Gizli Kolombiya Komünist Partisi (isp: Partido Comunista Colombiano Clandestino, kısaca: PCCC) Kolombiya'daki en büyük gerilla gücü olan FARC-EP'yle organik bağa sahip komünist parti.
PCCC ideolojik planda Marksist-Leninist dünya görüşünü ve Latin Amerika ülkelerinin tek bir cumhuriyet altında birleşmesine dair Bolivarcı idealleri ("Patria Grande", Büyük Vatan) esas aldığını açıklamaktadır.

Gizli Kolombiya Komünist Partisi

Komünizm Gizli Kolombiya Komünist Partisi (isp: Partido Comunista Colombiano Clandestino, kısaca: PCCC) Kolombiya`daki en büyük gerilla gücü olan FARC-EP`yle organik bağa sahip komünist parti.

PCCC ideolojik planda Marksist-Leninist dünya görüşünü ve Latin Amerika ülkelerinin tek bir cumhuriyet altında birleşmesine dair Bolivarcı idealleri ("Patria Grande", Büyük Vatan) esas aldığını açıklamaktadır.

FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri) Kolombiya`nın en eski ve en büyük gerilla örgütüdür. 1964-1966 yıllarında Kolombiya Komünist Partisi`nin silahlı kolu olarak oluşturulmuştur. Berlin Duvarının yıkılışından sonra bazı Komünist Parti yöneticilerinin “bütün mücadele yöntemlerinin birleştirilmesi” yöntemini gözden geçirme ve salt legal mücadele yürütmek üzere silahlı mücadeleyi bir yana bırakma eğilimine girmeleri Partiyle FARC`ın ilişkilerinin 1993 yılında kopmasına yol açmıştır. 90`ların önemli bir bölümünde parti FARC temmelli bir örgütlenme olarak de facto varlığını sürdürdükten sonra, nihayet 2000 yılında Gizli Kolombiya Komünist Partisi ismiyle partinin kuruluşu ilan edilmiştir. <ref> ``"Gizli Kolombiya Komünist Partisi Üyesi Marco ile Röportaj"``, çev: Stalin Arşivi Çeviri Birimi, Stalin Arşivi</ref>

FARC-EP, 2007 Ocak ayında gerçekleştirdiği 9. Ulusal Konferans`ında ``"İktidar ve anavatanın inşası için mücadelenin vazgeçilmez unsuru olan Gizli Komünist Parti`nin örgütlenmesi ve güçlendirilmesine ısrarla devam"`` etme kararı almıştır.<ref> ``"FARC-EP 9. Konferans Belgelerinden Seçmeler"``, çev: Akın Sarı, Sosyalist Barikat</ref>

Partinin mevcut lideri "Alfonso Cano" ismiyle de tanınan, Guillermo León Sáenz`dir. Cano`nun FARC`ın önde gelen ideolojik liderlerinden birisi olduğu düşünülmektedir.

FARC-EP ABD devleti tarafından "terörist örgütler" listesine alınmıştır ve ``"ABD Dışişleri Bakanlığı Guillermo Leon SAENZ-Vargas`ın tutuklanması ve/veya hüküm giymesine yarayarak enformasyon getirenlere 5 Milyon ABD dolarına kadar ödül vereceğini"`` resmi olarak ilan etmiştir. <ref> ABD Dışişleri Bakanlığı Resmi Sitesi</ref>

Notlar

<references/>

LinklerGizli Kolombiya Komünist Partisi tarafından kullanılan bayraklar

Clandestine Colombian Communist Party

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar