--}}

Gevaş, Van

Gevaş ilçesi Türkiye`nin doğusunda 42 derece 40 dakika ve 44 derece 30 dakika doğu boylamları ile 37 derece 43 dakika ve 39 derece 26 dakika kuzey enlemleri arasında yer alır. Yüzölçümü 727.5 km. kare olup, denizden yüksekliği 1750 metredir. İlçe Güney Doğu Toroslar`ın bir uzantısı olan Kavuşahap dağlarının en yükseği olan Artos Dağının (3650 m.) eteğinde kurulmuştur. Doğusunda Gürpınar, batısında Hizan ve Tatvan (Bitlis) İlçeleri, kuzeyinde Van Gölü, kuzeydoğusun

Gevaş ilçesi Türkiye`nin doğusunda 42 derece 40 dakika ve 44 derece 30 dakika doğu boylamları ile 37 derece 43 dakika ve 39 derece 26 dakika kuzey enlemleri arasında yer alır. Yüzölçümü 727.5 km. kare olup, denizden yüksekliği 1750 metredir. İlçe Güney Doğu Toroslar`ın bir uzantısı olan Kavuşahap dağlarının en yükseği olan Artos Dağının (3650 m.) eteğinde kurulmuştur. Doğusunda Gürpınar, batısında Hizan ve Tatvan (Bitlis) İlçeleri, kuzeyinde Van Gölü, kuzeydoğusunda Edremit, güneyinde Çatak, güneybatısında da Bahçesaray ilçeleri bulunur. İl merkezine uzaklığı 40 km.`dir.

İlçe merkezi ilk defa 1264 tarihinde şimdi bulunduğu yerden 20 km. uzaklıktaki Tatvan yönündeki Yuva köyü yakınlarında kurulmuş, buranın tenhalığı dolayısıyla 1297 yılında bugün bulunduğu, Urartular`ın ``Vostan``, Selçuklular`ın ``Vestan`` dedikleri yere taşınmış ve ``Gevaş`` adını almıştır. Yerleşim itibariyle ilçe merkezi Artos dağının eteğinde geniş bir araziye yayılmış, köyleri ise özellikle Daldere bölgesi dağlık bir arazi üzerine kurulmuştur.

Belli başlı bir akarsuyu olmayan ilçenin Pınarbaşı mahallesi ile İliköyü arasında bulunan araziden çıkan akar sular ile arazi sulanmaktadır. İçme suyunun büyük bir bölümü de yine bu bölgeden sağlanmaktadır.Yemyeşil görünümü ve zengin bitki örtüsüyle şirin bir yapıya sahip ilçe, kışları soğuk ve sert yazlar ise sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Sonbahar aylarındaki fırtınaları ünlüdür.

Resmi internet sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Gevaş, Van
Gevaş, Van