Goth

Goth, 1970'lerin sonu 1980'lerin başında, Punk'tan etkilenerek doğan bir alt kültürdür. Söylentilere göre Joy Division grubunun menejeri Anthony H.

Goth, 1970`lerin sonu 80`lerin başında, Punk`tan etkilenerek doğan bir alt kültürdür.

Söylentilere göre Joy Division grubunun menejeri Anthony H. Wilson, pop gruplarına karşı Joy Division`ı Gothic olarak niteleyen ve bu alt kültüre bir nevi resmi ismini kazandıran kişi. Avrupa`yı yağmalayan Goth Kabileri ile hiçbir ilgisi olmayan bu altkültür, Thatcher - Reagen döneminde yapmacık Anglo Saxon kültüren bir tepki olarak doğdu denebilir. Konservatzmin ve gelenekçiliğin dünyaya empoze edilmeye çalışıldığı, çok başarılı, mutlu, ve rahatsız edici herşeyi yoksayan bir toplumun karşısına, hayatın bütün ikilemleri ile karanlık ve aydınlık, iyilik ve kötülük, ölüm, depresyon, var oluşun anlamsızlığı gibi öğeri bir nevi kutsayan bu altkültür ikilemler olmaksızın hayatın var olmayacağını kabul ederek, karanlık ve sıradışı bir anlayışla kabulendiği bu ikilemleri kutsar. Tarihe, edebiyata, müziğe ve mitolojiye ilgi duyan, Afrodit`le beraber Medea`yı da kutsayan bu alt kültür, zamanla kendini kabul ettirdi. Goth kültürü sanatın her alanında kendi ilahlarını yarattı.Müzikte Sister of Mecy, Siouxsie and Banshees, Damned, The Cure, Nine Inc Nails, Mission, Fields of the Nephilim ve şu anda Ankara`da yaşayan Peter Murfy`nin grubu Bauhause. Edebiyatta Lord Byron, Dante, Anne Rice ve Shelley gibi ölümü kutsayan şairleri, Edgar Allen Poe`nun gizemini seviyoelar. Sinemada ise Alman Ekspresyonist filmleri favorileri arasında en başı çeken Nosferatu, The Cabinet of Dr. Caligari ve tabi ki Dracula. Kendi aralarında Fetish, Cybertech, Glitter, Antique gibi tarzlara ayrılırlar.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Goth

1. anlamı (i.) Got, Got kavminden biri; kaba adam, barbar kimse .

Goth

Goth İngilizce anlamı ve tanımı

Goth anlamları

  1. (noun) One of an ancient Teutonic race, who dwelt between the Elbe and the Vistula in the early part of the Christian era, and who overran and took an important part in subverting the Roman empire.
  2. (noun) One who is rude or uncivilized; a barbarian; a rude, ignorant person.

Goth tanım:

Kelime: Goth
Söyleniş: 'gäth
İşlev: noun
Kökeni: Middle English Gothes, Gotes (plural), partly from Old English Gotan (plural); partly from Late Latin Gothi (plural)
: a member of a Germanic people that overran the Roman Empire in the early centuries of the Christian era

Goth ile eşanlamlı (synonym) kelimeler

Barbarian, Boor, Churl, Peasant, Tike, Tyke,

Goth

İngilizce Goth kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. godo

Goth

İngilizce Goth kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. goth; membre du peuple gothique (l'une tribus germaniques qui a conquis l'empire romain); personne barbare
n. Göth, nom de famille (forme de Göth); Amon Leopold Goeth (Göth) (1908-1946), né à Vienne (Autriche), capitaine SS qui dirigeait le camp de concentration de Plaszow

Goth

İngilizce Goth kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Gote, Angehöriger der Goten (germannische Stämme das römische Reich zu überfallen); Barbare
n. Göth, Nachname; Amon Leopold Göth (1908-1946), in Wien geborenener Hauptmann der nationalsozialistischen SS und Lagerkommandant von Plaszow (1943-1944)

Goth

İngilizce Goth kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. (Stor) goto; (fig) barbaro, vandalo, persona rozza
s. Göth, cognome (forma di Goeth); Amon Leopold Göth (1908-1946), nato a Vienna (Austria), capitano delle SS e ufficiale comandante del campo di concentramento nazista a Plaszow

Goth

İngilizce Goth kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. godo (indivíduo dos godos, povo antigo da Germânia, que no séc. III ao V invadiu os impérios romanos do Ocidente e Oriente)
s. Göth, sobrenome; Amon Leopold Goeth (1908-1946), nascido em Viena (Áustria), capitão da SS que foi comandante oficial do campo de concentração nazista de Plaszow (1943-1944)

Goth

i. Got, Barbar

Goth

İngilizce Goth kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Goot (een van de germaanse stammen die het Romijnse Keizerrijk binnendrong); primitief persoon
zn. Göth, Goeth, familienaam (vorm van Göth); Amon Leopold Goeth (Göth) (1908-1946) geboren in Wenen (Oostenrijk), kapitein van de SS die hoofdcommandant was het Nazi cocentratiekamp Plasgow (1943-1944)

Goth

n. member of the Goths, member of one of the Germanic tribes that originated in Scandinavia and invaded the Roman Empire; barbaric person
n. family name (form of Goeth); Amon Leopold Göth (1908-1946), born in Vienna (Austria), captain of the SS who was the commanding officer of the Nazi concentration camp at Plaszow
n. Göth, family name (form of Goeth)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.