Giuseppe Arcimboldo

thumb|240px|``Vertumnus``, Roma imparatoru II.Rudolf`un Arcimboldo tarafından yapılan resmi.

Giuseppe Arcimboldo (1527-1593), İtalyan, ressam, mimar, sahne tasarımcısı, mühendis ve sanat danışmanı.

Resimlerinde meyve, sebze, hayvan, kitap gibi birçok nesneyi, insan portrelerini andıracak şekilde düzenlemiştir. Çift imgeli bu resimler, 20. yüzyılda başta Salvador Dali olmak üzere biçok gerçeküstücü ressamda hayranlık uyandırmıştır.

Hayatı

Milano doğumlu sanatçı sanat hayatına babası ile birlikte Milano katedrali vitraylarının tasarım işlerinde çalışarak başlar. Babasının ölümünden sonrada bu işe devam eder. Katedraldeki çoğu vitray onun tasarımıdır. Yaptığı işlerle kısa sürede adını duyuran Guiseppe, Como katedrali için goblen tasarlama işini üstlenerek 1558 yılında Milano`dan ayrılır.

Como da katedrali için bir çok goblen tasarımı gerçekleştirir. 1562 yılında kutsal Roma imparatoru l.Ferdinand Hapsburg`un daveti üzerine İtalya`dan ayrılarak Viyana`ya gider ve saray ressamı olarak çalışmaya başlar. Bu dönemde ünlü serisi ``mevsimler``in birincisini gerçekleştirir.

1564 yılında l.Ferdinand`ın ölümü ile ll.Maximilian tahta geçer. Bu durum Arcimboldo Guiseppe`nin pozisyonunda bir değişikliğe neden olmaz, sanatçı saray ressamlığına devam eder. Bu dönemde imparator ve ailesine ait grup portrelerini çizer.

Guiseppe`nin saraydaki görevi yalnızca portre ressamlığı değildir; sanatçı mimar, sahne tasarımcısı, mühendis ve sanat uzmanı olarakta hizmet vermektedir. Ayrıca onun danışmanlığında sarayın antika koleksiyonu bir hayli genişletilir. Sanatçı grup portrelerinin dışında bu gün bile bizlere oldukça tuhaf ve komik görünen bir çok portre çizmiştir.

commons|Giuseppe Arcimboldo

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Giuseppe Arcimboldo ilgili konular

 • Commons

  Commons aşağıdaki anlamlara gelebilir:
 • Como

  Como, İtalya`nın Lombardiya bölgesinde Milano şehrinin 50 km kuzey doğusunda İsviçre sınırında yer alan küçük bir şehirdir. Adını verd
 • Lecco

  Lecco, kuzeybatı İtalya'nın Lombardiya bölgesinde ismini verdiği Lecco ili merkezi olan orta büyüklükte bir komün ve yerleşimdir.
 • Wikimedia Commons

  Wikimedia Commons (yani Wikimedya Ortak), kullanımı serbest olan resim, ses ve diğer çoklu ortam belgeleri deposudur. Wikimedia Vakfı'nın bir pr
 • Viyana Sanat Tarihi Müzesi

  Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Almanca: Kunsthistorisches Museum) Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan, dekoratif sanatlar ve güzel sanatlar alan
 • 1909 İtalya Futbol Şampiyonası

  1909 İtalya Futbol Şampiyonası SG Pro Vercelli kazanmıştır.
 • Monza ve Brianza ili

  Monza ve Brianza ili (İtalyanca: ''Provincia di Monza e della Brianza'' ve Monza ve Brianza lehcesi:''Pruvincia de Mùnscia e da la Briansa '') kuzey