Giovanni Boccaccio

Giovanni Boccaccio (16 Haziran 1313 - 21 Aralık 1375) İtalyan bir yazar ve şairdir.
Rönesans hümanizmi için oldukça önemliydi; eserleri arasında Decameron en fazla tanınanıydı.

Giovanni Boccaccio

thumb|200px|Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio (16 Haziran 1313 - 21 Aralık 1375) İtalyan bir yazar ve şairdi. Rönesans hümanizmi için oldukça önemliydi; eserleri arasında Decameron en fazla tanınanıydı. Döneminde realizmi, hisleri ve zekasıyla kullandığı için önemli olmuştur.

Floransalı bir bankacının; evlilik dışı bir ilişkisinden doğan Boccaccio, önceki bir biyografisinde annesinin Parisli bir kadın olduğu ileri sürülmüştür. Floransa`da büyümüş; ve Dante`den esinlenmiştir. Babasının Napoli`ye taşınması üzerine; O da taşınır ve 6 yıl burada yaşar. Studium`da hukuk eğitimi aldıktan sonra; bankacılık yerine hukuka yönelir. 1330 yılında Mario ve Giulio isminde iki de evlilik dışı çocuğu olur.

Bu dönemde Filostrato ve Teseida şiir çalışmalarına da başlar ve Fransız edebiyatından esinlenir. Floransa`ya veba salgını sonrasında 1341`de geri döndükten sonra; Ameto`yu yazar. 1344`de tekrar evlilik dışı bir çocuğu Violante doğar.

1348`deki Siyah Ölüm Floransa`yı da oldukça etkiler ve bu daha sonra Decameron`da kullanılacaktır. Bu salgında nüfusun %75`i ölür. Decameron`u yazmaya 1349 yılında başlayan Boccaccio, 1352`de eserini bitir4mesine rağmen, 1370-1371 yıllarında da eserini tekrar yazar. Yazıtları hala günümüzde mecvuttur.

Obezite sorunları da yaşayan Boccacio, son yıllarını hastalıkla geçirir ve 21 Aralık 1375`de ölür.

}

}

Джавані Бакачча Джовани Бокачо Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Βοκάκιος Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio بوکاچیو Giovanni Boccaccio Boccace Giovanni Boccaccio ג`ובאני בוקאצ`ו Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio ジョヴァンニ・ボッカッチョ Giovanni Boccaccio Ioannes Boccaccio Džiovanis Bokačas Džovanni Bokačo Џовани Бокачо Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Боккаччо, Джованни Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Giovanni Boccaccio Бокаччо Джованні بوکاچیو 薄伽丘

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar