Guano

Guano, esasen penguen ya da karabatak gibi deniz kuşlarının dışkılarından oluşan bir madde. 19. yüzyılda tarımda çok popüler olan bir gübredir.

Guano

300px|right|thumb| Adaları`nda guano , Peru. 21 Şubat 1863]

Guano, esasen penguen ya da karabatak gibi deniz kuşlarının dışkılarından oluşan bir madde. 19. yüzyılda tarımda çok popüler olan bir gübredir.

Kökeninin doğal ve organik olmasına rağmen tarımsal üretimde kullanılan ilk suni gübrelerden kabul edilir. 1840`dan sonra Justus von Liebig`in teşvikleri ile kesin olarak kullanıma geçmiştir. Doğal güherçilenin yanında guano patlayıcı madde imalatında kullanılmıştır.

}

Guano Guano Guano Guano Guano Guano Guaano گوانو Guano גואנו Guano グアノ 구아노 Guano Guano Guano Guano Guano Гуано Guano Guano Guano Гуано

Kaynaklar

Vikipedi

Guano

1. anlamı Özellikle deniz kuşlarının pisliklerinin bir yerde uzun süreden beri birikip yığılmasıyla oluşan, azot ve fosfat bakımından zengin, gübre olarak kullanılan madde.
2. anlamı (i.) guano . ,guano.
3. anlamı guano.

Guano

i. guano, martı gübresi

Guano

özellikle deniz kuşlarının pisliklerinin kimi yerlerde uzun süreden beri birikip yığılmasıyla oluşan, azot ve fosfat bakımından zengin, gübre.

Guano

Almanca Guano kelimesinin Türkçe karşılığı.
i. guano (m)

Guano

Guano İngilizce anlamı ve tanımı

Guano anlamları

  1. (noun) A substance found in great abundance on some coasts or islands frequented by sea fowls, and composed chiefly of their excrement. It is rich in phosphates and ammonia, and is used as a powerful fertilizer.

Guano tanım:

Kelime: gua·no
Söyleniş: 'gwä-(")nO
İşlev: noun
Kökeni: Spanish, from Quechua wanu fertilizer, dung
: a substance composed chiefly of the excrement of seafowl and used as a fertilizer; also : a similar substance (as bat excrement or cannery waste) especially when used for fertilizer

Guano

Fransızca Guano kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. guano, natural fertilizer composed of excrement from sea birds (found mainly on islands near the coast of Peru)

Guano

Almanca Guano kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. guano

Guano

İtalyanca Guano kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. guano, natural fertilizer composed of excrement from sea birds

Guano

Portekizce Guano kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. guano


İlgili konuları ara

Yanıtlar