Giuseppe Arcimboldo

thumb|240px|``Vertumnus``, Roma imparatoru II.Rudolf`un Arcimboldo tarafından yapılan resmi.

Giuseppe Arcimboldo (1527-1593), İtalyan, ressam, mimar, sahne tasarımcısı, mühendis ve sanat danışmanı.

Resimlerinde meyve, sebze, hayvan, kitap gibi birçok nesneyi, insan portrelerini andıracak şekilde düzenlemiştir. Çift imgeli bu resimler, 20. yüzyılda başta Salvador Dali olmak üzere biçok gerçeküstücü ressamda hayranlık uyandırmıştır.

HayatıMilano doğumlu sanatçı sanat hayatına babası ile birlikte Milano katedrali vitraylarının tasarım işlerinde çalışarak başlar. Babasının ölümünden sonrada bu işe devam eder. Katedraldeki çoğu vitray onun tasarımıdır. Yaptığı işlerle kısa sürede adını duyuran Guiseppe, Como katedrali için goblen tasarlama işini üstlenerek 1558 yılında Milano`dan ayrılır.

Como da katedrali için bir çok goblen tasarımı gerçekleştirir. 1562 yılında kutsal Roma imparatoru l.Ferdinand Hapsburg`un daveti üzerine İtalya`dan ayrılarak Viyana`ya gider ve saray ressamı olarak çalışmaya başlar. Bu dönemde ünlü serisi ``mevsimler``in birincisini gerçekleştirir.

1564 yılında l.Ferdinand`ın ölümü ile ll.Maximilian tahta geçer. Bu durum Arcimboldo Guiseppe`nin pozisyonunda bir değişikliğe neden olmaz, sanatçı saray ressamlığına devam eder. Bu dönemde imparator ve ailesine ait grup portrelerini çizer.

Guiseppe`nin saraydaki görevi yalnızca portre ressamlığı değildir; sanatçı mimar, sahne tasarımcısı, mühendis ve sanat uzmanı olarakta hizmet vermektedir. Ayrıca onun danışmanlığında sarayın antika koleksiyonu bir hayli genişletilir. Sanatçı grup portrelerinin dışında bu gün bile bizlere oldukça tuhaf ve komik görünen bir çok portre çizmiştir.commons|Giuseppe Arcimboldo

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar