Gerce, Kozaklı

Gerce, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köy olup Kozaklı-Yozgat yolu üzerinde 5. kilometrede yer alır.

Gerce, Kozaklı

Gerce, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köy olup Kozaklı-Yozgat yolu üzerinde 5. kilometrede yer alır.

1997`de 255 olan nüfus, 2000`de 220 olarak sayılmıştır. 120 haneli köyün rakımı 1140 metredir. Nevşehir`e uzaklığı 88, Kozaklı`ya uzaklığı 17 km`dir. Sağlık Ocağı, İlköğretim Okulu, PTT Şubesi veya kanalizasyon şebekesi olmayan köyde, taşımalı eğitim yapılıyor. Köy muhtarı Servet Polat`tır.

GERCE`nin ANLAMI

Gerce, TARAMA SÖZLÜĞÜ`nde iki ayrı anlamda kullanılmaktadır: Birinci anlamı,"sıra, dizi". Ör."Askerler gerceleşmiş geliyorlar." Söz konusu anlamıyla Van ili civarında kullanılmaktadır. İkinci anlamı,"yabani sarmaşık". Bu anlamıyla Giresun civarında kullanılmaktadır. Ben sözlüğün yalancısıyım. MAHMUT BAHAR

Coğrafi özellikleri

Şiddetli karasal iklime sahiptir. Eskiden derelerin gürül gürül aktığı köyde son yıllarda büyük bir kuraklık yaşanmaktadır.

Tarım

Verimli topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir. Son yıllarda Gerce köyünde ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, Ayçiçeği ve pancardır. Pancarın sulama sorunu nedeniyle masraflı oluşu, köylüyü daha çok buğday ve bazen de arpaya yöneltmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar