batman'ın biri merkez olmak üzere altı ilçesi vardır.Merkez: 1990 sayımına göre toplam nüfusu 169.755 olup, bunun 148.