Gostivar

Gostivar (Makedonca: Гостивар; Arnavutça: Gostivari), Makedonya'nın kuzeybatısında bulunan bir şehirdir.

Gostivar hakkında detaylı bilgi

--- --- --- --- --- -- --- ---

--- --- --- --- ---
<font size="+0"> Гостивар - Gostivar
<font size="+0">Konum
280px|Location
<font size="+0">Genel bilgiler
Yüzölçümü 1341 km²
Rakım ....m.
Posta Kodu
Alan Kodu +389
Kısaltması
Resmi Site Gostivar Belediyesi
Nüfus <br/>&nbsp; 81.042 kişi


Gostivar, `` (Makedonca; Гостивар)`` Makedonya`nın kuzeybatısında bulunan bir şehirdir.

  • Gostivar çevresinde iyi durumdaki karayolu ve demiryolu ağı Kalkandelen, Üsküp, Ohri ve Debre şehirlerini birbirlerine sağlar.
  • Ege Denizi`ne dökülen Vardar Nehri`nin doğduğu 683 metre yükseklğindeki Å ar Planina Dağları Gostivar sınırları içerisindedir.
  • Romalı tarihçi Livy, şehir hakkında ilk bilgileri derlemiştir. Bulgar etnolojist Vasil Kanchov, 19. yüzyılda şehirde 3, 735 kişi yaşadığını belirtir ve 3, 100 Türk, 310 Bulgar, 100 Arnavut, 25 Ulah ve 200 Rumendir.
  • Şehrin simgesi saat kulesi 1566 yılında Osmanlılar tarafından yapılmıştır.
  • 19. yüzyılda şehir ticaret merkezi iken bugün daha çok Avrupa`nın diğer şehirleri dahil başka şehirlerde çalışan işçilerin bıraktıkları dövizler önem taşımaktadır.
  • Doğal güzelliklerin bulunduğu, kayak ve spor merkezi bulunan turistik Mavrovo Ulusal Parkı, Gostiva sınırları içerisindedir.
  • Gostivarın Şara ve Galicnik denilen peynirleri ve Sar denilen çoban köpekleri meşhurdur.


Şehirdeki Etnik Durum

``2002 verilerine göre;``

LinklerMakedonya-yerleşim-taslakBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Gostivar maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Gostivar Ili

Gostivar (Makedonca: Гостивар; Arnavutça: Gostivari), Makedonya'nın kuzeybatısında bulunan bir şehirdir.

Gostivar Belediyesi

Gostivar Belediyesi (Makedonca: Општина Гостивар) Makedonya'nın kuzeybatısında bulunan bir belediyedir. Belediyenin merkezi Gostivar’dır. Belediye, Makedonya'nın idari dağılımında Polog Bölgesi'nde yer alır.

Türkçe

Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Bu ailenin diğer üyeleri Moğolca, Mançu-Tunguzca ve Korecedir. Japoncanın Altay dil ailesinin bir üyesi olup olmadığı konusu tartışılmaktadır.

Makedonya

Makedonya Cumhuriyeti Balkan Yarımadasında yer alan bir devlet. Güneyinde Yunanistan, doğusunda Bulgaristan, batısında Arnavutluk, kuzeyinde ise Sırbistan-Karadağ'ın yer alır. Başkenti Üsküp olan ülkenin Yüzölçümü 25.713 km2, nüfusu 4.760.000, resmi dili Makedonca ve para birimi ...

Makedonya - Yönetimi

Ülke adı: Resmi adı: Makedonya Cumhuriyetiyerel adı: Republika Makedonijayerel kısa adı: Makedonijakısaltma: FYROM (ing.)Yönetim biçimi: Başkanlık Tipi CumhuriyetBaşkent: Üsküp (Skopje)İdari bölümler: 123 belediye; Aracinovo, Bac, Belcista, Berovo, Bistrica, Bitola, Blatec, ...

M. Cihat Özönder

1947 yılında Ankara`da doğdu. 1971 yılında H.Ü.

Makedonya'daki şehirler Listesi

Makedonya'daki şehirler listesi:

Makedonya Türkleri

Makedonya Türkleri.Eski Yugoslavya toprağı olan Makedonya Cumhuriyeti`nde yaşayan Türklerdir.Çoğu buraya Osmanlı Devleti zamanında yerleşmiştir.

Makedonya Cumhuriyeti Coğrafyası

25,333 km² alana yayılı Makedonya Cumhuriyeti Balkan Yarımadası'nın 41°50′N, 22°00′Ekoordinatlarında bulunur. 748 km sınır uzunluğu bulunan ülkenin komşularıyla olan sınır uzunluğu, kuzeyde Sırbistan'la (221 km), doğuda Bulgaristan'la (148 km), güneyde Yunanistan'la (228 ...

Elyesa Kaso

Elyesa Kaso (1961, Gostivar), Türk asıllı Makedon oyuncu.

Kaymaçina

Kaymaçina veya Kaymakçina, Balkan mutfağına özgü bir tatlı çeşidi.

Kiçevo

Kırçova (Makedonca: Кичево; Arnavutça: Kërçova) Makedonya'nın batı kesiminde bir kasaba ve belediye merkezi. Kırçova, Makedonya’nın batı kesimindeki ana karayolu hattı üzerinde yer alır.

Makedonya (ülke)

Makedonya Cumhuriyeti (Makedonca: Република Македонија / Republika Makedonija ) veya kısaca Makedonya, Balkanlar'da bir ülke. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur.

Vrapçişte

Vrapçişte (Makedonca: Врапчиште, Arnavutça: Vrapçishti) Makedonya'nın batısında bulunan bir köy ve belediye merkezi.