Guinness (bira)

Guinness, İrlanda'ya özgü siyah bir bira türü (Stout). Arthur Guinness'in 1756 yılında Dublin'de kurmuş olduğu Guinness bira fabrikası tarafından üretilmektedir.

Guinness (bira)

thumb|Köpüklü GuinnessGuinness, İrlanda`ya özgü siyah bir bira türü (Stout). Arthur Guinness`in 1756 yılında Dublin`de kurmuş olduğu Guinness bira fabrikası tarafından üretilmektedir. Bira fabrikası burada önemli bir istihdam sağlar. 1759`dan beri Guinness Dublin`in ``St. James`s Gate`` semtinde imal edilir. Guinness Store House`da tarihçesi ve üretim prosesi hakkında bilgi edinilebilir. Bu zaman zarfında, orijinal İrlanda tadından kısmen farklılıkların olduğu, 50 den fazla ülkede lisans altında üretim yapılmaktadır. Ancak Avrupa `daki biranın menşei İrlanda`daki ana holdingtir.

Guinness`in bir özelliği, kaymak kıvamında yoğun bir köpük içermesidir. Bu köpük, bira içildikçe yoğunluğunu kaybetmez ve bardaktaki bira azaldıkça yavaş yavaş formunu kaybetmeden aşağı iner.

İçeriğiGuinness`in birasının köpüğünün yoğunluğunu kaybetmemesinin nedeni 4 yıllık araştırma ve 5 milyon sterlinlik harcama sonunda bulunan widget sistemidir. Widget üzerinde küçük bir delik olan nitrojen dolu bir kapsüldür. Bira, karbondioksit gazıyla basınç altında olduğundan nitrojen kapsülün içinde kalır; kutu açıldığında ise basınç düşer ve kapsüldeki nitrojen biraya karışır. Böylece birada çözünmüş halde bulunan karbondioksit açığa çıkarak nitrojenle birleşir ve biranın üstünde kremamsı köpük katmanı oluşur.

Çeşitleri  • Guinness Draught (%4.2 Alkol içerikli)
  • Guinness "Extra Stout", "draught" stoutdan daha güçlüdür.Böylelikle şişede daha uzun dayanır.
  • Guinness "Foreign Extra", temelinde uzun gemi nakliyatlarına ve sıcak bölgelere dayanıklı kılmak için tüm Guinness biralarının en yüksek alkol içerikli olanı.
  • Guinness "Extra Cold", diğer ingiliz biralarının aksine soğuk servis edilen bir bira.
"Draught" Guinness ve kutu bira "Canned" % 30 karbondioksit asidi (H2CO3) ve % 70 oranında da azottan oluşan ve kendilerine has bir lezzet veren bir gaz bileşimi içerirler. Kutu biralardaki bir başka özellik de Floating widget denilen 3 cm lik delikli bir plastik küre içermesidir. Bu teknikle, biraya has yoğun bir köpük elde edilir.

Firma`nın reklam sloganları a€žGuinness for Strength“, a€žIt`s a Lovely Day for a Guinness“ ünlüdür. Gerçekten ``Arthur Guinness`` menşeili slogan "Guinness is Good For You“, bunların en ünlüsüdür.

Dış bağlantılar

Kaynak

  • {{kaynak wiki| url=http://de.wikipedia.org/wiki/Guinness_%28Bier%29|tarih=18 Haziran 2006|dil=Almanca| madde=Guinness (Bier)
}}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar