Grundgesetz

Grundgesetz Almanya'nın mevcut anayasasıdır. Bir önceki Weimar Cumhuriyeti anayasasının Nasyonal sosyalizm ve Adolf Hitler döneminde fiilen devre dışı kalmasından sonra Müttefik Devletler'in gözetiminde 1949 yılında Batı Almanya bölgesinde yürürlüğe girmiştir.

almanya-taslak

Grundgesetz Federal Almanya Cumhuriyeti`nin mevcut anayasasıdır. Bir önceki Weimar Cumhuriyeti anayasasının Nasyonal Sosyalist ve Hitler döneminde fiilen devre dışı kalmasından sonra müttefik devletlerin gözetiminde 1949 yılında Batı Almanya bölgesinde yürürlüğe girmiştir. Weimar dönemindeki kötü tecrübeler nedeniyle Cumhurbaşkanı`na semboilk haklar tanınmış ve federal bir yapı oluşturmaya özen gösterilmiştir. İlk 19 maddesi temel hak ve özgürlükleri içerir.

Grundgesetz Teriminin Seçiliş Nedenleri

1949 tarihine kadar anayasa kelimesinin bire bir tercümesi olan "Verfassung" kelimesinin kullanışmış olmasına rağmen "Grundgesetz", yani "temel yasa" teriminin kullanımı tesadüf değildir. Müttefik devletlerin baskısıyla hızlı bir şekilde anayasa çalışmalarını bitirmek zorunda kalan Alman vekilleri, aslında Doğu Almanya`yı da kapsayacak bir şekilde çalışmak istiyorlardı. Ancak Sovyet kontrolündeki Doğu Almanya`yı gözden çıkaran müttefikler sadece Batı Almanya`yı kapsayacak bir anayasada ısrarlıydılar. Bu anayasaya geçici olma özelliğini verme amacıyla ismini anaysaya yerine temel yasa koymayı uygun göre vekiller böylelikle tüm Almanya`nın birleşmesiyle beraber yeni bir anayasa belirleme dileklerini ortaya koydular. Ancak 1990 yılında iki Alman devleti birleştikten sonra da aynı anayasa geçerliliğini korumakla beraber aynı zamanda Batı Almanya`da da yürürlüğe girdi.

Parlamento

1949 Almanya Anayassına göre parlamento iki meclisten oluşur. Bunlardan biri Bundestag, diğeri de Bundesrat olmaktadır. Bundestag meclisi tüm Almanya halkı tarafından eşit şartlarda seçilir ve Alman halkını temsil eder. Bundesrat ise federal Almanya`nın eyaletlerinin temsilcilerini barındırır ve bu eyaletleri temsil eder. Eyaletlerin nüfuslara göre oyları hakları vardır ve bu oy hakları eyaletlerin hükumetleri tarafından kullanılır. Temel yasama ve denetim organı Bundestag olsa da Bundesrat başta eyaletleri etkileyen yasaları olmak üzere önemli yasaları ve anayasa değişikliklerini onayabilir ya da geri çevirebilir.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Grundgesetz

Almanca Grundgesetz kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Basic Law for the Federal Republic of Germany] n. basic law, fundamental law, basic rule, essential law, basic guidelines

Grundgesetz

Almanca Grundgesetz kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
grondwet

Grundgesetz

Almanca Grundgesetz kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. loi fondamental (f), constitution (f), principe fondamental (m), principe de base (m)

Grundgesetz

Almanca Grundgesetz kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. legge fondamentale (f), statuto (m)

Grundgesetz

Almanca Grundgesetz kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. ley fundamental (f)

Grundgesetz

Almanca Grundgesetz kelimesinin Türkçe karşılığı.
i. anayasa (n)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Grundgesetz
Grundgesetz