Giacomo Giralomo Casanova

Venedikli Govanni Giacomo Casanova (2 Nisan 1725 Venedik - 4 Haziran 1798, Dux Bohemia, şimdiki Duchcov, Çek Cumhuriyeti) ünlü bir maceracı, yazar ve çapkın biriydi.
Ne kadar Don Juan'a birçok kadını ayarttığından benzetliyorsa da, Casanova karşı taraftaki kurmacadan çok daha farklıydı.

Giacomo Giralomo Casanova

thumb|right|200px|Giacomo Girolamo Casanova

Venedikli Giacomo Giralomo Casanova (2 Nisan 1725 Venedik - 4 Haziran 1798, Dux Bohemia, şimdiki Duchcov, Çek Cumhuriyeti) ünlü bir maceracı, yazar ve çapkın biriydi.

Ne kadar Don Juan`a birçok kadını ayarttığından benzetliyorsa da, Casanova karşı taraftaki kurmacadan çok daha farklıydı. Don Juan bir efsaneyken Casanova tarihsel bir karekterdir. Casanova ilişkileri olan kadınları gerçekten çok severdi ve çoğu zaman hadiselerinden sonra uzun süre arkadaş kalırdı. Sayısız aşk macerası Casanova`nın sadece bir yüzüdür.

Özgeçmişi

Casanova evrensel olarak kadınların gönüllerini fethetmedeki becerisiyle tanınır. Otobiyogrofisi `Histoir de ma vie` (Hayatımın Hikayesi), 18. yüzyıldaki en güvenilir sosyal hayat görenekler ve ilkeler kaynağı, 122 kadınla yattığını yazar.

Casanova 1725`te Zanetta Farussi ile Gaetano Giuseppe Casanova aktörlerinin oğulları olarak Venedik`te doğar. Casanova soyadını biyolojik babasından değil, annesinin kocasından almıştır. Gerçek babası Michele Grimani olarak bilinen Patrik ailesinin bir üyesi bir zamanlar ikisinin de çalışmış olduğu San Samuele tiyatrosunun sahibiydi. Aile çocuklarına çok ilgi gösterdi (Casanova 6 çocuktan en büyüğüydü-Francesco (1727) evlilik dışı dünyaya gelmişti, diğer 4 çocuk Giovanni Battista (1730), Faustina Maddalena (1731), Maria Maddalena Antonia Stella (1732) ve Gaetano Alvise (1734) Gaetano`nun çocuklarıydı) ve Casanova hiçbir zaman hem anne hem baba arasındaki sevgi bağının gelişmesine tanık olamadı. Casanova`nın kendisi birçok evlilik dışı çocuğa babalık yapardı ama kendi anne babası gibi onlara gereken ilgiyi hiçbir zaman vermedi.

Gaetano 1733`te ölmeden önce Grimanis`e ailesine bakması için yalvarması Casanova`nın Padua`da yatılı bir okula gönderilmesinin nedeni olur- böyle bir zamanda sadece orta veya üst sınıf bir ailenin oğlunu göndermesi normal karşılanan bir durumdur. Bir öğrenci olarak müthiş bir sabır gösterir ve kısa zamanda öğretmenin gözdesi olur, normalde hazırcevap, bilgiyi şiddetle arzulayan ve sürekli meraklıydı. Karşı cinsiyetle ilk burada iletişime geçti; 11 yaşındayken öğretmenin kızı bir anda ona ilk cinsel doyumunu (orgasm) verdi. 16 yaşında Hukuk doktorasını aldığı Padua Üniversitesi`nden ahlak felsefesi, kimya, matematik ve hukuk dersleri gördü. Şiddetle eczacılığa ilgiliydi; hevesli ve çoğu zaman içgüdüsel olarak iyi bir doktor olmasına karşın eczacılıkla ilgili bir kariyer yapmaması içinde kalmış bir üzüntü olmuştur.

Casanova 1740`ta Venedik`e geri döndüğünde kilise hukuku kariyerine bir papaz olarak kilisede başladı. 1757`deki pasaportuna göre uzun (1.91m) ve uzun beyazlaşmış saçları vardı; güzel kokulu ve özenilmişçesine kıvırcıktı. 76 yaşındaki Venedikli senatör Alvise Gasparo Malipiero`ye kendisini sevdirdi (hayatı boyunca yaptığı). Malipiero en iyi çevrelerde delikanlı Casanova`ya iyi yemek ve şarap ve sosyal bir ortamda nasıl davranılması gerektiğini bir hayli öğretti. Seks hakkındaki zihin meşguliyetini ele geçirdi ve kilise kariyerinde çok vakit geçirmeksizin maceraya bir yerden bir yere savruldu. Hatıralarına göre, bekaretini 16 yaşında 3 kişilik bir ilişkide kaybetti.

Kilisedeki kariyeri kısaydı, skandallara lekenlenmiş olması tüm yaşamı boyunca doğal olarak etkilemişti. Daha sonra, komisyonu alıp Venedik Cumhuriyeti`nde düşük rütbeli bir askeri görevde olmak istediğini belitti, Korfu`da kısa bir süreliğine kaldıktan sonra Konstantinopolis`a gitti. Askeriyedeki yükselmenin çok yavaş ve sıkıcı olduğunu görünce hırsını bir kenara attı. Tekrar Venedik`e, gerçek babasının sahibi olduğu San Samuele tiyatrosunda gereksinim dışı olarak kemancı oldu. 21 yaşında, Bragadin ailesinden Venedikli bir soylunun hayatını kurtardığı, hayat boyu patronu ve onu varlıklı bir konuma getiren oldu. Bu zaman çıkan başka bir skandala göre sırf bir eşek şakası yapmak için daha tazeyken bir ceset gömülmüş-kurban komaya girdi ve bir daha çıkamadı- ve küçük kıza karşıki tecavüz saldırısı, Casanova (sonrdan suçsuz bulundu) 1748`de Venedik`ten ayrıldı.

Paris, Dresden, Prag ve Viyana`da vakit geçirdikten sonra 1753`te memleketi Venedik`e döndü. 1755 Temmuz`unda 30 yaşındayken Venedik`te Inquisitori di Stato`da büyüye olan ilgisinden dolayı tutuklanmış ve Doge`ın Sarayı`nın hemen yanındaki ünlü cezaevi "I piombi" (Kurşunlar)`de mahkum edildi. Casanova`ya 5 yıl ceza vermişlerdi ama ne hükümden ne de yargı hakkında bilgilendirilmişti. Dönemin en güvenlikli hapishanelerinden biri olmasına rağmen 1 Kasım 1756`da olağanüstü birkaçış planı uyguladı. Casanova`dan önce hiçbir mahkum kaçmayı başaramamıştı (bkz."Histoire de ma fuite des prisons de la Rí©publique de Venise qu`on appelle les Plombs"). Aynı gün vardığı Paris`e uçtu (5 Ocak 1757); Robert-Francois Damiens, XV. Louis`in hayatına kastetti - bazı kaynaklar dakikalar sonra though others argue the time of day.

1760`ta Casanova kendisi Chevalier gibi stilize etmeye başladı, gittikçe hayatının sonuna kadar kullandığı bir isim. Ara sıra kendisine Count de Farussi (annesinin kızlık soyadını kullanarak) diye tanıtırdı. Papa XIII Clement Casanova`yı Eperon d`í’r`un Papal Order`ına göre sunmuştu; Casanova rahatlıkla kendisini Chevalier diye tanıtabileceğinden neş`e doluydu. 1761`de Fransa`nın organize ettiği Yedi Yılın Savaşı`nın bitmesine yönelik teşkvinde Casanova Ausburg Kongresi`nde Portekiz`i tanıttı.

Casanova hayatı boyunca Avrupa`yı seyahat etmiş ve tüm başkentlerini ziyaret edebilmiştir ama çeşitli skandallardan dolayı kovulmuştur. 1766`da Varşova`dan Count Albay Xavier Branicki`yle kadın arkadaşının üstünde tabancalar çıkmasından düelloya girmişlerdir ve Casanova da kovulmuştur. İkisi de yaralanmıştı. Casanova`nın ilk düello kavgası değildi, ikisinin de sonuncusu olmaz.

Casanova 73 yaşında öldüğü Dux Kalesi, Bohemia`da (şimdiki Duchcov, Çek Cumhuriyeti) 1785`te Count Joseph von Waldstein`ın kütüphanecisi ve imparatorun haznedarı olarak emekliliğe ayrılır. Otobiyogrofisini yazdığı kaleydi Dux Kalesi. Son yıllar Casanova için anlayışsız, meşakkatli, sıkıcı ve sinir bozucuydu. Count`la iyi geçinmesine rağmen, Count`un meşguliyetleri ve kendi kütüphanecisine ayıracak çok az zamanı vardı; çoğu zaman yemeklerde aldırmaz ve ziyaret eden önemli konuklara onu tanıtırken başarısız olurdu. Casanova Dux Kalesi`nin sakinleri tarafından da pek sevilmezdi ve hizmetçiler bu yaşlı adama karşı kinciydi, yine de birçokta da derin bir çekicik hissi uyandırıyordu.

Bir seven olarak Casanova`nın başarılı olmasındaki neden, 18. yüzyıl erkeklerinin çoğunu sevmemesi, kendi zevkine düşkün olduğu kadar karşı cinsin kendisinden keyif alması için özen göstermiştir. Ayrıca kendisinin ayartılmış olmasından hoşnutluk duyması; çoğunlukla muhteşem bir baştan çıkartıcı, kendisini kadınları arzu etmedeki sembol olarak görmesini tercih ederdi. Takip ettiği güzel kadınları sevdiğine inanırdı ve onun zamanı için anormal bir şekilde, onları eşit, aynen sevgili arkadaşları olarak muamele edip hadiseleri bittikten sonra uzun süre arkadaş kalırlardı. Sırf deneyim olsun diye birkaç erkekle de yattı ve yaşamı boyunca travestisme ilgisi vardı. Zührevi hastalık ve kumar, hayatının göze çarpanlardan sadece ikisiydi. Sonraki tutkunluğu neredeyse ama pek değil, kadınlar için eşitledi. Kumar yüzünden bir sürü şansı hem kazandı hem kaybetti; Paris`te bir devlet piyangosu başlatarak zengin oldu, ama parasını bir ipek fabrikasına yatırarak kazandığı tüm parayı kaybetti.

En çok yataktaki maharetinden tanınmasına rağmen, günümüzce olağandışı bir kişi olarak görülür. Prens Charles de Ligne, çağın göze çarpan özellerininin çoğunu bilen büyük Avusturyalı devletadamı Casanova`yı tanıştığı en ilginç adam olarak düşünür ve "dünyada yatkın olmadığı hiçbir şey yoktur" der. Count Lamberg "bilgi sınıfında, zekası ve hayagücünde onunla eşit düzeyde olacak çok az kişi biliyorum" diye yazmıştır.

Casanova`nın sayısız yolculuğunda Papa Clement XIII, Büyük Catherine (Katrin, Katerin), Büyük Frederick (daha sonrada güzel bakışlarına yorumda bulunan), Madame de Pompadour, Fransızca öğretmeni Crebillion, Voltaire, Benjamin Franklin gibi daha birçok tarihsel figürle karşılaşır. Mozart`ın Don Giovanni galasında mevcut bulunmuş ve büyük bir olasılıkla Lorenzo Da Ponte`nin opera kitabında son dakika düzeltmeleri yapmıştır. Casanova işadamı rolünü aldığı halde, diplomat, casus, politikacı, filozof, sihirbaz ve yazar, 20`nin üzerinde kitap ve çok sayıda şerefli isminin bulunduğu oyunlar (Polonya`nın kuşatmasını ve tarihini anlatan çevirisi- "Istoria della tubolenze della Polonia") - çoğu hayranlıkla beğenilir - hayatının daha büyük bir kısmı çalışma yabancısı, hazırcevap, sosyal büyü ve paranın kendisine bedavaca verilmesi yaşamının büyük bir kısmını kaplar. Çok azı verdikleri para yardımıyla hayıflandı.

 • 1753 - La Moluccheide, o sia i gemelli rivali. Dresda
 • 1769 - Confutazione della Storia del Governo Veneto d`Amelot de la Houssaie, Amsterdam (Lugano).``
 • 1772 - Lana caprina. Epistola di un licantropo. Bologna.
 • 1774 - Istoria delle turbolenze della Polonia. Gorizia.
 • 1775 - Dell`Iliade di Omero tradotta in ottava rima. Venezia.
 • 1779 - Scrutinio del libro « Eloges de M. de Voltaire par diffí©rents auteurs ». Venezia.
 • 1780 - Opuscoli miscellanei - Il duello - Lettere della nobil donna Silvia Belegno alla nobildonzella Laura Gussoni. Venezia.
 • 1781 - Le messager de Thalie. Venezia.
 • 1782 - Di aneddoti viniziani militari ed amorosi deltragedia tradotta dal Francese, da rappresentarsi nel Regio Elettoral Teatro di Dresda, dalla compagnia de` comici italiani in attuale servizio di Sua Maestí  nel carnevale secolo decimoquarto sotto i dogadi di Giovanni Gradenigo e di Giovanni Dolfin. Venezia.
 • 1782 - Ní© amori ní© donne ovvero la stalla ripulita. Venezia.
 • 1786 - Soliloque d`un penseur, Prague chez Jean Ferdinande noble de Shonfeld imprimeur et libraire.
 • 1787 - Histoire de ma fuite des prisons de la Rí©publique de Venise qu`on appelle les Plombs. Ecrite a Dux en Boheme l`anní©e 1787, Leipzig chez le noble de Shonfeld.
 • 1788 - Icosameron ou histoire d`Edouard, et d`Elisabeth qui passí¨rent quatre vingts ans chez les Mí©gramicres habitante aborigí¨nes du Protocosme dans l`interieur de notre globe, traduite de l`anglois par Jacques Casanova de Seingalt Ví©nitien Docteur í¨n lois Bibliothí©caire de Monsieur le Comte de Waldstein seigneur de Dux Chambellan de S.M.I.R.A., Prague í  l`imprimerie de l`í©cole normale.
 • 1790 - Solution du probleme deliaque dí©montrí©e par Jacques Casanova de Seingalt, Bibliothí©caire de Monsieur le Comte de Waldstein, segneur de Dux en Boheme e c., Dresde, De l`imprimerie de C.C. Meinhold.
 • 1790 - Corollaire a la duplication de l`Hexaedre doní©e a Dux en Boheme, par Jacques Casanova de Seingalt, Dresda.
 • 1790 - Demonstration geometrique de la duplicaton du cube. Corollaire second, Dresda.
 • 1797 - A Leonard Snetlage, Docteur en droit de l`Universití© de Gottingue, Jacques Casanova, docteur en droit de l`Universití¨ de Padoue.
 • 1960-1961 - Histoire de ma vie, F.A. Brockhaus, Wiesbaden et Plon, Paris.


frame|center|Eski Venedik

LinklerKaynakça

 • İngilizce Vikipedi`den kısmen çeviri
 • İtalyan Vikipedi`den Adriano adlı İtalyan kullanıcıdan bilgi
İlgili konuları ara

Yanıtlar