Gliese 436 B

Kısaca: Gliese 436 b, Gliese 436 adlı kırmızı cüce etrafında dönen, Neptün boyutlarında güneşdışı bir gezegendir. 2004 yılında keşfedilmiştir. ...devamı ☟

Gliese 436 b
Gliese 436 BGliese 436 b, Gliese 436 adlı kırmızı cüce etrafında dönen, Neptün boyutlarında güneşdışı bir gezegendir. 2004 yılında keşfedilmiştir. Güneş sistemi dışında bu boyutlarda keşfedilen ilk gezegen birisidir. 2007 yılının Mayıs ayında kendi yıldızının önünden geçerken, yıldızın ışığını perdeleyerek optik olarak gözlemlenmiştir.

Keşfi

Gliese 436 b, 2004 yılında Dr.Paul Butler ve Geoffrey Marcy`nin başlarında bulundukları bir araştırma grubu tarafından keşfedilmiştir.55 Cancri e ve Gliese 436 b, Neptün kütlesine yakın kütleleriyle, Güneş Sistemi dışında keşfedilen yeni bir gezegen sınıfının ilk üyeleridir. Gliese 431 b şu ana kadar optik olarak gözlemlenebilen "sıcak Jüpiter"lerin dörtte biri kütleye sahiptir. Gezegen 2007 yılında yıldızının önünden geçerken optik olarak gözlemlenmiştir. Bu geçiş esnasında gezegen çap ve kütlesinin Neptün gezegeniyle oldukça benzer oldukları tesbit edilmiştir.

Fiziksel Özellikleri

ve Gliese 436 b nin karşılaştırmalı büyüklükleri] Gezegenin yıldızı etrafındaki bir turu 2 gün 15.5 saat sürmektedir. Çekirdeği kaya ve demir oluşan gezegenin yüzey sıcaklığı 712 K(439 °C) olarak hesaplanmıştır. Yüksek yüzey sıcaklığına rağmen büyük kütleçekiminden kaynaklanan basıncın etkisiyle su, yüzeyde katılaşıp sıcak buz formunda bulunmaktadır. Gezegen kütlesinin yarısının bu buzdan mantodan oluştuğu tahmin edilmektedir. Gözlemlenen çap ve kütleden dolayı gezegen atmosferinin hidrojen ve helyumdan oluştuğu sanılmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Gliese 436 b Resimleri