--}}

Gine Körfezi

Gine Körfezi, Atlas Okyanusu'nun Afrika Kıtası'nın günetbatısında kalan girintisidir. Ekvator Çizgisi ile başmeridyenin kesişim noktası körfez içinde yer alır.

Gine Körfezi (Fransızca: Golfe de Guinée) Atlas Okyanusu`nun Afrika Kıtası`nın günetbatısında kalan girintisidir. Ekvator Çizgisi ile başmeridyenin kesişim noktası körfez içinde yer alır.

Körfez adını bulunduğu bölgeye, Afrika`nın güneybatı kıyılarına verilen addan alır. Geçmiş dönemlerde Fildişi, Altın ve Esirler kıyılarının olduğu alan ``Yukarı Gine`` olarak tanımlanırken, bugünkü Kamerun, Gabon ve Kongo kıyılarının olduğu yerler ``Aşağı Gine`` olarak anılmıştır. Bugün körfezin adı dışında bu ad ile bağlantılı Gine, Gine Bissau ve Ekvator Ginesi olarak anılan üç de ülke bulunmaktadır.

Körfeze dökülen irili ufaklı birçok akarsu vardır. Bunlardan en önemlileri Nijer, Volta ve Kongo nehirleridir. Oldukça geniş bir alanı kapsayan körfez kendi içinde de Benin ve Bonny körfezleri olarak iki girinti daha yapar.

Körfezi Atlas Okyanusu`ndan ayıran kesin sınırlar olmamakla birlikte yüzölçümü yaklaşık olarak 750.000 kilometrekaredir. Ortalama derinliğin 2.676 metre olduğu körfezde ölçülen en derin yer ise 6.363 metredir. Körfez kıyısında kurulmuş en önemli kentler Abidjan, Akra, Libreville, Lagos ve Lomí©`dir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Gine Körfezi
Gine Körfezi